המערב הפרוע של ההאקרים

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

שיטוט אקראי בפורומים שבהם ההאקרים הציונים והפרו-פלסטינים מפרסמים את מעלליהם, מגלה שמדובר במערב הפרוע של האינטרנט. אפשר למצוא בהם קישורים לאלפי מצלמות רשת פרוצות ברחבי העולם, שבלחיצת כפתור ניתן לראות, ללא ידיעת בעליהן, את הנשקף מהן. או האקר המציע באנגלית קלוקלת פרטי חשבונות בנק למכירה "לפי משקל" ("2,000 מספרים תמורת 50 דולר?").

למעשה, חלק מפרטי כרטיסי האשראי ש"ההאקר הסעודי" חשף הסתובבו בפורומים עוד לפני שהחלו קטטות הסייבר הישראליות-ערביות האחרונות. אפשר להיות זהירים יותר או פחות, אבל ההגנה היחידה שעליה יכול לסמוך אדם מן השורה, היא שהוא אחד ממיליארד ולכן הסיכוי שדווקא הפרטים שלו ייחשפו קטן יחסית.

התגובה הציונית, כמו כל תגובותיה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, כללה את המושג "הרתעה", ועיקרה היה פעולת תגמול: פריצה לחשבונות של ערבים. בלי להתייחס למידת התבונה שיש בניסיון לבסס הרתעה באמצעות פגיעה באזרחי הצד השני בלוחמה קונוונציונלית, ברשת הוא פשוט חסר סיכוי.

להאקרים המקסיקאים או הרוסים, לא באמת אכפת מאזרחי מדינות ערב שספגו את מכת הנגד ופרטיהם נחשפו. כל ההרתעה מסתכמת במלחמת "למי יש (מחשב) יותר גדול", על חשבון אזרחים שאינם קשורים לעניין.

כמובן, יש אפשרות אחרת. אם ההאקרים הציונים כל כך מתגאים בכישורי האינטרנט שלהם, למה שלא יתעלו אותם לפעולות נגד ההאקרים הפרו-פלסטינים? אכן, זה הרבה יותר מאתגר מאשר לפרוץ לחשבונות פייסבוק של סתם אנשים שיש להם שמות ערביים, אבל בניגוד למה שהם עשו, זה יכול באמת להועיל לאזרחים שלמענם הם "נלחמים".

לבסוף, אני לא יודע מה המצב החוקי בסעודיה, אבל למיטב ידיעתי החוק בישראל אוסר על פריצה לחשבונות פרטיים או חשיפת כרטיסי אשראי של זרים - גם אם הם אזרחי מדינות שישראל לא מקיימת אתן יחסים דיפלומטיים. ספק אם יש עוד תחום שבו יכולים אנשים להתפאר בפומבי בכך שהם עברו על החוק, בלי שהמשטרה אפילו תשקול לבדוק את העניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ