ישראל 2012 - בושה ליהודים

עקיבא אלדר
סידני, אוסטרליה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
סידני, אוסטרליה

הצעיר החייכן שהמתין לתורו ליד דוכן הדליקטסים בסופרמרקט של דאבל ביי, שכונת יוקרה עתירת יהודים ברבעים המזרחיים של סידני, פתח בשיחה בעברית צברית. הוא הגיע לכאן לפני שמונה שנים ובקרוב מאוד הוא חוזר הביתה, לישראל. החיים בסידני נפלאים. מזג האוויר נוח והפרנסה מצויה בשפע. הוא יודע שבארץ קשה לצעירים כמוהו להתבסס. "אז אולי אתה יכול להסביר לי מדוע לעזאזל החלטתי לחזור?" הפתיע הבחור בשאלה. אמרתי לו שישראלים לא מצליחים להתחבר לצרות של אחרים. גם לא לצרות של עשירים.

אם לשפוט לפי העמודים הראשונים של העיתונים בעיצומה של חופשת כריסמס קיצית גשומה, מבחר הצרות של אוסטרליה מצומצם למדי. בשבוע שעבר הקצה היומון "סידני מורנינג הראלד" יריעה רחבה לראיון עם ברנש שנקלע למסלול של שחיין אולימפי בבריכת השחייה. למחרת, חלקה תמונה של טניסאית את העמוד הראשון עם ידיעה על פריצת דרך ביוזמת חקיקה להגבלת סכומי ההימורים במשחקי פוקר באינטרנט. לא שאין ל-22 מיליון האוסטרלים בעיות כלכליות, קואליציה בעייתית ואפילו שכונות מצוקה. אבל רובם המכריע של 100 אלף בני הקהילה היהודית חיים ברווחה. שיעורם בקרב המיליארדרים גבוה שבעתיים משיעורם באוכלוסייה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ובכל זאת, קומץ היהודים בקצה השני של העולם אינם טובלים את ראשיהם במימי בריכות השחייה הפרטיות שלהם. למרות שענייני המזרח התיכון מצויים בתחתית סדר היום של הפוליטיקה האוסטרלית ואין כאן תעסוקה לשתדלנים יהודים, ישראל תופסת מקום מרכזי בחיים היהודיים. לא תמצאו יהודי אוסטרלי שלא ביקר לפחות פעם אחת בישראל ולמשפחות רבות יש שלוחות בארץ. שיעור התלמידים שלומדים עברית בבתי ספר יהודים הוא הגבוה ביותר מחוץ לישראל. בבית המרקחת השכונתי מוצבת קופסה כחולה של הקרן הקיימת, גואלת אדמות ארץ ישראל.

ישראל עדיין נחשבת כאן למדינה קטנה ומוקפת אויבים. השימוש במונח "שטחים כבושים" נחשב ל"דה-לגיטימציה" של ישראל. והנה, לפני קצת יותר מחצי שנה, בעיצומו של הקמפיין המכוער שניהל ארגון "אם תרצו" נגד הקרן החדשה לישראל בעקבות דו"ח גולדסטון, דווקא אז נחנך סניף של הקרן באוסטרליה. 800 יהודים ויהודיות אוהבי ישראל כבר נרשמו לארגון, ואף הספיקו לקדם את פניה של היושבת ראש, פרופ' נעמי חזן, זו ש"אם תרצו" תלו בחוצות ישראל את דיוקנה עם קרן למצחה.

"לעתים קרובות אני מוצאת עצמי פוסחת על ידיעה בעיתון על 'תג מחיר', או על הדרת נשים, והרשימה הולכת ומתארכת", אמרה לי צעירה יהודייה. לדבריה, "הפעילות בקרן החדשה היא הדרך שנותרה לאנשים כמוני לתמוך באחינו ואחיותינו היקרים במדינת ישראל". אם תרצו, זוהי התרומה של פושעי הגבעות, ושל זאב אלקין ואופיר אקוניס, לקרן החדשה.

ישראל 2012 מאלצת יותר ויותר יהודים מעבר לים לבחור בין נאמנות למדינת היהודים לבין נאמנות לערכים ההומניסטיים האוניברסליים שלהם. מיעוט יהודי במדינות נאורות אינו יכול להזדהות עם מדינה שמחוקקת חוקים גזעניים, רודפת ארגוני זכויות אדם ומבאישה את ריחה של העיתונות. אחדים מאוהבי ישראל מצאו דרך לשמור על זיקתם למדינה על ידי תמיכה בארגונים שמגינים על הדמוקרטיה הישראלית. רבים, בעיקר הדור הצעיר, מעדיפים לנתק מגע. הם מתביישים בנו.

אם בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, יעקב נאמן ודומיהם יישארו עוד כמה שנים בשלטון, ישראל תישאר עם קומץ שתדלנים חסרי עמוד שדרה, ששתדלנותם אומנותם, ועם מיליארדרים יהודים אמריקאים שיכורי כוח, שמוכנים להילחם על "קבר יוסף" עד טיפת דמם האחרונה של בנינו ונכדותינו. כשהצרות שלנו יחדלו להיות הצרות של אחינו ואחיותינו בגולה, אפשר יהיה לסגור את הבסטה הציונית ולתלות על מדינת ישראל שלט גדול: "מכירת חיסול".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ