האויב שבפנים

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

כשבא המשטר ההוא לברוא את דמות האויב, מצא אותו בדמות היהודי, האינטלקטואל, הליברל, הסוציאליסט, הקומוניסט, המודרניסט, ההומוסקסואל, שנעזר בדומים לו ביהדות העולם, שנשיו שטופות זימה, והוא בוגד בארצו ומזהם את הגזע.

לאחר שנים תיארו את דמות הרע גם החוגים שמהם הגיע רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין. מדובר היה בדמות אויב זהה על כל מאפייניו, ששוב מזהם את הגזע ובוגד בארצו. יובל אחרי שהוסרו ששת החותמים, ונשפכה האפוקליפסה מחוץ, הוסר החותם השביעי מבפנים. גם מחמוד אחמדינג'אד וג'וזף מקארתי השתמשו באותה דמות אויב. לתמיהה מה מצאו כולם דווקא באינטלקטואל היהודי השמאלי הלא-מסוכן והמפוזר בעולם, נוספת עכשיו תמיהה קיומית.

רוח הדברים שהביא עורכו האמין של "ג'רוזלם פוסט" מפיו של בנימין נתניהו נמצאת באותו מרחב מחיה. היות "הארץ" ו"ניו יורק טיימס" אויביה המסוכנים ביותר של ישראל, מצטרפת ל"שמאל שכח מה זה להיות יהודים". חמור מכך. היא מצטרפת לעובדה שדווקא המשטר של העם שנמלט מאימי הגזע עוסק באובססיוויות בגדרות גזעיים.

מגלגלי העיניים מול המסרבים להשכיר ולמכור דירות לאתיופים הם אותם אנשים שרמסו את אזהרת שלמה מולה והעבירו את "חוק ועדות האפליה", שקורא לאזרחים למנוע מ"לא מתאימים למרקם החברתי-תרבותי" להיות שכניהם. זה המשטר שממשיך לממן ולסבסד את רבני הערים מטעמו, שאסרו למכור ולהשכיר דירות לערבים. משטר עם הפליטים שבאישון לילה, בניצוח נתניהו, העביר חוק להקמת מחנות מעצר לפליטים אפריקאים לשלוש שנים ללא שופט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

לא רק פנימה. נתניהו מעריץ לדבריו את וינסטון צ'רציל. אך צ'רצ'יל הבין את החובה ללכד את אזרחיו וליצור בריתות מול הסכנה הקיומית אפילו עם סטלין יריבו. דוד בן גוריון הלך באותה דרך כשזיהה את תשתית ביטחון ישראל בלכידות המוסרית ובברית אמת עם מעצמה אחת לפחות. כשהתרפק השבוע אהוד ברק ב"מעריב" על ימי משמר השרון - והכוח שנשאב מצדקת הרוח - ותבע "לסלק את הרוח הרעה", שכח שהוא עכשיו במקור הרוח.

משטרים פשיסטיים התאפיינו בבחירה בדרך ההפוכה. דרך הגזענות והאלימות הפנימית, עם ההימור החיצוני המתריס כלפי חוץ. העיניים הנדהמות רואות את משטר נתניהו מאמץ את החבילה כולה.

שלדון אדלסון איננו סתם מקורב ומממן לנתניהו. אין קרוב ממנו. אדלסון התראיין לעיתון יהודי וקבע שמעשי ברק אובמה נגד ישראל מועדים להוביל לחורבנה. כשאדלסון הוא המממן המרכזי של קמפיין אגרסיבי של ניוט גינגריץ, והתחייב לממן ב-25 מיליון דולר קמפיין נגד אובמה, המשטר הישראלי נתפש כמי שעושה זאת; ועוד בימים שבהם נשקלת תקיפת איראן.

דווקא דברי ברק על "מרחב החסינות" האיראני, שמעניק לו בין השאר המתקן בהר שבקום, מבהירים עד כמה זקוקה ישראל לשותפות עם ארה"ב. אין המדובר "רק" במטוסים ובפצצות אמריקאיות, בהפסקת המלחמה האזורית בידי נושאות מטוסים, וביצירת יציבות אחריה - אלא בטיפול האמריקאי הנמשך בליבת הפרויקט האיראני המחופרת.

במצב זה נדרשת כל יכולת בן גוריון למתינות מדינית ושימושו במשקל המוסרי המתריס של פליטי "אקסודוס". במקומה אנו מקבלים את המשטר הישראלי הקיצוני שבאפשר, שמתעקש להמר ולהילחם בגלוי בממשל הליברלי בארה"ב, ולרמוס את זכר קורבנות השואה בהתעללותו הגזענית באזרחים ובפליטים.

לברק, שאוהב את משל הספינה והשרטון, אמורה פארסת הקברניט האיטלקי להזכיר את חובתו למשמר השרון. כשהוא מתגר כאברהם בדרך לסדום האם יהיו 5,000, 50,000 או 500 תמימים שייהרגו, מוטב שיזכור שב-1948 עמדה ישראל במספר יחסי גבוה יותר של קורבנות בזכות רוח הסולידריות והמתינות המדינית. ספינת הקזינו המשייטת ברוח העוועים ההפוכה חייבת להיעצר לפני האפוקליפסה. בידיו הדבר.

Read this article in English: The enemy within

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ