זאב סגל, שנה למותו

גבריאל שטרסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאל שטרסמן

קשה לומר מה היה זאב סגל - שהלך לעולמו לפני שנה - כותב לו נפלו לידיו 232 עמודי פסק הדין של בג"ץ בפרשת חוק האזרחות, שהוכרע לפני כשבועיים ברוב של שישה נגד חמישה בבית המשפט העליון. האם היה מזדהה עם דעת הרוב, המעדיפה את הגנת המדינה היהודית ואת צרכיה הביטחוניים, או עם דעת המיעוט, הנוטה להתחשב, למרות הנסיבות הביטחוניות הקשות, במי שהחוק פוגע בהם פגיעה קשה. האם היה מעדיף את לשון החוק הנוקשה, או שמא את הנסיבות הנפתלות של החיים והמציאות הקשה של ארץ ישראל?

כך או כך, אין לי ספק שהיה בודק וסורק כל מלה במסקנות השופטים, ומניח לפני הקורא, המשפטן וההדיוט גם יחד, מסקנות משלו, בצורה סדורה ובהירה, כפי שנהג תמיד.

סגל אהב את המקצוע אהבת נפש. אפשר לומר שכל דבר הוא ראה מבעד למשקפי המשפט. הספרים, המאמרים, ההרצאות - כולם התרכזו בדין, הציגו פנים לכאן ולכאן, ותמיד הצטיינו בידענות ובבקיאות נדירים, בזיכרון מופלג ובשליטה בלתי מסויגת בחומר הנדון.

לא תמיד הסכים סגל עם פסקי הדין של בית המשפט העליון. לא אחת מתח עליהם ביקורת. אך לעולם לא נקט בדבריו לשון בוטה, מעליבה, שיש בה משום זילות של בית המשפט, כפי שמקובל היום במקומותינו. הוא היה חסיד חופש העיתונות וחירות הביטוי, אך נזהר בדבריו, והקפיד על לשון נקייה ומכובדת כלפי מושא ביקורתו. הוא גם לא תייג שופטים כ"ימניים" או "שמאלנים", אף כי הבחנה כזאת, בין שופטים ליברלים לבין שופטים שמרנים, מקובלת במדינות חוק ואין בה פסול.

בשנים האחרונות הירבה זאב להנחות דיונים ציבוריים בפורומים שונים. הוא עשה זאת במיומנות רבה תוך גילוי חוש הומור משעשע, במידה ובמקום. כאקדמאי ידע תמיד למצוא את הנימוק הנכון "בעד", ואת האיפכא מסתברא שלו, ה"נגד". לו כל עורכי הדין המופיעים בבתי המשפט למדו את התיקים שבהם הם מופיעים כפי שסגל למד את החומר לקראת כתיבתו או הרצאותיו, היו פני הדיון בבתי המשפט אחרים משהם היום בלא מעט אולמות.

נזכור אותו בהערכה.

הכותב הוא שופט בדימוס

תגובות