איך כסף יכול לקנות אושר

עמליה רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמליה רוזנבלום

במיתון הנוכחי יש כאלה שנאלצים לחסוך אפילו בקניית תרופות. אבל גם בני המזל שבינינו חושבים פעמיים קודם שהם מוציאים את הכסף שאין על מותרות. האם באמת אני צריכה שטיח חדש עכשיו, או שעדיף להירשם לקורס ערב בצרפתית? שמתי קצת כסף בצד, האם לשדרג את הטלוויזיה, או לנסוע לסופשבוע עם הילדים?

בין השאלות האלו מחבר הניסיון לנבא את עוצמת התגמול הרגשי שתביא אתה ההוצאה הכספית המסוימת, ואת משכו. לכאורה היינו אמורים להיות מיומנים ומדויקים בחיזוי הרגשי הזה. אבל בימים של הידוק חגורה, המשולב בצורך עז בשיפור מצב הרוח, כדאי לבדוק אם אנחנו באמת מוציאים את הכסף שלנו בצורה שמניבה לנו הכי הרבה סיפוק.

מספר רב של פסיכולוגים בעולם חוקרים ביסודיות את מנגנוני האושר. עם המובילים נמנים החוקרים דניאל גילברט, טים וילסון, אליזבת דאן וזוכה פרס נובל דניאל כהנמן. רוב מחקריהם בעניין נושאים מסר ברור: אם יש לכם 1,500 שקל למותרות, סופשבוע עם הילדים עדיף על שידרוג הטלוויזיה. אם שמתם בצד 600 שקל, קורס הערב בצרפתית הוא בחירה טובה יותר מאשר שטיח חדש. כרטיס להצגה ב-75 שקל עדיף על טי-שירט חדשה באותו סכום. המסקנה היא זו: מבחינת הסיפוק הרגשי, רכישת חוויה עדיפה על רכישת מוצר חומרי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

הרעיון שחוויה מוגבלת בזמן משתלמת רגשית יותר מאשר חפץ שניתן להשתמש בו שוב ושוב עשוי להפתיע אותנו. אבל אחת מהנחות היסוד המנומקות של החוקרים היא, שאנחנו מתרגלים לכל, ומהר משנדמה לנו. החפץ מעניק פחות ריגוש משום שמרגע שקנינו אותו הוא אינו משתנה. מהר מאוד ניכנס הביתה וכבר לא נבחין בשטיח. ואילו הקורס בצרפתית יהיה שונה בכל מפגש.

בנוסף, השוואה בין מצבנו לבין המצב של אחרים היא גורם סבל ידוע. בין רכישות חומריות ניתן להשוות, אך חוויות אינן ניתנות להשוואה. שלושת הימים שביליתי בחוות בודדים במדבר עם בתי בת השש וחצי הם שלנו בלבד, ולשום אדם אחר אין אותם "יותר" מאשר לי. גם תהליך ההתכלות של החוויה הזאת הוא למעשה אטי יותר משנדמה, מאחר שארבעה חודשים אחרי פעולת הרכישה אני יכולה לחזור ו"לצרוך" את סוף השבוע במדבר בצורה של זיכרונות, אך בשלב הזה אני בדרך כלל כבר שואבת מכך פחות עונג מאשר ממחשבה על שטיח חדש.

מרכיב נוסף בהמלצה לצרוך יותר חוויות הוא התובנה, ש"תודעה נודדת היא תודעה אומללה" במלים של החוקרים, ובזמן שאנחנו חווים חוויות המכוונות לספק ולעניין אותנו, אנחנו על פי רב ממוקדים הרבה יותר באותו "כאן ועכשיו", שהשפעתו המיטיבה על הנפש ידועה.

יש עוד סיבות רבות להעדיף חוויות, וכל אחד יכול לדלות כמה מניסיון חייו. אבל אולי הבסיסית ביותר היא, שרוב החוויות מתרחשות בהקשר חברתי. וכפי שכהנמן מדגיש, החוויה הגורמת לנו בפועל הכי הרבה אושר בזמן שהיא מתרחשת היא בילוי במחיצת אנשים אהובים. אז ביום ההולדת הבא, בחג הבא, צאו מהקניון. כסף אולי יכול לעשות אתכם מאושרים, אבל לא אם תוציאו אותו שם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ