היופי של יאיר לפיד

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על פי מחקר שערכה פרופ' יפעת מעוז מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הישראלים נוטים להאמין יותר למנהיגים ערבים שיש להם "בייבי-פייס", ולכן יש סיכוי להסכמה לאומית רחבה יותר לחתימה על הסכמים עם מנהיגים שיש להם פני תינוק עגלגלים, בעלי עור חלק, שפתיים מלאות ועיניים גדולות.

פנים כפי שהיו למלך חוסיין ולבנו עבדאללה (אך לא היו לאנואר סאדאת, ואף על פי כן נחתם עמו הסכם שלום) מעוררים, על פי מחקרים קודמים, אצל המתבוננים בהם תחושה של חמימות, פתיחות, כנות ואמון. אין פלא, שישראלים רוצים לנהל משא ומתן עם מי שנתפשים כבעלי התכונות האלה; ואין פלא, שאותן תכונות עצמן אינן מוסיפות נקודות אצל הישראלים למי שאמורים לנהל בעבורם מו"מ עם אויבים. אלה, מתברר, אנו מצפים שיהיו קרים, מחושבים, מתוחכמים ומניפולטורים.

כאן אולי טמון המפתח למבוכת הבוחר הישראלי בבואו לבחור לו מנהיג. מצד אחד, סביר להניח, שכמו בוחרים בארצות אחרות גם אנחנו מעוניינים במנהיגים שנוכל להאמין להם. פתיחות לרעיונות חדשים, הקשבה לרצון הבוחר ואמינות הן מהתכונות החשובות ביותר שאנו תרים אחריהן בבואנו לבחור לנו את מי שינהל את ענייני המדינה האזרחיים. מצד אחר, אותם מנהיגים עצמם אמורים להתחכם לאויבינו, ולא רבים האנשים בתוכנו המאמינים בכנות, בפתיחות ובחמימות בבואנו לדבר עם כל מי שנחשב לאויב ישראל, בין שיש לו פני תינוק ובין שלא.

סקירה קצרה של ראשי ממשלות ישראל מדוד בן גוריון ועד בנימין נתניהו וגם של חברי הקבינט המדיני כיום תגלה, שלאיש מהם אין בייבי-פייס (אם כי אחד המומחים לתורת הפרצוף טען בטלוויזיה, שלאביגדור ליברמן יש בייבי-פייס, שהוא מנסה להסוות באמצעות זקנו). פני תינוק איננו מחפשים אצל מנהיגינו, אבל מחקרים רבים מוכיחים שאנשים נוטים יותר לבחור באנשים יפים, תופעה המתעצמת בעקבות התפתחות המדיה האלקטרונית, היוצרת נגישות ויזואלית למועמדים.

כך, בעיקר, בעולם הגדול. ברק אובמה הוא כוכב רוק, ביל קלינטון היה סמל מין, גם נשיאים אמריקאים קודמים הצטיינו במראם החיצוני ובגובהם, ולרוב גם בבלורית השיער המלאה שלהם. העובדה שהוא חתיך בינלאומי בוודאי סייעה לטוני בלייר לגבור על יריביו. ומי היו לנו? נתניהו הוא הפוליטיקאי הראשון שצורתו, הנאה באופן יוצא דופן ביחס לאחרים, נהפכה לנושא לדיון בתקשורת. היו ויש עדיין כאלה שראו ביפי המראה ובאנגלית המצוינת שלו הוכחה דווקא לכך שאיננו רציני, משל נוצר אך ורק באולפני הטלוויזיה.

טענות דומות ובקול רם בהרבה מופנות כיום כלפי יאיר לפיד. נדמה, כי בעליהום הכולל שעושים עליו חבריו לשעבר בתקשורת - יפי התואר והבלורית, יכולת ההתנסחות המעולה שלו, האנגלית המושלמת, הכשרון לעמוד מול המצלמות ומול קהל וכל יתר המאפיינים שהפכו אותו למצליחן ואהיב כל כך נתפשים כמגרעות במגרש הפוליטי. ולא רק משום שנחמדות ואהיבות הן תכונות שהישראלים מעדיפים אצל אויביהם, אלא משום שלפיד עובר תהליך של חיפצון. כמו אצל הבלונדיניות מהבדיחות, תכונותיו החיצוניות מוצגות כאילו הן בהכרח נוגדות עומק. לכאורה, בתוך כלי נאה כל כך יכולה, לכל היותר, להתגורר רק בלונדינית סודית.

Read this article in English: The secret blonde

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ