לפעמים זה נוח מדי

טכנולוגיה, כל טכנולוגיה, לא רק נותנת משהו, היא תמיד גם לוקחת, ולו רק את ההנאה של ללכת לאיבוד

יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל דרור

לטכנולוגיה יש תכונה שרבים מחבבים: היא מקטינה את החיכוך שיש לנו עם החלקים הפחות נעימים של החיים. קחו לדוגמה את המזגן במכונית. כמה נחמד לנסוע בתוך בועה אקלימית המנותקת מפגעי מזג האוויר המשתוללים מחוצה לה: לא חום ולא קור, לא לחות ולא שלג. תענוג. ומה באשר לשיחה מזוהה בטלפונים? כמה קל להחליט אם לענות לשיחה או להתעלם ממנה כאשר יודעים מראש ובוודאות את זהות המתקשר.

כאשר חושבים על טכנולוגיה במונחים כאלה, מבינים שאנחנו מוקפים בטכנולוגיות שכל תפקידן לסייע לנו להימנע מהמרכיב הדביק של החיים. "פייסבוק" מאפשרת לנו לסמן סטטוסים של חברים שלנו שמצאו חן בעינינו במיוחד, ועם הזמן היא תדגיש אותם ותדחק את החברים הלא מעניינים שלנו מחוץ לעדכונים השוטפים. גם "גוגל" לומדת להכיר אותנו ובמהלך הזמן היא מתאימה לנו את תוצאות החיפוש. לפיכך, שני אנשים שיקלידו את המלה "חופשה" עשויים לקבל רשימה שונה של תוצאות חיפוש. היא עושה את זה לטובתנו, כמובן.

רבים בישראל מכירים את היישומון של חברת "ווייז", המאפשר למשתמשי הטלפונים החכמים לנווט בכבישים תוך כדי הימנעות מפקקי תנועה ככל האפשר. השיטה פשוטה: המשתמשים מדווחים על פקקים, המידע על מהירות נסיעתם מועבר אל משתמשים אחרים, המקבלים עדכונים בזמן אמת, ובמידת הצורך מופנים על ידי התוכנה לדרכים חלופיות.

ההיגיון בהימנעות מפקק תנועה ברור ואף מבורך, אבל חברת "מיקרוסופט" החליטה לקחת את הרעיון צעד אחד קדימה. באחרונה הגישה בקשה לפטנט, שבו היא מציעה להוסיף למערכת הניווט של הולכי רגל שיקולים נוספים (שהרי פקקי תנועה אינם רלוונטיים לאלו המתניידים באמצעות רגליהם). לדוגמה, עד כמה השכונה שלתוכה הם צועדים מסוכנת. לשם כך, מסבירים מגישי הפטנט, תשתמש המערכת בנתונים סטטיסטיים שונים, למשל מספר מקרי השוד או התקיפה, ובהתאם לכך תייצר מסלול הליכה מומלץ.

זה נשמע כמו רעיון לא רע. איש לא רוצה להיקלע שלא בטובתו לשכונה שבה טיול לילי רגוע נתפש כהזמנה להצקה, אך הפטנט גרם לסערה זוטא. ראשית, היו שטענו כי מדובר בפטנט גזעני, שכן השכונות הקשות הן בדרך כלל גטאות אתניים. האם מדובר בהמצאה שתרחיק את לבנים מכל מגע עם היספאנים, אפרו-אמריקאים, אסיאתים, ומיעוטים אחרים?

מעבר לכך מיהרו האמריקאים לשאול את עצמם מה יקרה אחרי שהאדם הראשון שיעשה שימוש במערכת של "מיקרוסופט" יקלע לקטטה או יהפוך לקורבן של שוד? מה יעלה בגורל התביעה שיגיש (והוא יגיש) נגד החברה, בטענה שנקלע לאזור רק משום שתוכנת הניווט שלו קבעה חד משמעית שמדובר באזור בטוח?

היו שתהו באילו נתונים סטטיסטיים ייעשה שימוש. אפשר להבין שימוש בסטטיסטיקה הנוגעת למעשי שוד ותקיפת עוברי אורח, אך מה באשר למעשי פריצה לחנויות? אחרי הכל, כמה מהאזורים היפים בעולם מושכים אליהם לא רק הולכי רגל שלווים, אלא גם פורצים המבקשים ליהנות מהסחורה המוצגת בחלונות הראווה.

אבל על פי רוב הדיונים החמיצו נקודה חשובה. הפטנט של "מיקרוסופט" מצטרף לשורה ארוכה של טכנולוגיות שמתפקדות כמו שמן סיכה, וכל תפקידן לחצוץ בינינו לבין העולם שמחוצה לנו. כאשר "פייסבוק" מסננת בעבורנו את החברים שלנו, היא למעשה מקבלת בשבילנו החלטות שכלל לא בטוח שהן החלטות טובות, ענייניות או מועילות. כאשר "גוגל" מחליטה בשמנו אילו תוצאות חיפוש להציג ואילו לא, היא מצמצמת את היקף המידע הנגיש לנו.

המזגן במכונית אכן מסייע לנו ליהנות מאקלים קריר בשיא הקיץ, אך הוא גם מרחיק אותנו מהקולות, מהריחות והמגע הבלתי אמצעי עם הטבע. השיחה המזוהה מאפשרת לנו להימנע מנודניקים, אבל כאשר מגיעה שיחה מ"מספר חסוי" רבים מסרבים לקבל אותה, ואולי מחמיצים שיחות חשובות. גם את הפטנט של "מיקרוסופט" צריך לבחון בעיניים ביקורתיות, הואיל וטכנולוגיה, כל טכנולוגיה, לא רק נותנת משהו, היא תמיד גם לוקחת משהו, אפילו אם זו רק ההנאה מללכת לאיבוד.

ד"ר דרור הוא ראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ