עד שייפלו על השכל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אינני יודע אם שמתם לב, אך פניו של ביבי מאירים. הוא מחייך, מגולח ומסופר למשעי, כל הדרך למצלמות. שימו לב, כשהוא לוחץ ידי אורחים מחו"ל - הרמטכ"ל האמריקאי למשל - בעוד שהאורח מישיר מבטו למארחו, ביבי מתמקד במצלמה, אל הצופים. עם חיוך האומר: "נו, אתם רואים? אין כמוני".

מי היה מאמין שביבי עם 12 מנדטים באופוזיציה, שרד ועלה ל-27 מנדטים, בעוד שקדימה בראשות ליבני קיבלה 28 מנדטים. ביבי שולט ביד חזקה ובזרוע נטויה על רוב כמעט מוחלט עם החרדים, ליברמן וממשלה אלפנטינית של 40 שרים וסגני שרים. ולפי מה שמתרחש בקדימה, יש סיכוי סביר שביבי יזכה בקנדציה שלישית כראש ממשלה.

אילו שרון היה רואה מה שקורה עתה בקדימה הוא היה מאבד מחדש את ההכרה. קדימה כיום היא המפלגה הכי מפורקת בכנסת. מהרגע שליבני קיבלה את ההנהגה היא לא זכתה אף לא ברגע של חסד. היא לא קיימת כאופוזיציה מהסוג שהליכוד היה בימי בגין, אפילו בימי ביבי, אלא הורסת את עצמה בבית. ליבני שגתה כשמינתה את מופז למקום השני, ובכך בנתה במו ידיה את יריבה מבית. היחסים בין השניים מזכירים סיפור על שתי חברות ישראליות שהתחרו ביניהן על מכירת פריט מסוים לסינגפור. ההשמצות ההדדיות ביניהן היו כה קיצוניות, עד שהקונה בסינגפור האמין לשתיהן וקנה את המוצר בצרפת. סיפור אמיתי.

הסכסוכים הפנימיים בקדימה עלולים להובילה לאבדון, לפי האימרה הידועה "אם לא יסכימו להיות תלויים זה בזה, סופם שיהיו תלויים זה לצד זה". ישראל, שזקוקה למפלגת מרכז-שמאל, אך לא שמאלנית וודאי לא משיחית - מצאה אותה בקדימה. הדבר האחרון שציפו ממנה זה שתיהרס במלחמות פנימיות.

אני זוכר את פגישתי הראשונה עם ליבני. היא הממה אותי בכושר הביטוי והניתוח החד שלה. זהו זה, אמרתי בלבי. אך התפעלותי נמוגה לאחר שנכנסה לתפקידה כראש המפלגה. כמנהיגת מפלגה אופזיציונית היא לא היתה קיימת, על אחת כמה וכמה שלא הצליחה להציג את עצמה כאלטרנטיבה לראש הממשלה. היא גם לא שלטה במפלגה שהתגאתה שהיא שחיברה את מצעה. על גולדה מאיר היו אומרים שהיא הגבר היחיד במפא"י, על ליבני לא אומרים שהיא הגולדה של קדימה. חברי מפא"י לא העזו להשמיע פיפס נגד גולדה, בעוד שעל ליבני קמו לא מעט יריבים מבית שלא ספרו אותה.

החלטתה להקדים את הפריימריס כמעט שנתיים לפני הבחירות היא הטעות השנייה שלה, לאחר שמינתה את מופז כמספר 2, אחרי הבחירות הקודמות. יהירותה התפרשה כחולשה, ואין פלא שכיום כל ממזר מלך. דליה איציק למשל עדיין לא החליטה אם היא עם ליבני או עם מופז. גם רוחמה אברהם מהססת, ויש יריב ושמו דיכטר, וזאת עוד לפני ששמענו מה תוכניותיהם של חיים רמון וצחי הנגבי. הם יכולים להיות צמד חמד מנצח מול ליבני.

מופז בנה לעצמו תשתית חזקה. הוא יודע לחבק ולחלק תפקידים, בעוד שליבני יהירה ומתייחסת אליו בקרירות מעליבה. כולם זוכרים את נאומו של מופז, שבמהלכו ליבני לא פסקה מלפלוט בלעג את המלה "נפלא". אפילו רבין ופרס, אומר איש קדימה, למדו לעבוד ביחד למרות הטינה ביניהם. עתה מופז מאיים על הנהגתה.

מופז יביא אותה למקומות לא סימפטיים, אומר משקיף יודע דבר. המרכזיות של ליבני היא בגישה הרציונלית לסכסוך. לא מפלגה משיחית, אלא מפלגה שפועלת על פי ההיגיון הממלכתי. אך המלחמות הפנימיות יביאו אותה לאבדון. יש אצלנו די קנאים שישמחו אם קדימה תיעלם. על השאלה מה צריך לעשות, שהפניתי לח"כ בכיר בקדימה, הוא ענה חד-משמעית: צריך להוריד על מופז וליבני פטיש של חמישה קילו. קדימה נתונה במצב של הרס עצמי בעת שבה הכי זקוקים לה. ביבי נהנה מכל העולמות: גם רוב מוחץ, גם תקציב דו-שנתי, גם סיכוי לקדנציה שלישית. יחייך ויחייך עד שיום אחד ייפול טיל שיהאב על תל אביב.

ואי אפשר יהיה לומר שידה של קדימה לא היתה במעל.

Read this article in English: The party's over for Tzipi

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ