החברה להגנת הטבע והכיבוש

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

החברה להגנת הטבע פירסמה החודש את הדו"ח השנתי שלה, המציג רשימת איומים על השטחים הפתוחים בישראל. בין השאר מבליט הדו"ח את התופעה של הקמת יישובים וחוות בודדים בלב שטחים פתוחים, בלא היתרים ומתוך פגיעה בערכי טבע.

אם רק היו אנשי הארגון הסביבתי מרימים מבטם אל מעבר לגדר ההפרדה, הם היו יכולים לתעד בדו"ח עב כרס שלל פעולות לא חוקיות להקמת מאחזים, דרכים ותשתיות, הגורמות נזקים סביבתיים גדולים. אבל בדו"ח החדש אין זכר לדפוסי התכנון והבנייה מעבר לקו הירוק וליוזמות החקיקה שנועדו להכשיר בדיעבד השתלטות גסה של מאחזים על קרקע פרטית. לעומת זאת, אנשי החברה להגנת הטבע מציינים בגאווה, שהם סייעו למנוע הכשרה סיטונית של בנייה בדווית בלתי חוקית בנגב. הם מתעלמים מכך שלבדווים, בניגוד למתנחלים, לא הותר מלכתחילה להקים שום יישוב.

הארגון הירוק הגדול בישראל, ששוקד יומם ולילה על משמר מקורות המים בתוך הקו הירוק, לא מזכיר כלל את שלל עבירות הבנייה במעיינות, בהן הטייתם לבריכות שנבנו בלא היתר, והשתלטות מתנחלים על נופים חקלאיים, שהם מציגים כאתרי מורשת.

הפחד לעסוק בסוגיות הקשורות למחלוקת פוליטית אוחז באנשי החברה להגנת הטבע, שאינם מעזים לבקר את המתחולל מעבר לקו הירוק. הם טוענים להגנתם שיש להם קושי להשפיע על מערכת תכנון שבשליטת הצבא. אבל זה בדיוק תפקידו של הארגון הסביבתי, והוא גם מקפיד למלאו כשמדובר במאבק נגד הליכי תכנון בשטחים שבשליטת מערכת הביטחון בתוך הקו הירוק.

לצד ההתעלמות הזאת, החברה להגנת הטבע מקיימת פעילות בשומרון באמצעות בתי ספר שדה, כמו בעפרה. העובדים בבתי הספר הם לרוב מתנחלים שחברים בחברה להגנת הטבע. בעצם קיומם, בתי ספר אלה מעניקים לגיטמציה לכיבוש ולדפוסי התכנון והבנייה המעוולים, שהם חלק ממנו.

כך הפכה החברה להגנת הטבע לעוד ארגון המגויס להעמקת הכיבוש. היא מסייעת ליצור את האשליה המתמשכת שהשטחים הם פשוט עוד נופים שבהם אתרי טבע וטיול, ואין שום הבדל בינם לשמורות וגנים לאומיים בתוך הקו הירוק. ממש כמו גוף ירוק אחר, רשות הטבע והגנים, החתומה על מודעה של משרד התיירות שהתפרסמה באחרונה ובה קריאה לבוא לשומרון ולטייל "בחוות חקלאיות ציוריות ויקבי בוטיק", וליהנות מ"אירוח כפרי במגוון אפשרויות".

סיסמאות הצדק החלוקתי והסביבתי של החברה להגנת הטבע נשמעות מגוחכות, כי הן נעצרות בגבולות יהודה ושומרון. מדריכי בתי הספר שדה מטיילים בין הפריחות ומדווחים על איומים סביבתיים, אך הס מלהזכיר את השוד של משאבי טבע לטובת הכלכלה הישראלית, הרס נופי המורשת החקלאית, או העובדה שמכוני טיהור שפכים של התנחלויות הוקמו על קרקע פרטית בניגוד לחוק. הארגון שדורש מכולם לקיים את החוק, ובאופן צודק, נהפך לחלק מצפצוף מתמשך על עקרונות החוק והצדק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ