לא טוב? לא צריך

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

הדבר המקומם ביותר שעלה (שוב) בשבוע האחרון סביב שלילת זכותם של החיילים לנסיעה חינם ברכבת בימי ראשון, הוא העובדה שבישראל יש אנשים שחושבים שחייל (חי) הוא לא בן אדם. כלומר, אין הוא שונה מרובה או מטנק. החייל כמכונת מלחמה. אני שומע אותם (ברחוב. בתקשורת) ואני לא מאמין: אנשים, חלקם רציניים, שחושבים על הצבא בערכים של סרטי מלחמה הוליוודיים. "זה טירוף", הם אומרים, "הצבא יצא מדעתו. שיגידו תודה על האוטובוסים. היום הצבא שומר על החיילים בצמר גפן. חיילים צריכים להילחם, להקריב, לא להתפנק". ואז תמיד בא משפט המחץ: "החיילים צריכים לשרת את המדינה, לא המדינה את החיילים".

"הצבא הזה חושב שהוא עושה לנו טובה", שמעתי חייל אחד אומר בטלפון הנייד שלו כשהמתנו שנינו, ביום ראשון, לרכבת. "את קולטת? הם רוצים שאני אקום שעה קודם, אגרר בגשם הזה, עם התיק, לתחנה המרכזית, ועוד בסוף ירתקו אותי על זה שאיחרתי. ולמה? רק בשביל שלא יהיה עומס ברכבת, רק כדי שהם יעשו כסף, כשאני אעמוד במחסום כמו כלב. לעזאזל עם המחסומים האלה. לעזאזל עם הגשם הזה. קניתי כרטיס לרכבת, מה לעשות, יש לי ברירה?" כששמעתי את הבחור הזה חשבתי לעצמי שאנשים שמקדשים את הסבל של החיילים, שמאמינים ב"דם יזע ודמעות" כמתכון ליצירת חייל טוב, הם אנשים מעוותים. חשבתי, שלמתכון הגברי המטומטם הזה יש חלק גדול בחברה האלימה, הכוחנית והכובשת שנוצרה כאן.

אחר כך חשבתי שלחייל שנוסע לשבועיים של צבא, כל שעה בבית חשובה, ושמי שמקשה את לבו ומכנה אותו, מתוך אותה תפישה פרימיטיבית של הצבא, "מפונק", הוא אדם שאינו יודע להעמיד את עצמו במקום חברו. אדם שאינו יודע להעמיד את עצמו במקום חברו, הוא אדם רע. חשוב להבהיר: אנחנו מוכנים להתגייס ולשלוח את ילדינו רק בשביל מה שהכרחי. הגדרת ההכרחי היא כבר עניין לדיון אחר. ובכל מקרה, לא טיפה אחת מעבר להכרחי (דם. יזע. דמעות). לא טוב? לא צריך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ