מי יזכה בנובל הבא

דוד הראל
דוד הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד הראל
דוד הראל

בקושי נרגענו מטקס הענקת פרס נובל בשטוקהולם, והנה נתבשרנו על פגישות שקיימו ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, ושליח ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, בבירת ירדן. מה הקשר? יש קשר.

השמחה וההתלהבות הנלוות לזכייתם של ישראלים בפרס נובל מעלות את השאלה, מי יהיה הישראלי הבא שיזכה בנובל. למי יש סיכוי ולמי נייחל שיזכה. ישראל אומן ועדה יונת נחשבו במשך שנים לזוכים כמעט בטוחים, וכך גם אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר. לגבי תגליתו של דן שכטמן - עבר זמן רב עד שהיא התקבלה כנכונה על ידי הקהילה המדעית, אבל מאז נחשב גם הוא לזוכה נובל כמעט ודאי. יש עוד מדען ישראלי או שניים שהציפייה רבה שיזכו, וכך הדבר גם לגבי זוכים אפשריים בפרס נובל בספרות.

לפני כחודשיים ישבתי בקהל בטקס חלוקת פרסי א.מ.ת, וראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר שעל פי הנתונים, "יש סיכוי גבוה מאוד" שאחד הזוכים יזכה בעתיד גם בפרס נובל. זאת, למרות שתרומותיהם המחקריות של כל שמונת הזוכים הן בתחומים שבהם כלל לא מוענקים פרסי נובל.

גם אם גיליתם את המגילות הגנוזות, או המצאתם את האינטרנט, או הגעתם לירח או ציירתם את ה"גרניקה" - לא תזכו בנובל. ואולם, אם תפתחו תרופה לסרטן או חיסון לאיידס, או שתבנו מודל המנבא במדויק משברים כלכליים, סיכוייכם לזכות בנובל ימריאו, ללא קשר לתחום התמחותכם. משמעות הדבר אינה שההישגים הראשונים פחותים בחשיבותם, אלא שהם אינם בתחומים שבהם מוענק הפרס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

פרס נובל מקורו בצוואתו של המדען אלפרד נובל מ-1895, והוא מוענק בשלושה שטחי מדע בלבד: פיסיקה, כימיה, ופיסיולוגיה או רפואה (תחום הכולל גם ביולוגיה). מלבדם מוענק פרס בספרות והפרס לשלום. הפרס למדעי הכלכלה על שם נובל, שניתן על ידי הבנק המרכזי השוודי, נחשב לפרס נובל למרות שהוא נוסד כ-70 שנה מאוחר יותר. וזהו. אין פרס נובל בגיאולוגיה, ולא במתמטיקה, ארכיאולוגיה, מדעי המחשב או אדריכלות - וכן גם לא בשטחי המחקר במדעי הרוח והחברה -ויהיו ההישגים עצומים ומהפכניים ככל שיהיו.

אין זה אומר שלא יכול לזכות בנובל מי שמיומנותו במקצוע אחר, ובלבד שהתרומה היא באחד מהשטחים שבהן הפרס ניתן. פרס נובל לשלום הוענק לאנשים ממגוון מקצועות: פוליטיקאים, סופרים, עורכי דין, עיתונאים, נזירים, מהנדסים וגם חשמלאי אחד. שמונה מהזוכים בפרס בכלכלה (בהם ג'ון נאש ואומן) עסקו בשיטות מתורת המשחקים - ענף של המתמטיקה - אך התרומות העצומות שעליהן זכו היו בתחום הכלכלה.

פרס ישראל ופרס א.מ.ת הוענקו בזמנו לאומן בחקר הכלכלה, לא במתמטיקה. בדומה, זוכה הנובל דניאל כהנמן השתמש בשיטות וכלים מתחום הפסיכולוגיה כדי להגיע לתובנות מהפכניות על התנהגות כלכלית של אנשים וגופים.

אך מהו הקשר בין כל זה למה שמתרחש בירדן? ובכן, בעוד שמדענים, חוקרי כלכלה וסופרים כבודם במקומו מונח, אני משוכנע שכמוני רבים מעמיתי ישמחו לוותר על תארים, פרסים ושאר כיבודים, כדי שזוכה הנובל הישראלי הבא יהיה אחד האנשים שישבו על הבמה בחלוקת פרסי א.מ.ת ל-2011 - ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כשם שמומחה לפסיכולוגיה או לתורת המשחקים יכול לזכות בפרס נובל בכלכלה, כך יכול נתניהו להביא שלום גם ללא תווית של שוחר שלום יפה נפש, ולהיכנס אז להיסטוריה כגיבור אמיתי. אני תקווה כי ראש הממשלה ינצל את הפתח המזערי לתקווה, שהפגישות בירדן פותחות, יעשה מה שצריך ויביא פרס נובל לשלום. או אז יישכח לו כל השאר.

פרופ' הראל ממכון ויצמן, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, הוא חתן פרס ישראל ופרס א.מ.ת

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ