הצביעו פייגליניהו

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

אם משה פייגלין לא היה קיים, בנימין נתניהו היה חייב להמציא אותו. איך הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון היתה נראית אילו לא בטוח שראש הממשלה באמת מודאג מהסקרים שמנבאים לפייגלין רבע עד שליש מקולותיהם של חברי הליכוד. שהרי, מה אומרים אצלנו על שכנים שמנהיגיהם זוכים ב-90%-95% מקולות "הבוחרים"? והעיקר - הבחירות המקדימות בליכוד מצטיירות בארץ ובעולם כהתמודדות בין מדינאי פרגמטי לבין מנהיג של מחנה משיחי. דברי הבלע שיוצאים מפיו של פייגלין כלפי "הערבים", הופכים לפוליטיקלי קורקט ביטויים גזעניים כמו .

ההבדל בין ביבי לפייגלין הוא בעיקר בלחן. התמליל של שניהם בכל הנוגע לסכסוך עם הפלסטינים שואב את השראתו מאותם מקורות. את הקושאן של מדינת ישראל במאה ה-21 על אדמות ארץ ישראל השלמה, נתניהו שלף מיעקב אבינו, "שנקרא גם ישראל". בנאום שנשא בעצרת האו"ם הוא סיפר לעולם כי בנימין, שעל שמו הוא נקרא, שוטט עם 11 אחיו בגבעות יהודה ושומרון כבר לפני 4,000 שנה וכי מאז ועד עתה קיימת נוכחות יהודית בארץ. את זכותנו על ירושלים "השלמה" (כולל מחנה הפליטים שועפאת ובית חנינה) הוא הוכיח לעולם בעזרת סיפור על חותם "מזמן התנ"ך" של פקיד בשם נתניהו, שנמצא בסמוך לכותל המערבי.

נתניהו, כמו פייגלין, אינו מכיר בזכותם של הפלסטינים לריבונות בין הים לירדן. נאום בר אילן, שבו דיבר ראש הממשלה על פתרון שתי המדינות, היה כורח המציאות המדינית בעקבות נאום קהיר של ברק אובמה. זה היה בימים שנתניהו פחד מנשיא דמוקרטי, בעל שם אמצעי "חוסיין". במקום לשלוח את אובמה לכל הרוחות, עם הדרישה שלו להקפיא את ההתנחלויות, נתניהו התיש את אובמה והפלסטינים במשא ומתן שהסתיים בהקפאה חלקית של הבנייה למשך עשרה חדשים. האש והגופרית שהמתנחלים שפכו עליו בעקבות אותה האטה זמנית, הפכו את נתניהו לשוחר שלום ללא חת.

מה לכל הרוחות הימין הקיצוני רוצה מהחבר נתניהו? כמה מאחזים הוא פינה מאז שחזר ללשכת ראש הממשלה? אימתי המתנחלים נהנו מתקציבים נדיבים יותר? תחת שרביטו של איזה ראש ממשלה נחקקו יותר חוקים אתנוצנטריים ונולדו יותר יוזמות לריסון בית המשפט העליון, ארגוני זכויות אדם והטלת אימה על התקשורת? מי הפקיד את יחסי החוץ של ישראל בידי מתנחל שמצפצף על כל העולם? אם ביבי מאיים באמת להגיע להסכם עם הנשיא מחמוד עבאס, איך זה שמאז תקופת כהותנו הראשונה כראש ממשלה, מחנה השלום הפלסטיני לא היה מיואש כל כך?

אם ביבי לא היה קיים, המתנחלים היו צריכים להמציא אותו. במחירי מציאה של הסרת כמה מחסומים בגדה, הקלת מה על הסגר על רצועת עזה וקצת מס שפתיים ל"תהליך השלום", הוא שומר על כל האינטרסים שלהם. ביבי הצליח להפריך את הדעה הרווחת שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. עובדה: אפשר גם לזלול עוד שטחים, גם להצטייר כמנהיג מתון וגם לשמור בשלמותם את היחסים עם ארצות הברית ואירופה.

המתנחלים יכולים להיות רגועים. לעמדות הכלליות ששליחו של ראש הממשלה, לא היה שמץ של סיכוי לפרוץ את המבוי הסתום בערוץ הפלסטיני. לא היה זה אלא עוד תרגיל שנועד להציג את נתניהו כפרטנר לשלום ואת הפלסטינים כסרבנים. זהו מהלך נוסף שיסיר את סכנת הוויתורים בדרך לפתרון שתי המדינות. פייגלין לא היה עושה זאת טוב יותר. ביבי יביא לקצה של המדינה היהודית והדמוקרטית באופן הרבה יותר אלגנטי. הצביעו פייגליניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות