"אם תרצו" ללכת שולל

דימיטרי שומסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תנועת "אם תרצו" איננה גורם נטול זהות פוליטית. אמנם, תוך שימוש מבלבל ב"ציונות" - מושג החוצה מפלגות פוליטיות - מבקשים מנהיגי התנועה לטשטש את זהותה הפוליטית, אך די לקרוא את הטקסט הפרוגרמטי של התנועה, "מניפסט לציונות מתחדשת" מאת היו"ר רונן שובל, כדי להיווכח שמדובר בארגון שהליכוד הוא ביתו הפוליטי. שכן, שובל מצד אחד מסתייג - כבן-בית - מ"המנהיגות היהודית" שבתוך הליכוד, ומצד אחר מתקיף את המנהיגים והמפלגות המצויים משמאל לליכוד, כגון ראשי מרצ והעבודה בימי ממשלת אהוד ברק, ובצורה בולטת ביותר את מפלגת קדימה, שהיא, לפי שובל, הביטוי הברור ביותר של שחיקת הציונות.

"אם תרצו" איננה אפוא גורם נטול זהות פוליטית. אף על פי כן, ראשיה - רונן שובל וארז תדמור - מבקשים מדי פעם "לפקח" על יישום החלטת המל"ג מס' 1109/11 מתאריך 21.12.2010, הקובעת שיש לדחות כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה. באחרונה שיגרו השניים מכתב חריג בבוטות שלו לפרופ' יהודה שנהב מהחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, עם העתק לחברי המל"ג (פורסם באתר "העוקץ" ב-12.1). במכתב הם מאשימים את פרופ' שנהב, על בסיס סרטון הכולל את הרצאתו בקורס "מבוא לסוציולוגיה", בהפרה בוטה של החלטת המל"ג האמורה.

כפי שעולה, בין השאר מן המצוטט במכתב, קבע פרופ' שנהב בהרצאתו שההבחנות המסורתיות בין "ימין" ל"שמאל" אין בהן כדי למצות את מצב הדברים בחיים האינטלקטואליים בישראל של היום: יש בישראל אינטלקטואלים המתנגדים לחלוקת הארץ לשתי מדינות לאום, שהם בגדר "שמאל", בעוד שביחס אליהם מי שתומכים בחלוקת הארץ לשתי מדינות לאום הם בבחינת "ימין".

פעילי "אם תרצו" מפגינים מול משרדי אונרוו"א בירושלים צילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

את זעמם של ראשי "אם תרצו" על דברים כגון אלה אפשר להבין. טבעי הוא שארגון, שאין לו את האומץ הציבורי להזדהות בגלוי כארגון פוליטי ימני, אך הוא חותר בפועל לחיזוק אוריינטציה ימנית בקרב ציבור הסטודנטים בישראל - נקלע למצוקה לנוכח מרצים העלולים לגרום לסטודנטים לחשוב, שהחלוקה ל"שמאל" ול"ימין" איננה משקפת את המגמות הפוליטיות בקרב הציבור הישראלי במלוא מורכבותן. ואולם, אין מנוס מכך - המרצים במדעי החברה מחויבים להצגה רב-צדדית ומורכבת של מצב החברה והפוליטיקה בישראל. זאת, גם אם הדבר מנוגד למטרותיהן של תנועות נוער פוליטיות הרואות בציבור הסטודנטים בראש ובראשונה מצביעים פוטנציאליים למפלגות מסוימות, והמעוניינות, לכן, שציבור זה יידע להבחין בבירור ובפשטות בין "אנחנו" ו"הם".

החלטת המל"ג מס' 1109/11, שבשמה מוחים ראשי "אם תרצו" על הרצאתו של פרופ' שנהב, קובעת, שעל המרצים לפעול לחשיפת הסטודנטים למבט מגוון ככל האפשר על תחומי הידע שאותם הם לומדים. ברוח הקביעה הזאת, חשף שנהב את תלמידיו לאופי המורכב של החיים הפוליטיים והאינטלקטואליים בחברה הישראלית. ניסיונה של "אם תרצו" להלך עליו אימים הינו, לכן, בבחינת סטירת לחי להחלטת המל"ג.

שיא עזות המצח הוא, שבעודה פועלת בשטח נגד החלטת המל"ג, מתוך מאמץ לשבש את הליך ההוראה התקין והמורכב של מדעי החברה באוניברסיטאות ישראל - נתלית "אם תרצו" בלא בושה באותה החלטת מל"ג עצמה. יש לקוות שבעקבות "המכתב לשנהב" שהגיע אליה, תפעל המועצה להשכלה גבוהה למניעת המשך השימוש הציני בשמה על ידי תנועת "אם תרצו", שימוש שנועד להביא לפוליטיזציה של האקדמיה בארץ.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ