מצדיעים לימין

דוד זונשיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זונשיין

אפשר להפוך במצב בישראל כהנה וכהנה, אך עובדה גלויה היא - גם אם מתעלמים ממנה כאן באופן שיטתי - שהשירות הצבאי בשטחי הגדה המערבית הוא הכלי הפוליטי המרכזי שמכשיר ישראלים, גם אלה הסבורים שהם אנשי מרכז או שמאל, לקבל את הגיון ארץ ישראל השלמה.

לכאורה התהליך אמור להיות הפוך: שירות בשטחים, כך סבורים גם רבים בשמאל, יפגיש את החייל עם המציאות מעבר לקו הירוק. אפשר אמנם להיחשף למציאות הזאת דרך אמצעי התקשורת, אך שם היא נצרכת במינון נמוך, תחת פרשנות מארגנת וללא מגע אישי. מראות העוול שמייצר הכיבוש זה 46 שנים, עשויים ללמד את החיילים על חשיבותו ודחיפותו של הסדר שיביא להפסקת הקטסטרופה המוסרית שמתרחשת שם תחת מעטה כבד של שתיקה. לצורך כך אף הוקם ארגון חשוב, ששם לעצמו למטרה לשבור את השתיקה ולעמת את הישראלים עם ההכחשה הקולקטיבית.

הטענה כי השירות בשטחים, גם של חיילים מהשמאל, מייצר את המסד האידיאולוגי לכיבוש, נשמעת לרבים מופרכת. הם סבורים כי השירות בשטחים דווקא מחזק את הפוזיציה הפוליטית של השמאל. זאת, בעיקר מפני שהצבא הוא עוגן באתוס הישראלי ושירות בו הוא עדיין כרטיס כניסה לשורה של תפקידים - בין אם בשל השירות עצמו ובין אם בשל המערך החברתי, שבסיסו בצבא, ששולט עדיין בחלק הארי של החברה והכלכלה הישראלית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

מבחינה זאת, הנשיאה בנטל והשירות בשטחים, כך סבורים רבים בישראל, מקנה את זכות הדיבור במרחב הפוליטי. ניתוק מהשירות או ביקורת גלויה עליו, מתפרשים, לפיכך, כהתאבדות פוליטית.

אין טעות גדולה מזו. בשלושה משתנים בסיסיים, הקשורים בצבא, כשל השמאל בהבנת המציאות הפוליטית. המשתנה הראשון הוא המחשבה, שתהליך החלפתם של בני הקיבוצים והערים המבוססות בחובשי הכיפות מהציונות הדתית, הוא הפיך. המשוואה פשוטה עד כאב: חלק מכריע ממשימות צה"ל אינו קשור לביטחון המדינה אלא לשימור האחיזה בשטח הכבוש ובאוכלוסייה שבו. לכן, השירות בצה"ל הוא לחייל הדתי-הלאומי בכלל ולמתנחל בפרט, משימת הגנה על הבית. לחייל מהשמאל או מהמרכז, זהו שירות הנתון במחלוקת פוליטית. אין דומה המוטיווציה של מי שמגן על ביתו למוטיווציה של מי שסבור שהשטחים הם פוליטיקה ולא ביטחון ישראל.

המשתנה השני הוא התפישה שהחזקת השטחים היא זמנית ולכן, גם אם השירות בהם לא נוח ומייצר בעיות מוסריות, הבעיות הללו משניות לעומת הסוגיות האתיות הפנים-צבאיות כגון הנאמנות למדינה ולחברים לנשק. תפישה זו מכשילה את השמאל פעם אחר פעם. הכיבוש, כידוע, כבר מזמן אינו זמני. ובשונה מסדר הערכים הימני, העקרונות שנשברים בעת השירות בשטחים הם עקרונות יסודיים להשקפת העולם השמאלית. פגיעה בכבוד האדם, הפרדה על פי מוצא, תחזוק של מערכות חוק נפרדות, פגיעה בשוויון ועוד פגיעות רבות אחרות הופכות את השירות בשטחים למחריב השמאל.

והמשתנה השלישי, אולי החשוב והמתעתע ביותר, הוא זה שאקרא לו כאן "עקרון השהות". מאות אלפי חיילים העבירו ועדיין מעבירים שנים ארוכות במשימות, שעל פי כל היגיון ודין הן משימות ישירות של כיבוש. הם חלק ממערכת עצומה שמסלקת, משתלטת והורסת, ואז מכשירה ובונה, ובדיעבד מאשרת. הם מבצעים פקודות בארגון שחשיבה ביקורתית אינה מקובלת בו וחוזרים הביתה כאילו לא אירע דבר. הגיון הכיבוש מוכל ומעוכל לתוך הגיון החובה והמוטיווציה לשרת בצבא, ולא נודע כי בא אל קרבם.

לא ממשלת ימין, לא בנימין נתניהו ולא זאב אלקין, לא יריב לוין ולא אופיר אקוניס - החיילים שמשרתים בשטחים הם המסד, הפיסי והאידיאולוגי, שעליו מתאפשרת קריסת הדמוקרטיה. הם אלו שמאפשרים את רמיסת החוק ואת אשרורה בבג"ץ. השירות בשטחים הוא אסון לשמאל ואסון ליסודות הדמוקרטיים של ישראל. זאת בשעה שהסירוב לשרת בהם הוא עבירה על החוק. זוהי אולי הסתירה היסודית ביותר שעומדת היום בפני שמאל ישראלי משמעותי ומשאירה את השטח לימין ול"מרכז" או מוטב לומר לימין ולימין המתחסד.

תגיות:

תגובות