האתגר של מצרי הורמוז

עמוס ידלין ויואל גוז'נסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס ידלין ויואל גוז'נסקי

איומיה של איראן לחסום את מצרי הורמוז נעשים תכופים יותר, והטון מחריף מפעם לפעם. אם בעבר נועדו איומים אלו, המגובים בתמרונים מתוקשרים, להרתיע מפני תקיפת מתקני הגרעין, הרי כיום מטרתם למנוע מהקהילה הבינלאומית לנקוט צעדים חריפים (כמו הסנקציות שהוטלו השבוע על מגזר הנפט האיראני), דבר המעיד על האפקטיביות של העיצומים.

מצרי הורמוז נחשבים למעברים הימיים החשובים בעולם. 90% מייצוא הנפט מהמפרץ, שהם 40% מכלל סחר הנפט הימי העולמי, עוברים במצרים שרוחבם במקום הצר ביותר הוא 33 ק"מ. מאפיינים אלו, ושליטת איראן בכמה איים מרכזיים בסמוך למצרים, מאפשרים לה, "על הנייר", לפגוע בתנועת כלי השיט בקלות יחסית. תרחיש זה אכן מרתיע את הקהילה הבינלאומית מהגברת הלחץ המדיני על איראן ומהפעלת כוח נגדה. חשיבותם של המצרים ופגיעותם, וכן מצב הכלכלה העולמית והרגישות לזעזועים בשוק האנרגיה, עלולים להעצים כל אירוע.

אך שוק האנרגיה העולמי אינו מושפע רק מגורמים פסיכולוגיים, אלא, בטווח הארוך, בעיקר מתנאי היצע וביקוש. ניצול עודף ההפקה בסעודיה, שימוש בצינורות חלופיים ושחרור נפט מהמאגרים האסטרטגיים, מאפשרים כבר היום לצמצם חלק ניכר מההשלכות של חסימת המצרים, אם אכן תתרחש. כמו כן, במגבלת האי-וודאות בכל תחזית על עימות, אפשר לומר שביכולתו של הצי החמישי האמריקאי, שבסיסו במפרץ, "לפתוח" את המצרים במחיר "נסבל".

איראן תשאף להימנע ממערכה כוללת במפרץ, שעלולה לגבות ממנה מחיר צבאי, מדיני וכלכלי יקר. ואולם היא תמשיך לאיים בסגירת המצרים, איום המשרת אותה היטב, תוך ניצול התנאים הגיאוגרפיים הייחודיים ורגישותו של שוק האנרגיה העולמי לזעזועים.

גם בשיא "מלחמת המכליות" (במהלך מלחמת איראן-עיראק), נשארו המצרים פתוחים. מה גם, שניסיון לסגור אותם מנוגד לחוק הבינלאומי ועשוי להיחשב, בצדק, עילה למלחמה נגד איראן. מה יכול להשתבש? בשנה האחרונה, בצד האיומים, הגבירה איראן באופן ניכר את ההתגרות שלה בכלי השיט האמריקאיים במפרץ, מה שמעלה את החשש כי איראן וארה"ב ייגררו להסלמה סביב המצרים גם בניגוד לרצונן. במקרה כזה גם אירוע טקטי עלול להתפתח לאירוע עם השלכות מרחיקות לכת על כלכלת העולם ועל היציבות באזור.

לפיכך, חשוב להמשיך ולפתח את היכולת להתמודד עם ההשלכות האפשריות של אירוע במצרים: בטווח הקצר - יש להגדיל את תפוקת הנפט בצינורות "עוקפי הורמוז" קיימים ולהשמיש אחרים. בטווח הבינוני והארוך, יש להניח צינורות חלופיים "עוקפי הורמוז" כפי שהדבר מיושם בימים אלו באיחוד האמירויות. איראן טוענת כי ביכולתה לחסום את המצרים הרמטית לאורך זמן. אך טענה זו מוטלת בספק, וגם אם נכון הדבר, בידי הקהילה הבינלאומית כלים צבאיים וכלכליים טובים מבעבר להתמודד עם הפרעה לתעבורה במצרים, ומהלך כזה יסכן את יציבות המשטר, שכן הוא יפגע בכלכלת איראן - בייבוא תזקיקי נפט אליה ובייצוא של נפט גולמי ממנה (כ-80% מהכנסות המשטר) - ויוביל לעימות עם ארצות הברית הנהנית מיתרון מבצעי ברור.

אם האמריקאים ייאלצו לפעול צבאית, התוצאה עלולה להיות לא רק פגיעה אנושה בצי האיראני, אלא גם פגיעה במתקנים אסטרטגיים, בהם מתקני הגרעין.

אלוף (מיל') ידלין היה ראש אמ"ן. גוז'נסקי הוא חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ