ביבי לא למד לבחור חברים

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

לפני 14 שנה ריאיינתי היסטוריון ירושלמי נבון, קשיש וגדול מהחיים: בן ציון נתניהו. בהיותו איש אמת, לא חסך ממני פרופ' נתניהו את האמת: הבעיה הגדולה של בני בנימין, אמר, היא חוסר היכולת שלו לבחור באנשים ראויים.

כפי שנבואת המלומד בעניין איראן התקיימה, וכפי שנבואתו בעניין שקיעת המערב התקיימה, כך התקיימה גם נבואתו בעניין בנו בנימין. העובדה שבן-הפרופסור אינו יודע לבחור באנשים ראויים ולעבוד עם אנשים ראויים היא המכשלה הגדולה שלו. ראש הממשלה הוא אדם מוכשר מאוד, בודד מאוד וחף מאינטליגנציה רגשית. העיוורון המוחלט שלו ביחס לבני אדם וחשדנותו המופלגת כלפי בני אדם גורמים לכך שאין הוא מצליח לממש את הכישורים שבהם ניחן.

מנקודת המבט האישית שלו, נתניהו הוא הצלחה מסחררת. הוא רצה להיות ראש ממשלה, והיה לראש ממשלה. הוא גורש מלשכת ראש הממשלה, וחזר אל לשכת ראש הממשלה. הוא הקים ממשלה שנייה חזקה ויציבה. הוא נבחר השבוע בפעם הרביעית לעמוד בראש הליכוד. בשלוש השנים האחרונות הצליח נתניהו למוטט את אמונת השמאל בשלום, והוא בדרך למוטט את אמונת העולם בשלום. הוא הצליח לשכנע גם את האמריקאים וגם את האירופים, שהנושא המרכזי על סדר היום הוא איראן. הוא עשה בית ספר לברק אובמה ועשה בית ספר למחמוד עבאס ועשה בית ספר לציפי לבני.

יו"ר הליכוד הפך את הליכוד למפלגת שלטון הגמונית. תחת שלטונו הגבולות (עדיין) שקטים והכלכלה (עדיין) משגשגת. הישראלים המחפשים תחליף למנהיג הימין מתקשים למצוא אותו. כנגד כל הסיכויים, בנו של בן ציון נתניהו הצליח למצב את עצמו כמבוגר האחראי של ישראל.

את ההצלחה המפתיעה הזאת נתניהו זוקף לזכות מעגל קרוב של נאמנים. בשנים שבהן הכל ביטלו אותו, הנאמנים האמינו בו. בתקופה שהעולם התעמר בו, הנאמנים עמדו לצדו. האיש הרדוף והנרדף המכהן כראש הממשלה חש, שרק בשלושה-ארבעה נאמנים הוא יכול באמת לבטוח. הם אלה שתמיד היו אתו ותמיד יהיו אתו. הם אלה שמעולם לא בגדו בו ולעולם לא יבגדו בו. הם אלה שנאמנותם הביאה אותו עד הלום.

במובן מסוים, נתניהו צודק. כל מנהיג זקוק לחדר הסגור שבו הוא יכול לחוש מוגן ובטוח. כל מנהיג זקוק לחוג מצומצם והדוק של מקורבים. את מה שהנאמנים עושים בעבורו לא יעשה בעבורו שום חתן פרס נובל. אבל במובן אחר, נתניהו טועה טעות איומה. אי אפשר להעמיס מדינה על הכתפיים הצרות של נאמנים יחידים. אי אפשר למשול במדינה בלא מטה מאורגן ומסודר. אי אפשר לנהל את ישראל כפי שמנהלים חנות מכולת.

בן-הפרופסור יודע זאת. בשיחות סגורות הוא מודה, שבלשכתו יש רק ארבעה-חמישה אנשים ראויים. הוא מודע לכך שהלשכה פגומה ופרובינציאלית. ובכל זאת, בשל אותו ליקוי חמור שעליו הצביע אביו, נתניהו ממשיך בשלו. זה שלוש שנים שראש ממשלת ישראל פועל בתוך סביבה אנושית ירודה, שאינה הולמת אותו. זה שלוש שנים שראש ממשלת ישראל מתפקד בלא צוות, בלא סגל ובלא מערכת. המדינאי המחונן נתניהו מנהל ומתנהל באופן מחפיר.

כולנו מייחלים לכך, שנתן אשל ייצא מפרשת-אשל צחור כשלג. אלא אם כן יוכח אחרת, ראש הלשכה זכאי. אבל הלשכה עצמה אינה זכאית. המשרד החשוב ביותר בישראל הוא היום משרד חובבני, גחמני ותזזיתי. יש בו כמה וכמה כוכבים, אך שולטים בו שיקולים לא ענייניים, לא מקצועיים ולא ממלכתיים. אין שום דמיון בינו לבין המערכות האיכותיות של הבית הלבן, דאונינג 10 והאליזה. לכן, כאשר הערפל יתפזר ופרשת אשל תהיה מאחורינו, יהיה על נתניהו לעשות סדר בסביבת העבודה שלו. אחרי שנים של עליבות ובינוניות, הגיע הזמן למצוינות בלשכת ראש הממשלה.

Read this article in English: Netanyahu's corner grocery

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ