העברית דופקת

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

"העברית דפקה אותן". כך הסבירה אחותי את הכישלון היחסי של שתי חברותיה בבחינה הפסיכומטרית. "אם הבחינה היתה רק באנגלית ומתמטיקה, הן היו מקבלות ציון גבוה הרבה יותר". "אבל איך זה שדווקא העברית?" שאלתי, "הרי שתיהן נולדו פה להורים דוברי עברית, עברית היא שפת האם שלהן. שתיהן תלמידות טובות עם תעודת בגרות טובה, אז איך למען השם הן מתקשות בחלק של העברית? זה היה אמור להיות החלק הכי קל עבורן". "ככה זה", ענתה, "אתה לא יודע שהחלק של העברית בפסיכומטרי זה מה שדופק את כולם?"

מה מכוון לבדוק החלק של העברית בפסיכומטרי? הבנה לעומק של השפה העברית: יחסים בין מלים, ידיעת משמעות המלה בהקשר של משפט מסוים. ניואנסים של שפה. כלומר, לא רק אוצר מלים. לא רק שינון "כמו תוכי". הנוער הישראלי רגיל לדרכי חשיבה של "תוכי".

שפה, אני חושב לעצמי, שווה זהות, שווה תרבות, שווה תחושת שייכות, שווה ביטחון, שווה תנאי למוסריות, שווה נורמליות. אלה יחסים מעגליים: חברה שלא שולטת בשפה המדוברת בתוכה לא תוכל להיות נורמלית, בעיקר כי חלק נכבד מהאזרחים אף פעם לא מבינים עד הסוף מה אומרים להם, ובוודאי אינם יכולים לחשוב מעבר לדברים. כלומר, חברה כזאת היא לנצח נוירוטית. טרף קל למניפולציות, להפחדות, לשקרים. חומר בערה מצוין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אני מדליק מקטרת וחושב שידיעת העברית מתדרדרת (הפסיכומטרי הוא רק דוגמה. מספיק לפתוח טלוויזיה, רדיו) דווקא בתקופה שבה מבלבלים את המוח בלי סוף על הלאום היהודי ועל חינוך ללאומיות וציונות וכו'. שפה היא מהות הלאום. הציונות בבסיסה היא תנועה של שפה. הלאומנות (כוחנות. כיבוש) רמסה את התרבות (השפה). אם זה לא היה ברור מאליו, זה היה מפליא. כמי שמושקע בעברית הייאוש מציף אותי. אני נזכר בדוד אבידן: "מה שמצדיק יותר מכל את הבדידות, את הייאוש הגדול... היא העובדה הפשוטה, החותכת, שאין לנו בעצם לאן ללכת" ("ייפוי כוח").

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ