אבל מי יחליף את נתניהו?

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

אם יימשך השימוש באותיות בכל שערורייה מינית או כאילו מינית, קיימת סכנה שבקרוב ייגמר לנו האל"ף-בי"ת. האם נ' הטריד את ר'? ומה עשה הסלולר של פ' סביב החצאית של ר'? ונניח שהלשכה של ביבי מנוהלת בצורה שערורייתית, וראש הלשכה לצד עיסוקיו גם אחראי לעדכן את שרה בנעשה בעולמנו הקטן והגדול - נו, אז מה?

יותר מדי כותרות ראשיות, יותר מדי שמחה לאיד. ככל שנתמקד וננפח את סיפורי החצאית של ר', עדיין לא ברור על מה הסקנדל העונתי הזה, ומה גרם לו לקאפו די-טוטי-קאפי בלשכת ראש הממשלה להגיע למצב כזה. אם אכן באמת הגיע?

מאחורי מה שקורה או לא קורה מתחת לחגורה מסתתרת אמת כואבת אחת: מסלול החצאית לא מייצר מועמד חלופי לראש הממשלה הנוכחי. סוג של חלופה שהציבור יוכל לצעוק לקראתה בשמחה "וואללה"! הימין הולך ומתחזק, ואין כרגע שום סיכוי לשמאל-מרכז להציג הנהגה שהיא אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הנוכחי. לא חיימוביץ' ולא לבני לא מתקרבות למעמד של ראש ממשלה חלופי. בהעדר מתחרה אמיתי ביבי מצטייר על ידי אוהדיו כבעל שיעור קומה של קלינטון, רוזוולט, קיסינג'ר, שוורצקופף ואפילו פאנטה. הוא הכל. האנגלית מעולה, קולו גברי, פניו נאות, תסרוקתו מעוצבת ושועי עולם, גם אם לא מאמינים לו, מרבים להיפגש עמו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הגענו לנקודה שבה המרכז והשמאל מאוכזבים למשל מהעובדה, שהרמטכ"ל בדימוס גבי אשכנזי לא רשאי לרוץ עדיין. למה מה? מי אומר שהוא מועמד מתאים לראש ממשלה? לפיד חשב שיגיע לפסגה אם יהיה אינסטנט דוקטור ומופז חושב שהוא קלף מנצח. למה מה? מה הכיסוי ליומרה הזאת? סילבן שלום משחק אותה מנהיג האומה בכוח - אך בינתיים נדרשה מעורבותו האישית של רון לאודר כדי לאפשר לו לשבת לימין ראש הממשלה. זה "מיזוג הגלויות" היחיד בצד זה של שולחן הממשלה. בקושי מחליפים מלה ביניהם.

האמת הכואבת היא שלימין יש מועמד לראש הממשלה הבא שנתפש כמנהיג לאומי, שהיה פעמיים ראש ממשלה והוא בדרך להיות המנהיג היחיד בישראל שיגיע לקדנציה שלישית בראשות הממשלה. אף אחד לא מרים גבה כשביבי אומר בגלוי או בחוג סגור שהוא המנהיג בה"א הידיעה שיגיע לכהונה שלישית. בכל תולדות המדינה לא היה ראש ממשלה שזכה לכך. או לפחות שחלם על כך והציבור לא צחק או התקומם.

מאז בן גוריון, בגין, רבין ופרס, לא היו מנהיגים מובנים מאליהם לתפקיד הרם הזה. אותו הדבר אפשר היה לומר על אהוד ברק, אך משהו מוזר קרה לו בדרך לתהילה. הוא תפש שהרוח של הציבור נושבת לימין ולא לשמאל. שהגיאו-פוליטיקה הסביבתית מחזקת את הימין הטוען שאין עם מי לדבר, ושבאווירה זו אין סיכוי למנהיג ממחנה השמאל. וכך נטש את העבודה ובמוקדם או במאוחר יחבור לליכוד כשותף או כמתחרה לביבי. ברק תורם לתחושה שהשמאל אימפוטנט. הסוף יהיה, אומר אחד ממעריציו, שקופסה שלמה של ויאגרה לא תחלץ את השמאל ממצבו העגום.

אבו מאזן חלש, והעולם הערבי מעלה את הדתיים הכי קיצוניים לשלטון. כוחם של המתנחלים ותומכיהם הפוליטיים מתחזק - ראה הישגי פייגלין. מה גם שהליכוד לא זקוק לפייגלין כדי לנהל מדיניות ימנית. שלא לדבר על כך שגם אחמדינג'אד תורם לאווירה הפוליטית הקיצונית בישראל. אללה נמצא בכל מקום.

הסקר המדאיג ביותר הוא זה שהראה ש-80% מהישראלים מאמינים באלוהים. לא מדובר פה באמונה נוסח האחים המוסלמים, אך נתון זה הוא עוד נדבך בהחלשת השמאל, בחיזוק הימין, בחיזוק שלטון הרבנים וקדושת השטחים ובהמשך שלטון ביבי.

כשאובמה והילרי קלינטון התמודדו על הנשיאות שאלה הילרי באסיפות את שאלת המחץ: "כשהטלפון האדום יצלצל בשלוש בלילה, מי אתה רוצה שירים את השפופרת?" אותה שאלה עלולה להישאל בבחירת ראש הממשלה הבא: כשיצלצל הטלפון האדום בשלוש בלילה, מי אנו רוצים שירים את השפופרת?

Read this Article in English: And it came to pass at 3 A.M.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ