ליף הבינה מיהו ישי

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

לפני זמן מה פגשתי בדפני ליף ושאלתי האם היא מכירה בטעות שעשתה, כאשר בעיצומו של המאבק בקיץ שיבחה את מנהיג ש"ס אלי ישי במלים: "הוא יצא גבר". וכל זאת משום שאמר שהוא מתנגד לדו"ח טרכטנברג. לזכותה של ליף נאמר מיד שהיא לא ניסתה להתחמק, אלא אמרה באופן הכי ישיר: "זו היתה השגיאה הכי גדולה שלי".

היום ליף מבינה היטב שאי אפשר לתת הכל לכו-לם. היום היא יודעת שבכלכלה אין "גם וגם", אלא יש "או או": או שישי יקבל או המעמד הבינוני. אי אפשר לתת לכולם. כי כלכלה היא תורת המחסור. תמיד התקציב מוגבל והצרכים מרובים.

ליף מבינה זאת היום טוב יותר מכולם, כי היא הרי החלה במאבק החברתי על רקע מצוקת הדיור, ועכשיו היא רואה איך ישי ("הגבר") ואריאל אטיאס (מאחז העיניים), עושים ממנה צחוק, וקובעים קריטריונים לחלוקת הדירות המסובסדות כך שלה ולחבריה לא יהיה סיכוי לקבל אפילו קיר צדדי במקלחת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

המחאה החברתית אילצה את אטיאס להיות יצירתי. הוא לא היה יכול להמשיך לחלק את הדירות המסובסדות כפי שעשה עד כה: לפי מספר הילדים. לכן המציא תחליף: ותק בנישואים. מדובר בקריטריון מלאכותי שאין בינו ובין תרומה למדינה מאומה. מדובר בקריטריון שכלל לא מוזכר בדו"ח טרכטנברג. אבל אטיאס יודע שהחרדים מתחתנים בגיל צעיר (19 בממוצע) ומשום כך יש להם יתרון גדול ב"ותק". לכן קבע שבעבור כל שנת נישואים, יקבל הזוג המאושר 7 נקודות, עד למקסימום של 70 נקודות. לעומת זאת, בעבור שירות צבאי של שני בני הזוג, ומילואים, הם יקבלו 30 נקודות. אז ברור למי היתרון.

כדי שלא יהיה ספק שרוב הדירות המסובסדות יילכו לחרדים, אטיאס קבע ש-30% מסך הדירות יוקצו למשפחות עם שני ילדים ו-45% יגיעו לזוגות עם שלושה ילדים ומעלה. כי אטיאס יודע שכבר בגיל 22-23 לזוגות החרדים יש שלושה ילדים, והחילונים לא חולמים אפילו להתחתן בגיל הזה. ועל מנת שהניצחון יהיה שלם הוא אף קבע שאת 30 הנקודות על שירות צבאי יקבלו גם אלה ששירתו ב"שירות לאומי".

זו הרמאות הגדולה מכל. כי שירות לאומי פירושו שירות של 4(!) שעות ביום במשך שנתיים. ועל "שירות" כזה מקבל החרדי שכר גבוה משכרו של חייל בצה"ל, שמסכן את גופו ונפשו 24 שעות ביממה. צריך להבין גם שכל השירות הלאומי במגזר החרדי אינו אלא שקר אחד גדול. הרי אין מי שמסוגל להיכנס לבני ברק ולמאה שערים כדי לבדוק מי באמת מגיע לאותן 4 שעות עלובות, ומה הוא עושה בהן. המנגנון שם הוא חרדי פנימי, ולכן מדובר בעצם בדרך חדשה להעברת מאות מיליונים מציבור משלמי המסים אל כיסי המגזר החרדי.

למרות המלצות טרכטנברג אטיאס נמנע מלהכניס לנוסחה את קריטריון "מיצוי כושר ההשתכרות". זה הקריטריון הכי צודק, אך הוא פוגע בפרזיטים שאינם עובדים ואף מחנכים את בניהם בחינוך לא יהודי - כי יהודים תמיד ראו בחיי עבודה חובה מוסרית עליונה - ראה הרמב"ם.

הקריטריונים של אטיאס שמים את הצדק החברתי ללעג ולקלס. כי צדק חברתי פירושו מתאם חיובי בין מה שאתה תורם למדינה לבין מה שאתה מקבל ממנה. אך כאן, בנושא הדיור, ככל שתתרום פחות כך תקבל יותר.

לעוול האנטי-יהודי והאנטי-ציוני הזה קיבל אטיאס את הסכמת בנימין נתניהו ויובל שטייניץ. הם בטוחים שגם הפעם יצליחו לעבוד על הרוב החילוני. אבל הפעם הם טועים. כי החילונים, שמשרתים בצבא, שעובדים קשה, שמשלמים מסים, שסוחבים על גבם את הפרזיטים, מבינים שגם בנושא הדיור עבדו עליהם. והעוול הזה יבקע שערי שמים ויביא להתפרצות מחודשת של המחאה - בדיוק ברגע הכי לא מתאים לנתניהו ושטייניץ.

שניהם אינם מבינים שדפני ליף כבר התבגרה, ואתה כל הציבור. הם לא מזהים את הרעש הבוקע ממעמקים, את הלבה המבעבעת שעומדת לפרוץ - בדיוק ביום הבחירות.

Read this article in English: Subsidized housing plans will be condemned by the public

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ