קבלו את עומר אדם

נילי אושרוב
נילי אושרוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נילי אושרוב
נילי אושרוב

מהתוכנית של גיא פינס בטלוויזיה למדתי לדעת, שעומר אדם, הזמר המצליח, התגייס לצה"ל. כן, אני רואה "גיא פינס". מדובר בתוכנית תרבות, לא? והנה, טוב שראיתי, כי למדתי מכך, שצה"ל התחשב בקריירה של הזמר הצעיר ואיפשר לו לשרת בחיל חימוש כדי שיוכל להמשיך בהופעותיו.

אדם הוא נצר למשפחת קצינים מהוללת, ומשפחתו הקרבית מקבלת את העניין ברגשות מעורבים: מצד אחד, חימושניק? איזה כתם על ההילה הקרבית, אך מצד אחר - הפרנסה חייבת להימשך. אי אפשר לחשוב אפילו על שלוש שנים של אובדן הכנסה. זמר מזרחי מצליח מרוויח אפילו יותר מאלוף, וזה אומר הרבה.

ב"גיא פינס", כמו ביתר מחוזות התקשורת, לא היו שום רגשות מעורבים. שיר ההלל למעשה האציל של אדם היה אחיד. איזו הקרבה. הוא היה יכול לא להתגייס (איך בדיוק? האם היה שר לקב"ן את הרקוויאם של מוצרט?), ובכל זאת בחר להתגייס לצה"ל, אף על פי שאולי יצטרך למתן לשם כך את הקצב האינטנסיבי של הופעותיו, אם חלילה ישאירו אותו לשמור בבסיס מדי פעם.

בין שיר הלל לשיר הלל, איש אינו שואל כיצד הצבא מאפשר לחייל לבחור את השירות שלו בהתאם לקריירה האזרחית. לצה"ל יש מסגרות מסודרות של "מוסיקאי מצטיין", "ספורטאי מצטיין" ועתודה אקדמית. בכל המסגרות הללו ניתנים לחיילים מסלולי שירות מיוחדים, שיאפשרו להם לפתח את כישוריהם, אך זאת מפני שהמדינה החליטה שגם לה תצמח תועלת מכך. לצה"ל יש גם הסדרים מיוחדים בשביל חיילים אשר צריכים לעבוד תוך כדי שירותם על מנת לסייע בפרנסת משפחתם הנזקקת. הסיפור של אדם אינו עונה אף לא על אחד מהקריטריונים האלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים ישירות אל הפייסבוק שלכם

אם, למשל, בנכם הצעיר היה מפתח לעצמו קריירה של מתווך נדל"ן מגיל 16, ועושה "בוכטות" מטורפות, האם הייתם מעזים לדרוש מהצבא מסלול שירות מיוחד, שעות גמישות וגישה חופשית ל"יד 2", כדי שכוכב הנדל"ן שלכם ימשיך לזרוח ולהביא כסף הביתה?

משפחת אדם העזה, משפחת אדם גם קיבלה את מה שדרשה, כולל פרגון מיוחד מגיא פינס. במו עיני ראיתי.

לא משפחת אדם אשמה. שוב הצבא מוכיח את הנורמות הפסולות שהוא מנהיג: מאז היותי חיילת אי שם בפרה-היסטוריה, כאשר יופי ו/או קירבה משפחתית לקצין בכיר היו קריטריון שיבוץ עיקרי (לפחות ביחס לחיילות) - ממשיך צה"ל לנקוט בריש גלי נורמות של אפליה, שחיתות והעדר שקיפות. ובעידן שלנו הוא גם מוסיף חנופה לסלבס.

זה לא שאני חושבת שצה"ל זקוק כל כך לעומר אדם, לא כחייל קרבי ולא כפקיד מדור תרמילי עוזי באפסנאות. הצבא גם איננו זקוק להמון חיילים אחרים, אבל הוא כן זקוק למדיניות גיוס צודקת ושוויונית.

ולעומר אדם הצעיר אינני דואגת. לנוכח רמת האבטלה הסמויה בצבא, יהיה לו די זמן לנמנם בבקרים אחרי ההופעות שלו ולאגור כוח לקראת ההופעה הבאה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ