משטרת הפמיניזם

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

תוך כדי הדיונים בחשדות שלפיהם ראש לשכת ראש ממשלה נתן אשל הטריד עובדת בלשכה, התברר בשבוע שעבר, כי עוזריו של בכיר אחר העבירו "בשקט-בשקט" אשה יפהפייה מתפקידה בלשכה, כשהבחינו כי הוא רואה בה "ממתק מלבב". סערה-זוטא קמה בעקבות הגילוי הזה, שבא מפיה של איילה חסון בתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב': חסון הותקפה על ידי פמיניסטיות בגלל מה שהובן כתמיכה שלה במעשה. אף כי היא הבהירה בתגובה שאינה תומכת במעשה, היא הואשמה בכך שהיא מתנהגת כאחרון השוביניסטים, שחשוב לה להיות אחת מהחבר'ה גם במחיר השתלחות בנשים ושתוכניתה מסיתה נגד נשים.

הפמיניזם הגיע להישגים רבים: נשים מצביעות, לומדות, עוסקות במקצועות חופשיים, מחזיקות ברכוש, בעלות זכות חוקית על גופן ועוד. בשל הצלחתו הגדולה, נלחמים בו השואפים להמשך השליטה הגברית בכל הכוח; אחד ההישגים של הפטריארכיה הוא הפיכת המלה "פמיניסטית" למושג שמשמעותו "אשה תוקפנית ומכוערת עם שערות". חדשה ישנה, אבל עדיין רלוונטית, כפי שאפשר ללמוד מהעובדה שנשים רבות מודיעות שהן "לא פמיניסטיות" בעודן חיות חיים פמיניסטיים בעליל.

עכשיו הפכה הפטריארכיה את הפמיניזם לעוד קריטריון שבו אנחנו מודדות זו את זו. מאז ומתמיד נשים חונכו למדוד אחת את השנייה לפי סרגל הדרישות הגבריות מהן: האם היא מספיק רזה, יפה, סקסית, מטופחת, האם היא בת זוג ואם ראויה, ואיך היא מבשלת (בהמשך נוסף גם קריטריון הקריירה הראויה ו"השילוב הראוי" בין קריירה למשפחה). הפמיניזם תקף את המדידה הזאת ואת הקריטריונים, אבל בלי ששמנו לב, גרמו לנו לבדוק זו את זו גם דרך הפמיניזם: האם את פמיניסטית, האם את מספיק פמיניסטית, או שמא את פמיניסטית מדי. כך או כך, שוב נשים בודקות נשים אחרות ונותנות להן ציונים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

זה מהלך מתוחכם ואפקטיבי במיוחד: הפטריארכיה של התרבות המערבית לוקחת את האידיאולוגיה - שזיהתה את שיטת ההפרד ומשול המופעלת על נשים וקראה להן להיאבק נגדה בראש וראשונה על ידי יצירת סולידריות בין נשים - והופכת אותה לעוד כלי לשליטה בנשים באמצעות הפרד ומשול.

צריך לומר, שהשליטה הגברית הלבנה הצליחה להפעיל את הדינמיקה הזאת על כל המיעוטים; גם הומואים מואשמים בהתנהגות סטרייטית מדי, מזרחים בהשתכנזות, ערבים בשיתוף פעולה עם היהודים. לא מדובר בוויכוחים אידיאולוגיים, בהבדלים בין גישות או בגוונים ובאפשרויות שונות; מדובר במשטור ממש, בהוקעה כוחנית של כל מי שאינו או אינה מצייתת לסטנדרט שקבעו מי שרואות ורואים את עצמן כמייצגי הפמיניזם, המזרחיות או הלהט"ביות.

זאת דינמיקה הרסנית ומסרסת. הקלות הבלתי נסבלת של ההשתלחות באלה שאינם/ן מיישרות קו אינה מאפשרת דיון והתפתחות של אופציות מגוונות; ההתנהלות הזאת היא ההתנהלות הגברית ההגמונית הכוחנית, שנגדה הפמיניזם יוצא; היא מחזירה לנו את הדימוי של מנקרות עיניים זו לזו והיא מייצרת קול אחד מונוליתי ושטוח, בדיוק הדבר שכל האידיאולוגיות האלה מבקשות לייצר לו אלטרנטיבה. על זה אמרה הפמיניסטית השחורה אודרי לורד: "כלי האדון לא יפרקו את ביתו של האדון".

אנחנו חייבות לא להתבלבל ולעבוד בכלים שלנו: לקבל, להכיל, לברר, לגשר. לא לתקוף. כל אחת מאתנו יודעת מניסיונה כמה קשה להיות אשה ופמיניסטית בעולם, ולזכור שאת אף פעם לא יודעת עם אילו קשיים מתמודדת מישהי אחרת. בזכות הפמיניזם אנחנו כבר יודעות, שלעולם לא נהיה האשה המושלמת לפי הסטנדרט הגברי המושת עלינו; באותה מידה לא נהיה לעולם הפמיניסטית המושלמת, וזה לגמרי בעוכרינו לנסות להיות. עדיף שנתרכז בדרישה לברר באיזו לשכה, איזה בכיר ואילו עוזרים הזיזו איזו אשה; לברר כמה שכיחה הטקטיקה השערורייתית הזאת ושוב להיאבק - ביחד - כדי שגם זה לא יקרה יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ