מה עושים מול 200,000 טילים

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

לפי ראש אמ"ן, אביב כוכבי, מכוונים אל ישראל בכל רגע 200,000 טילים ורקטות. אלפים מראשי הנפץ הכבדים ביותר, חלקם כימיים וביולוגיים, מכוונים אל תל אביב. מחזיקים אותם גורמים שאינם ידידי ישראל, רובם דתיים קיצוניים הנגועים במשיחיות. מדוע אין הטילים נופלים על ראשינו?

במשך שנים יכלה בריה"מ להשמיד את ארה"ב 100 פעם. ארה"ב יכלה להשמיד את בריה"מ 180 פעם. שתיהן לא ירו ישירות זו על זו ולו כדור אחד. שנות השישים הסוערות עם פלאי הגלולה, האמנות, הסקס, סמים ורוק-אנ-רול היו בדיוק אז - כשמאית מהכוח הרוסי היתה יכולה להשמיד את ארה"ב.

מי שאינו חושב שהרתעה אמינה יכולה לעבוד חייב לעזוב את ישראל. הוא חייב לעשות זאת כעת, שכן 200,000 טילים מכוונים לעברו. מי שחושש מפצצה גרעינית איסלאמית בוודאי שחייב לעזוב. לפקיסטאן יש נשק גרעיני כבר יותר מעשור, והוא יכול ליפול בכל רגע בידי קיצוני הטליבאן. ההנחה שלנצח טכנולוגיה בת 66 שנה לא תגיע לידי מי שחושק בה - מופרכת. הנהגה שאיננה מאמינה בהרתעתה חייבת לסדר לכל אזרחיה גרין-קארד.

ומדוע אינם יורים? מאותה סיבה שמצרים וסוריה עצרו במלחמת יום הכיפורים. בזכות ההרתעה האסטרטגית. גם אויבי ישראל רוצים לחיות. אפילו הדתיים הקיצוניים, ואפילו המשיחיים שבהם.

האין לישראל מה לעשות מול האיום? ודאי שיש. 40 שנות העליונות הגרעינית המיוחסת לה על ידי מקורות זרים בוזבזו על ידיה לכיוון ההפוך. מעט מדי הסכמי שלום מייצבים על בסיס גבולות 67', הרבה מדי הזיות של קולוניאליזם דתי. ישראל שהיתה ממשיכה בדרך של ייצוב על בסיס 67' היתה זוכה - בנוסף לקבלתה לאזור - גם בהכרה אמריקאית בהפיכת הרתעתה לגלויה, וגם בחסות המטרייה הגרעינית של נאט"ו. ישראל שכזאת היתה נהנית מתמיכה מערבית כנה בכל יוזמה - גם התקפית - שנדרשת להבטחת קיומה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אל הפייסבוק שלכם

אך ממשלת ישראל בחרה בדרך ההפוכה. היא החליטה שלהיות הכיבוש הקולוניאלי האחרון בעולם זה רעיון טוב, ושלרסק את הדמוקרטיה ולהציג דמות של מדינה דתית קיצונית הפועלת באופן גזעני, אתני ומפלה נשים - זה יופי של רעיון לביצורה. נדמה לישראל שהמיליונים שנשפכים בבחירות בארה"ב על מועמדים קיצוניים הם תחליף לתמיכה העולמית הרחבה בהרתעתה שמדיניות הפוכה היתה יוצרת. אז זהו, שלא.

עכשיו להנהגה הישראלית נדמה שהיא צריכה להחליט האם - כשהמתקן בקום כבר מבוצר מתחת להר ומאפשר את שיקום הפרויקט במהירות - להרוס חצי מתל אביב באלפי טילים, כדי להרחיק את איראן בכשנה מפצצה, זה רעיון מבריק. תל אביב, שבה שוכן אויב המדינה "הארץ" ושבה יש סקס ולא רק הטרדות לכאורה בלשכה-הקדושה, אולי אינה חביבה על בנימין נתניהו, אך אם ברצונו להציל את ישראל מוטב שיעשה דבר אחר.

נתניהו מעריץ לטענתו את וינסטון צ'רצ'יל. צ'רצ'יל הגיע לשלטון לאחר שנוויל צ'מברליין פרש משום שמדיניותו כשלה. מדיניות נתניהו, שמבודדת ומצרעת את ישראל, היא הבעיה. היא הסיכון הקיומי. אם צריך לתקוף את איראן יוכל לעשות זאת רק מי שזוכה לאמון העולם בזכות מתינותו. מי שמעשה תוקפני שלו אינו מעיד בעיני העולם על תוקפנותו הכובשת אלא על הגנה עצמית אמיתית. מי שברור לאיראנים, שמאחוריו - ולא נגדו - עומד כל כוח השטן הגדול, האמריקאי.

אם נתניהו אינו רוצה לפרוש, חייב להתגבש הכוח שיוציא אותו מלשכת ראש הממשלה לפני המלחמה או לפחות בשש אחריה. לכך צריך ארכיטקטורה פוליטית נכונה ומגוונת שתאפשר רוב, ויש להכינה בימי סער אלו. לגוש ה-61 של יצחק רבין תרמה שולמית אלוני. המרצ הברורה שלה עזרה לו, אחרי טילי עיראק, להתבדל ולקבל את קולות המרכז. ועידת מרצ יכולה להועיל כעת. מרצ, חדה ברורה ואידיאית, מרצ של קווי 67' וזכויות אדם, איננה הסיפור כולו, אך היא תנאי בו. זהבה גלאון לא תביא לבדה למהפך, אך בחירתה היום תהיה ממבשריו.

Read this article in English: When moderates attack

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ