מזג האוויר הדיפלומטי משתנה

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

שינוי קיצוני חל במזג האוויר בישראל בחודשיים האחרונים. דיברו על עוד חורף שחון, אך למרבה המזל הנבואות לא התגשמו. ישראל חסרה מים עדיין, אך לעת עתה המצב אינו גרוע כפי שסברו. האם מישהו שם לב לעוד שינוי במזג האוויר, המביך את נביאי החורבן? מתברר, שהאקלים הבינלאומי בנוגע לישראל טוב בהרבה ממה שחזו, ודומה שהוא רק הולך ומשתפר.

בשבוע שעבר הודיע שר החוץ של קנדה, ג'ון ברד, בביקור בארץ, כי אין לישראל ידידה טובה יותר מקנדה. "אוטאווה דוגלת במה שעקרוני וצודק, גם אם אין זה פופולרי, נוח או כדאי", אמר. "ישראל היא מקור אור באזור המייחל לחופש, דמוקרטיה, זכויות אדם ושלטון החוק", הוסיף. מאז התמנה סטיבן הרפר לראש ממשלת קנדה לפני חמש שנים, קנדה מוכיחה בקביעות את ידידותה לישראל. לא תמיד זה היה כך. מדיניות קנדה כלפי ישראל היתה במשך שנים פושרת, במקרה הטוב.

לא רק קנדה, החברה בפורום ג'י-8 של המדינות המתועשות ובברית נאט"ו, מביעה תמיכה בישראל. מדיניות הממשלה הקואליציונית בהולנד, חברה חשובה באיחוד האירופי, ידידותית בהרבה כלפי ישראל משהיו ממשלות קודמות שם. מדינות מזרח אירופה החברות באיחוד ממשיכות לשמור על קשרים הדוקים עם ישראל. ולבסוף, הצלילים שמשמיעה ארה"ב בדבר יחסי אמריקה-ישראל בחודשים האחרונים ערבים לאוזן מרבית הישראלים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים ישירות אל הפייסבוק שלכם

מסע הבחירות לנשיאות ארה"ב, שנפתח בבחירות למועמדות מטעם המפלגה הרפובליקאית, ממשיך להפיק הכרזות של תמיכה בישראל מפי כל המועמדים כמעט. כל זאת בתקופה שבה על ארה"ב עובר משבר כלכלי, שמן הסתם אמור לעמוד בראש סדר היום הפוליטי שלה.

גישה זו מאפיינת לא רק את הרפובליקאים. גם הנשיא ברק אובמה, שבעבר הביע לא אחת ביקורת על ישראל, שר לה באחרונה שירי תהילה.

השינוי הזה במזג האוויר בארה"ב חורג בהרבה מעבר לפוליטיקה, ומשקף את התמיכה המושרשת בישראל בקרב האזרחים האמריקאים.

מי זוכר עדיין את התלונות הקנטרניות שהושמעו בישראל על תהליך בידודה בעולם ועל כך שניוותר בלא ידידים? כל אירוע באזור שימש מעין הוכחה לטענה זו. נאמר, למשל, כי על ישראל להתנצל לפני טורקיה בשל תקרית ה"מרמרה", אף שהיה ברור שטורקיה היא שצריכה להתנצל לפני ישראל. ראש ממשלת טורקיה החליט לנסות לשחק את תפקיד מנהיג העולם האיסלאמי ולהפנות את גבו לישראל, אך נטען שישראל היא האחראית לבידודה הגובר.

גם בעקבות המהומות במצרים ובסוריה נאמר, שישראל תישאר בלי חברים. מי הכריז אשתקד, שמתקרב צונאמי והוא צפוי לפגוע בישראל בספטמבר 2011? אפשר למנוע זאת, כך נטען, אם ישראל תציע ויתורים מרחיקי לכת יותר למחמוד עבאס. ספטמבר חלף, ומי שניבאו את הצונאמי שוב למדו, כי נבואה היא עניין מסוכן במזרח התיכון.

אין זה מפתיע שדמוקרטיות בעולם מבינות, שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, שהצליחה להתגבר על תוקפנות חוזרת ונשנית ועל התקפות טרור, וכי בתקופה זו של חוסר יציבות ואלימות באזור ישראל היא בעלת הברית היחידה שאפשר לסמוך עליה.

אולי עכשיו, מה שנראה ברור כל כך ממרחק יהיה ברור גם למבקרים מבית.

Read this article in English: Political climate change

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ