פייסבוק זו לא מהפכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ידוע הסיפור על ראש ממשלת סין שטען, יותר מ-150 שנים אחרי המהפכה הצרפתית, כי מוקדם עדיין להעריך אותה. אצלנו לא זקוקים ליותר משמונה שנים כדי לקבוע שפייסבוק "עיצבה את חיי החברה מחדש" ו"שינתה את חיי החברה בכל העולם" ("הארץ", 3.2), ומכאן קצרה הדרך להגדירה כ"מהפכה".

לא הגזמנו? נכון, יש לפייסבוק מאות מיליוני משתמשים ברמות שונות של אינטנסיוויות. אז מה? האם כתוצאה מכך התמוטטו כל הקניונים? נסגרו כל בתי הקפה? חוסלו התיאטרונים? נעלמו יתר ערוצי התקשורת? האומנם אפשר לטעון ברצינות כי עוצבו חיי החברה מחדש? לא מיניה ולא מקצתיה.

זאת ועוד, טענה פופולרית מקנה לפייסבוק משנה חשיבות כמחוללת מהפכות דמוקרטיות. נו, באמת. כל הגוש הקומוניסטי קרס בלי פייסבוק. ומה בסך הכל קרה עם פייסבוק? המהפכה במצרים, שאיש עדיין איננו יודע מה תלד. האם ההתמכרות של ישראלים כה רבים לפייסבוק מנעה את הלך הרוח האנטי-דמוקרטי במקומותינו, שאותם עיתונאים כה מיטיבים לתאר?

ההגזמה הזאת איננה תופעה חריגה. לפני ארבעה חודשים הלך לעולמו סטיב ג'ובס מ"אפל", וההתייחסויות אליו בעיתונות העולמית והמקומית נעו בין גאון, גורו, אייקון, מהפכן (איך לא?) ובעל חזון. מה קרה? האם המציא האיש חיסון שבלם מגפה קטלנית? האם הגה אידיאולוגיה חדשה שסחפה מאות מיליונים? לא, הוא המציא אייפון; מכשיר נחמד לכל הדעות, אבל מהפכה?! בוודאי לא יותר מה"מהפכה" שחולל הווקמן של סוני בשנות ה-70. כמה אנשים זוכרים היום את שמו של ממציא הווקמן? כמה אנשים רואים כיום בהמצאתו מהפכה חברתית? דוגמאות דומות יש למכביר. האין טוענים זה שנים כי האינטרנט ישנה לנצח את מערכת החינוך וייתר את הלימוד הפרונטלי? תתפלאו, אבל אותן נבואות נשמעו כשהומצאה הטלוויזיה ואפילו קודם לכן, בשנות ה-20 של המאה הקודמת, כשהחלו השידורים המסחריים ברדיו. כידוע לכל, הלימוד הפרונטלי שרד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

אין בדעתי לומר שלהתפתחויות כמו פייסבוק או אייפון אין שום משמעות. זה יהיה חסר אחריות בדיוק כמו לטעון שיש להן משמעות מהפכנית. טענתי היא שלטענות משני הסוגים אין שחר והן מעידות על רדידות מחשבתית ועל העדר עומק היסטורי. אי אפשר להתייחס לתופעה בודדת או לאדם בודד, ויהיו דומיננטיים ככל שיהיו, כאילו מהם התחילה ההיסטוריה. למה הדבר דומה? למישהו שמנתח עקומה ומסיק כי אנו במגמת עלייה או אפילו בשיא. אלא שאם ירחיק את חוטמו מעבר לדף יראה שאין זו אלא תנודה מקומית במגמה ארוכת טווח, שכיוונה הפוך לגמרי.

האויבת של כל תחזית היא כידוע אי הוודאות, אולם לאי ודאות יש כמה רמות וכאן אנו עוסקים ברמה החריפה ביותר - כאשר המשתנים שיעצבו את המציאות העתידית עדיין לא נוצרו כלל. רמה כזאת מוגדרת בספרות המקצועית כ"בורות מוחלטת", וכל יומרה להבין את המציאות ברמה כזאת כוחה כשל ניחוש פרוע.

אין זה מן הנמנע שבעוד מאתיים שנה יתהה הפרשן העתידי כיצד אותם שוטים (הוא יתכוון אלי) לא הבינו שהם חיים בעיצומו של מהפך היסטורי; זו תהיה הפריווילגיה שלו. היכולת שלנו להבין בזמן אמת את המתרחש, ברמה שתאפשר להגדירו כמהפכה, היא לכל היותר קלושה. בואו נכניס את ההתלהבות שלנו לפרופורציות.

ד"ר פארן הוא מרצה לניהול במכללה האקדמית אורט בראודה בכרמיאל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ