הסכם בשני פיקדונות

עודד ערן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ערן

משיחותיהם של נציגי ישראל והפלסטינים בירדן לא תבוא ישועה לסכסוך הישראלי-הפלסטיני. בינתיים, ההתקוממות בסוריה מאפשרת התבוננות מחודשת בסדרי העדיפויות של ישראל בתהליך המיועד לסיים את הסכסוך עם מדינות ערב.

מאז המו"מ בין ישראל למצרים עומדת לדיון השאלה היכן להשקיע משאבים פוליטיים - במו"מ על פתרון ליבת הסכסוך הישראלי-ערבי, היינו בשאלת היחסים בין ישראל והפלסטינים - או בהסכמים עם שכנינו הערבים האחרים.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ב-1999 פתח ראש הממשלה אז, אהוד ברק, במו"מ עם הפלסטינים, אבל פנה מיד למסלול הסורי. גם אילו השיג הסכם עם הסורים היה עליו להקיז דם פוליטי רב, וספק אם היה מקבל מהציבור הישראלי אישור לנסיגה מלאה מרמת הגולן ומרוב שטחי יהודה ושומרון.

אבל הנסיבות משתנות וראוי להתבונן שנית באופציה של "סוריה תחילה". לנוכח הנחישות מעוררת ההשתאות שמגלה האופוזיציה שם, נראה כי יש סיכוי סביר שמשטרו של בשאר אסד יובס. מהפך בדמשק טומן בחובו סיכוי לשינוי אסטרטגי עמוק וחיובי מבחינתה של ישראל. משטר הנשען על הרוב הסוני, ואולי גם על מיעוטים העשויים להיות פרו-ישראליים (כורדים, נוצרים ודרוזים), ירחיק עצמו מאיראן ומהחיזבאללה.

ממשלת טורקיה מעניקה בסיס פוליטי וקרקעי לאופוזיציה הסורית, וגם הממשל האמריקאי וממשלות באירופה מצאו את הדרך להידברות עם המנהיגות הסורית הגולה ועם מנהיגים בתוך סוריה כדי לתכנן את "היום שאחרי".

מדיניות חוץ המבוססת על דינמיות ועל אקטיביזם מכתיבה גם לישראל ניסיון לכונן קשר עם האופוזיציה הסורית והידברות על הסדר הסכסוך. המחיר של הסדר כזה ידוע. גם המשטר שיחליף את אסד לא יסכים למחיר מופחת.

אם הגישושים יובילו בסופו של דבר להסכם עם המשטר הסורי החדש, יהיה בו כדי להקשות על השגת פתרון מלא עם הפלסטינים. עם זאת, הסכם עם סוריה לא ימנע הסדר חלקי עם הפלסטינים לקראת פתרון מלא. ישראל והפלסטינים יכולים להסכים על סדרת צעדים, הכוללים העברה של שליטה בחלק משטח C מישראל לרשות הפלסטינית. אפשר לעגן הסכמה כזאת במסגרת משפטית שתחליף את הסכמי אוסלו ותתבסס על הכרה משותפת בפתרון של שתי מדינות לשני עמים ושני פיקדונות. הפיקדון הישראלי יהיה נכונות להסכם מלא בתוך תקופת זמן קצובה, כלומר התחייבות שאין מדובר בהסכם הסופי. הפיקדון הפלסטיני הוא נכונות להכיר בישראל כבמדינת הלאום היהודי. ההכרה תינתן כאשר יתממשו דרישותיהם בהסכם. בכך יסכימו שני הצדדים על סיום הסכסוך.

ההתקוממות בעולם הערבי יצרה איומים פוטנציאליים חדשים על ישראל, אבל היא גם מייצרת הזדמנויות שרצוי לבחון ולקדם. סוריה היא דוגמה למהפך אפשרי חיובי במאזן האסטרטגי של ישראל, אבל הוא מחייב יוזמה ישראלית והכרה מפוכחת במחיר הנדרש.

ד"ר ערן הוא חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי. היה ראש צוות המו"מ עם הפלסטינים, 1999-2000

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ