אברהם בורג
אברהם בורג

כשסבתא שלי הידפקה על שערי שווייץ בימים ההם, ענו לה השלטונות "סירת ההצלה מלאה". אז היא המשיכה הלאה וטבעה למוות בטרזינשטאט. להבדיל אלף הבדלות, כשסדאם חוסיין הפציץ את לב ישראל במלחמת המפרץ בשנת 1991, מצאו אצלנו בבית מקלט לא מעט חברים וקרובי משפחה, תושבי אזור א'.

בסירות ההצלה שלנו תמיד יש מקום לעוד אחד. עיתות הסכנה הגדולות היו לנו לא אחת לרגעים הגדולים של הסולידריות והאחווה. אנחנו נדיבים גם כשלא מדובר בעצמנו ובשרנו: כשאסון טבע מתרגש במקום כלשהו בעולם, מיד קמים מוקדי חירום, שכונות אוהלים ומטות סיוע. אנחנו עושים כל מאמץ כדי להיות שם עם כל היכולות שלנו. זה טבעי, זה אנושי וזה כמעט תמיד פוליטי. המתנדבים שלנו באים בהמוניהם כי זה צו הלב שלהם, וממשלת ישראל נחלצת עם משאביה כדי לזכות בנקודות בדעת הקהל העולמית והמקומית.

והנה זה קורה מעבר לגדר, ואנחנו מתנהגים כאילו זה אי שם מעבר להרי החושך. אסון פוליטי מהמדרגה הראשונה קורה בשכנות לנו, בסוריה, ואנחנו מתנהגים בחוסר אכפתיות ציני, הגרוע יותר משווייץ ההיא. השווייצים לפחות קיבלו אליהם כמה רבבות פליטים יהודים לפני שהסירה התמלאה, אנחנו אפילו לא שוקלים את זה. "זה לא שלנו", אמר לי שר בכיר. "אני מאחל הצלחה לשני הצדדים", הסביר בחיוך זאבי יושב ראש ועדה חשובה בראיון טלוויזיוני זחוח. "אנחנו ערוכים לכל התפתחות, עם אצבע על ההדק והנצרה משוחררת", הרגיע קצין בכיר.

פליטה סורית בירדן. אנחנו מתנהגים כאילו האסון מתרחש מעבר להרי החושךצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בשאר אסד הוא פושע מלחמה מהסוג הירוד ביותר, הסוג הטובח בבני עמו שלו. אבל גם אנחנו לא נקיים. אנחנו עברייני אדישות ויהירות. אפשר גם אחרת. ישראל יכולה, ולכן חייבת, לפתוח לאלתר את מעברי הגבול שבינה לבין סוריה. יש להקים ברמת הגולן "עיר הצלה" לפליטי המשטר ורדיפותיו.

תשכחו לרגע את כל הקשיים שמקורם בפרנויה הישראלית. הן את כולם ניתן לתמצת בתכונת האופי המוכרת לנו כל כך טוב מעצמנו: "הם יבואו ולא ילכו". את כל הדברים האלה ניתן לפתור, ואפילו אם לא, זאת חובה של "לא תעמוד על דם רעך" (ויקרא י"ט ט"ז). כי סכנת הנפשות הנשקפת לפליטי המשטר השכן לנו דוחה הכל.

זאת המהות הפנימית העמוקה ביותר של המדינה ה"היהודית", ולו בשל שני מושגי יסוד שעליהם בנויה היהדות: הראשון - כל התורה כולה על רגל אחת היא "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך" (מסכת שבת ל"א). והרי אדישות לנוכח הרדיפות הפוליטיות נגדנו היתה שנואה עלינו מאז ומעולם. והשני - "כל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא" (משנה סנהדרין ד' ה'). נוסח המשנה המקורי לא מדבר על נפש אחת "מישראל" אלא על כל המין האנושי.

אני מתאר לעצמי את החיוכים הציניים, את הזלזול הבוטה ואת התחכום הכוחני לנוכח ההצעה הפשוטה, הכמעט נאיבית הזאת. הרי רובנו קורבנות פסיכולוגיים של עצמנו. החיים החשדניים שלנו הולידו אסטרטגיה לאומית של חומות צלבניות גבוהות בינינו לסביבותינו, ואמונה בנצחיותם של הסכסוכים שלנו. מעולם לא בדקנו את האפשרות המהותית, האסטרטגית, להשתלב באזור, להיות חלק ממנו, מסכנותיו ומסיכוייו. סיוע מיידי לנרדפי אסד הוא מעשה נכון מבחינה אנושית, והוא גם הזדמנות חד פעמית להושיט יד אחרת אל המזרח התיכון, יד של שלום וסיוע.

חשבו לרגע על ישראל שפותחת את שעריה ומזמינה את הקהילה הבינלאומית להיות נוכחת ושותפה בניהול האתר. מתנדבים מהארץ ומהעולם יוזמנו ליטול חלק במשימות ההומניות של המקום. רופאים ומורים ללא גבולות ירפאו וילמדו. תנועות הנוער וארגוני החברה האזרחית יאמצו נערים ונערות בשעות הפנאי שלהם, יסייעו לקשישים ויתנו יד לכל הנזקק. אחר כך משטר אסד ייפול, כי נחרץ דינו, והפליטים יחזרו הביתה, לדמשק ולחומס. ספק אם יהיו לישראל אי פעם שגרירים טובים מאלה שנפשם ניצלה בשל העובדה הפשוטה שישראל, לראשונה בתולדותיה, שינתה את גישתה האסטרטגית לאזור.

לו זה יקרה יתהפך גורלה של ישראל, מבידוד לאומי לאחווה וסולידריות עם בני הקהילה המזרח תיכונית המשותפת. אולי סוף סוף נוכל לומר: מצפון תפתח הטובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ