תקיפה באיראן רק תזיק

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

פרשני רשת הטלוויזיה האמריקאית NBC, המצטטים בכירים במערכת הביטחון הישראלית, כבר יודעים בדיוק כיצד תתקוף ישראל את איראן. הרמטכ"ל, בני גנץ, לא החמיץ את ההזדמנות כשהופיע בכנס הרצליה וקבע, כי "חשוב לפעול, לבנות יכולת צבאית חזקה, אמינה מאוד, דרוכה ומיומנת, ולהיות מוכנים להפעיל אותה אם וכאשר יגיע הצורך".

שר הביטחון, אהוד ברק, מפזר רמזים וקורץ כשהוא מדבר על פיצוצים מסתוריים באיראן. בראיון לרונן ברגמן, שהתפרסם ב"ניו יורק טיימס", שטח את השקפת עולמו, שעולה ממנה כי התקיפה באיראן היא כנראה בלתי נמנעת. שר ההגנה האמריקאי, ליאון פנטה, מביע חששו שישראל תתקוף באיראן עוד לפני חודש יוני.

בכנס הרצליה, שנהפך לבמת האיומים של בכירי מערכת הביטחון הישראלית, הבהיר ברק, כי "מי שאומר 'מאוחר יותר', ייתכן שימצא כי זה מאוחר מדי". ובדאבוס, מול מנהיגי העולם החופשי, הסביר, שיש למהר לתקוף כי "המצב דחוף משום שהאיראנים נעים במכוון לכיוון מה שאנחנו מכנים אזור חסינות, שבו אין למעשה מבצע כירורגי שיכול לעצור אותם".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בקיצור, הכל נראה כמוכן למתקפה הישראלית. וההצלחה קרוב לוודאי מובטחת, שהרי כמו שהסביר בכנס השר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, "כל מתקן שמוגן בידי בן אנוש, בן אנוש יודע לחדור אותו. אפשר לפגוע צבאית בכל המתקנים באיראן, ואני אומר את זה מניסיוני כרמטכ"ל". אכן, איך אפשר להתווכח עם ניסיונו של השר כרמטכ"ל.

אך בעוד אנחנו נחשפים למטח ההצהרות המתלהמות והיהירות שמפזרים בכירי מערכת הביטחון, התפרסמה בעיתונות האמריקאית ידיעה צנועה אחת, המעמידה את סיכויי ההצלחה של פעולה צבאית ישראלית בסימן שאלה גדול.

בכירים במשרד ההגנה האמריקאי גילו ל"וול סטריט ג'ורנל", כי גם הפצצה הגדולה ביותר שבידי הצבא האמריקאי, זו הנקראת "מכסחת הבונקרים", אינה מסוגלת לחדור ולהרוס את אלה מאתרי הגרעין האיראניים הקבורים עמוק מתחת לאדמה. פנטה הודה, שאכן לאמריקאים אין אמצעים המסוגלים לחדור את המתקנים, דוגמת זה שבפורדו, ליד העיר קום.

כאן טמון העוקץ. חלק מהמתקנים באיראן, דווקא אלה הקריטיים להמשך הפעילות בתוכנית הגרעין, טמונים עמוק באדמה, וחלקם מוגנים גם בביצורים מבטון מזוין, מה שהופך את משימת ההשמדה שלהם לכמעט בלתי אפשרית. בישראל התעלמו אמנם מחשיפת המגבלה של הפצצות האמורות להשמיד את אתרי הגרעין האיראניים, אך התעלמות לא תפתור את הבעיה המבצעית הניצבת לפני מתכנני התקיפה באיראן.

אם מטוסי חיל האוויר יצליחו להגיע מעל המטרות ואף יטילו עליהן פצצות בדיוק רב, אך אלו לא יושמדו, מעמיד הדבר בסימן שאלה את הצדקת המבצע הצבאי. אם אותם אתרים קריטיים לא יושמדו, הרי שתוכנית הגרעין האיראנית תעוכב רק לתקופה קצרה יחסית.

ספק אם המחיר שנשלם, שיבוא לידי ביטוי בתגובה איראנית שעלולה לחולל מלחמה אזורית, במטחי טילים ורקטות מצפון ומדרום, בלחץ בינלאומי על ישראל, בגלי טרור נגד מטרות יהודיות בעולם ועוד כהנה וכהנה השלכות שליליות, מצדיק את התקיפה.

יש לקוות, שמישהו במשרד ראש הממשלה הפנה את תשומת הלב של בנימין נתניהו לידיעה הצנועה שפירסם "וול סטריט ג'ורנל".

Read this article in English: The futility of attacking Iran

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ