שביתת צדק

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

הישראלים לא אוהבים שביתות. לא אוהבים? מתעבים. הטיסות לחופשות הסקי מתעכבות בכמה שעות, האשפה נערמת, והבנקים והתיאטראות סגורים. האוצר והתקשורת מנפחים את נזקי השביתות, יותר משני מיליארד שקלים ביום, והישראלים משמיצים את השובתים. פויה, שביתה כללית; איכסה, עופר עיני.

בישראל אין שום כבוד לשביתה, לכל שביתה. השביתה הכי מוצדקת, כמו זו של אתמול, גם היא מאוסה. גם כשכולם כבר מסכימים שהתופעה של העסקת עובדי קבלן הגיעה לממדים מחפירים, ושהתנאים שבהם עובדים חלקם שערורייתיים - לא רוצים שביתה. שמטאטאי הרחובות ימשיכו לעבוד בלא תנאים סוציאליים, שמגישות התה ישתקו, ושהעובדים הסוציאליים יסתמו - העיקר שלא תופר שגרת חיינו הנעימה. סולידריות? זהו שם של תנועה בפולין, לא? בבית ספרנו לא שמעו על אודותיה.

מדינת עובדי הקבלן, עם מורי קבלן, מאבטחי קבלן, מנקי קבלן ואחיות קבלן, ציבור גדול ורב של כ-400 אלף מקופחים, אינה רוצה שביתה. היה כיף בקיץ, עם ההפגנות הנלהבות, המאהלים האקזוטיים ואייל גולן על הבמה, אבל עכשיו הניחו לנו. צדק חברתי זה בסדר, אבל בתנאי שהמאבק עליו לא יטרידנו יתר על המידה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

כל שביתה מעוררת כאן צקצוקי לשון של זעם קדוש: לא בגלל העוול שהביא לפריצתה, אלא בגלל העוול שהיא מסבה כביכול לאזרחים המסודרים והמפונקים. רטינת המעוכבים בנתב"ג נשמעת כאן תמיד יותר מזעקת עובדי הקבלן. סניף בנק מושבת מוצג יותר מחשבון הבנק העלוב של עובד קבלן.

השביתה אתמול היתה צריכה להיות שביתה כללית באמת, משק עומד מלכת, לא שביתת צעצוע. היא פרצה בגלל עוול מתמשך שנגרם לישראלים רבים, והיתה ראויה לתמיכת כל הישראלים. האם מנקה הרחוב שלנו אינו זכאי לביטחון תעסוקתי? האם הקשיש המפשפש בתיקינו בכניסה לקניון ראוי לשבר נורא בכל כמה חודשים? אלא שהשיח, אם הוא מתקיים בכלל, עוסק בתפלויות. מה המניעים הנסתרים של עיני? מה על חייו האישיים, נסתרים לא פחות? ומה על הטרטור שנגרם בגלל גחמותיו של האיש מהוועד הפועל?

נכון, עיני לא תמיד צודק וידיו לא תמיד נקיות. אבל כשהוא צודק, כמו הפעם, הוא צודק. עובדי הקבלן רבים מדי ומופלים מדי, וזה לא נוגע לנו גם כשכבר אין כמעט איש שחושב שמדובר בצדק. היזכרו בשביתות המסחר הפלסטיניות באינתיפאדה הראשונה, לא אלימות בעליל. גם הן היו נשקו של החלש, גם הן הוצגו כהפרות סדר חמורות, וחיילי צה"ל נשלחו לשבור אותן בכוח. עכשיו מוצגת כך גם השביתה במשק, כהפרת סדר שיש להפסיקה, ואת מלאכת שבירתה עושה הפעם בית הדין הארצי לעבודה.

החיילים שברו את מנעולי החנויות, והשופטים שוברים את השביתות. אלה גם אלה פוגעים בזכות אדם בסיסית, זכות השביתה. למה לא חתמו על הסכם לפני השביתה, שואלים תמיד הישראלים, אבל לרוב אין דרך אחרת לחתור כאן לצדק, זולת השימוש בכוח, שביתה או מחאה. מחאת הקיץ נכשלה? זה קרה בין היתר משום שהיתה מנומסת יותר מדי ומכאיבה פחות מדי.

הצדק שובת כאן. מדינה שוחרת צדק היתה צריכה להיות משובתת כליל אתמול, כולל היכל הקודש שלה, נתב"ג, שהושבת רק לרגע. הישראלים היו צריכים לקבל את האי-נוחות הזמנית בהבנה, להביע הערכה לעיני על המהלך הבלתי נמנע שנקט, וגם הזדהות עם עובדי הקבלן הקרובים למקום מגוריהם. האנשים שבגללם פרצה השביתה משרתים נאמנה את הישראלים, מנקים את רחובותיהם ודואגים לרווחתם, וחלקם עושים זאת בתנאים בלתי נסבלים. לא מגיע להם להיות שקופים כל כך. הישראלים היו צריכים לקבל את השביתה למען זכויותיהם באותה התלהבות שבה קיבלו את מחאת הקיץ. "סוחרים בנו כבעבדים", אמרה אתמול האחות אירית ברנס, ולזעקתה לא שעה איש, ברעש המתגבר של המעוכבים בדיוטי-פרי.

Read this article in English: A just strike

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ