הפחד מתקיפה משתלם

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

לא נכחד שמורגש אי-שקט, שלא לומר פחד בקרב הציבור, סביב הסכנה שאיראן תיהפך למדינה גרעינית ותגובתנו האפשרית. בעולם המשקיע כל כך הרבה בייצור נשק מתקדם, השימוש בנשק גרעיני הוא מחוץ לתחום. שתי הפצצות שהוטלו על הירושימה ונגסאקי הובילו את המעצמות למסקנה, שאסור לאפשר עוד טבח מסוג זה. ב"בודדות" זה לא נורא.

לפי הוויקיפדיה, למרות המאמצים לפירוק הנשק הגרעיני, עדיין יש כ-20 אלף ראשי נפץ גרעיניים בעולם. אך בדומה לנרות חנוכה - לראותם בלבד. המעצמות הגדולות הגיעו להסכמים לא רק בדבר צמצום הנשק שבידיהם, אלא גם הבטיחו לדאוג לכך שהנשק הזה לא ייפול בידי מנהיגים ששים אלי קרב.

בפגישה הראשונה של בן גוריון עם הנשיא קנדי במלון וולדורף אסטוריה בניו יורק, השאלה הראשונה שנשאל היתה: האם אתם מייצרים נשק גרעיני? השאלה היתה צפויה והיו דיונים מקדימים בארץ מה להשיב. במהלך השנים דבקה ישראל בנוסחה שהיא לא תהיה הראשונה להכניס נשק גרעיני לאזורנו, או משהו כזה. אך אמריקה ידעה את האמת.

ישראל שוכנת לצד מדינות שלא רצו ולא רוצות בקיומה, ודאי כשהאיסלאם הקיצוני עולה כמנצח. אף על פי כן, בשום שלב לא הרשתה לעצמה לחשוף מה יש לה או אין לה. ואף שהתקשורת היתה כבולה בפרסום על ידי מלות הקסם "לפי מקורות זרים", הבין מי שהבין מה שהבין. למשל, שממשלות ישראל לדורותיהן ידאגו לכך שמדינות שלא נטשו את החלום להשמיד את ישראל לא ישיגו נשק גרעיני.

כך חיסלה ישראל את הכור הגרעיני שהיה בשלבי בנייה בעיראק. הנקמה באה במלחמת עיראק ב-91', כשנורו על ישראל 41 טילי סקאד שהכניסו את המדינה לחרדה בלתי מוצדקת מפני נשק כימי, שהתברר במלחמת עיראק השנייה שאין לה בכלל.

בעוד המעצמות פועלות בתיאום נגד הפצת הנשק הגרעיני, מדינות שונות בגדלים שונים פיתחו או פועלות במרץ להגיע לנשק גרעיני - ומשקיעות סכומי עתק בזמן שעמיהם חיים בתנאים קשים. הפיכתה של איראן למדינה גרעינית מהווה איום לא רק על שכנותיה יצרניות הנפט, אלא גם, ובמוצהר, על ישראל. אחמדינג'אד, שזה שנים מכחיש את השואה, פועל למען איראן גרעינית תחת עיני העולם הנאור.

מדובר במדינה שמציידת את החיזבאללה, את החמאס וקודם לכן את סוריה, ברבבות טילים מכל הסוגים שיעדם ישראל. מלחמת לבנון השנייה הפתיעה אותנו בעשרות טילים מדי יום ששיתקו את צפון הארץ והבריחו את תושביה. ואילמלא חיסל חיל האוויר ביום הראשון למלחמה מצבור של טילים ארוכי טווח בלבנון הם היו מגיעים עד פאתי תל אביב.

עתה איראן מאיימת בגלוי שטיליה יפגעו לא רק בתל אביב, אלא גם במדינות אירופיות אם ישראל תתקוף את מוקדי ייצור הגרעין באיראן. האיום הזה מכניס את כל האזור לתזזית ולחרדת מלחמה, כולל אותנו.

אך לא פחות מאיומיו של אחמדינג'אד, ישראל היא המובילה את האיומים הישירים או העקיפים שהיא לא תשב בחיבוק ידיים. התקשורת בארץ ובעולם מלאה בפרשנויות ממקורותינו על כוונתנו לתקוף את איראן, בלי לפרש מה יהיה המחיר. איך גורס הכתב הצבאי של "ידיעות אחרונות"? "איראן קלטה את המסר, אבל לא התחילה להזיע". האמת היא שבינתיים הציבור הישראלי מזיע.

כנס הרצליה נהפך לבית חרושת לפטפטת והתערטלות. שירותי המודיעין האיראניים לא זקוקים למרגלים, מספיק שישיגו הזמנה לכנס הרצליה ויאזינו שם לקצינים בכירים ולפוליטיקאים שמפטפטים את עצמם לדעת. כוכב המפטפטים הוא ראש הממשלה עצמו, המזהיר שאי אפשר להכניס את הציבור יום יום לתסריטי זוועה שהוא עצמו מעודד אותם. מי יודע? אולי זו האסטרטגיה שלו להמריץ את ארה"ב ואירופה לנקוט ללא דיחוי סנקציות קשות נגד איראן בלי שנהיה מעורבים במלחמה עקובה מדם.

אם אכן הן ישתמשו באיומינו כאמתלה לעצור את איראן מלהגיע לפצצה בלי שניאלץ לתקוף, נוכל לומר שהפחד שלנו השתלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ