החדר האטום

ניבה לניר
ניבה לניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניבה לניר
ניבה לניר

חיזוי מועד הבחירות הבאות לכנסת החל לפני ההתמודדות על ראשות הליכוד. החלטת נתניהו להקדימה מעידה על כוונתו להקדים את הבחירות הכלליות, טענו פרשנים, והסבירו כי זריזים מקדימים מכה: לתוצאות הבחירות בארה"ב, לבעיות פנים-קואליציוניות וליאיר לפיד.

נתניהו עצמו אמר בליל ניצחונו על פייגלין, כי "יש עוד זמן" (לבחירות לכנסת), אך לא ציין כמה. ואולם, למחרת קבע אחד מבכירי השדרים הפוליטיים, הנסמך על מקורבי ראש הממשלה, כי יותר מכל חשוב לנתניהו למלא את ימי הקדנציה הנוכחית שלו עד תומם, ולהירשם בהיסטוריה כראש הממשלה הישראלי שכהונתו היתה הארוכה ביותר. ההכרזה הפתיעה אותי. יותר משלוש שנים, כבר ממערכת הבחירות הקודמת, משוגרים לעברנו אותות וסימנים, כי ההיסטוריה תכיר ותוקיר את נתניהו כגואל ישראל, המזרח התיכון והעולם כולו מאיראן המתגרענת. והנה בא פרשן, הולך בקטנות ומסיר מן השולחן את האופציה האיראנית. איך זה שכוכב אחד מעז לשכתב את דפי ההיסטוריה? האם מקורבים לראש הממשלה חברו אל מאיר דגן?

הבחירות שיהיו-לא-יהיו במהלך 2012 מעוררות געגוע למפלת נתניהו ב-99', בניכוי הגעגוע ליורשו. עמוס עוז אמר אז, כי הקומפרסור - שלא חדל לרגע מטרטורו תחת חלוננו - כבה, והחזיר לנו מעט שקט. ממשלת נתניהו השנייה מזכירה בעיקר מכונת כביסה - מכבסת תולה, מכבסת תולה. מצדק חברתי ועד גזענות, כיבוש ומאחזים. ובתוכנית מיוחדת - בית המשפט העליון. אך האם מה שקרה ב-99' יקרה שנית?

ממשלה המתחמקת מתפקידה למשול ופוזלת למסלול של בחירות מוקדמות, מועלת בתפקידה. אך כשביצועיה מסתכמים בעיקר במסיבות עיתונאים והודעות לתקשורת, אופציית הבחירות נותרת על השולחן. תתרנות אינה סעיף בהסכם הקואליציוני, וריח תסיסה עומד באוויר: חוק טל; הקיצוץ הציני בתקציב ההיערכות לשעת חירום; תפוסה של 220% בבתי החולים שעובדי קבלן מנקים אותם; "ברזילי" לא מוגן; חיילים משלמים ברכבת מקרטעת; מחירי מזון מאמירים; ואם מישהו יודע כיצד ימומש חינוך החינם לבני שלוש - יופע מיד. וכל זה לפני הבדיחה המקאברית בדבר הקריטריונים החדשים לדיור בר השגה. מה קיבלנו? קיבלנו ממשלה שלא סופרת ממטר את מחאת קיץ 2011, דופקת בלי חשבון את המפגינים, הוריהם וילדיהם. וקיבלנו את חלום טרכטנברג נמעך בחדר האטום הגדול בישראל - חדר ישיבות הממשלה.

האם יהיו השנה בחירות? באפריל-יוני לא יהיו. התקיפה שהופיעה בשנת הכהונה הראשונה, תמומש אולי ברביעית. ואם תהיה מתקפה ישראלית באיראן, אחריה יהיו בחירות? אם שר הביטחון אינו טועה, ולא נצא מבתינו ויהיו "רק" 500 הרוגים - אולי יהיו בחירות. ואם הוא טועה, ונופקר - שוב - לחסדי הסלוטייפ - ויהיו הרבה יותר, אולי לא יהיו. וכאשר יהיו, מי יפיל את ממשלת נתניהו? זו, כמובן שאלה שבינתיים אין לה תשובה. וגם לא תהיה אם לא תיווצר קואליציה של אופוזיציה-לבני/מופז-יחימוביץ-לפיד-גלאון. בינתיים אפילו דיור בר-השגה נראה אפשרי יותר להשגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ