הלקוח הוא העבריין

המציאות הגיהנומית שבה חיות הזונות בישראל מחייבת את השרים לתמוך בהצעת החוק התקדימית, שתשים קץ לסובלנות כלפי הצורכים שירותי מין

ורד לי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד לי - צרובה

נפגשנו לראשונה במכון ליווי לפני כארבע שנים. יולי, אז בת 26, היתה מוקפת נשים עטויות מגבות קצרצרות. היא הסתובבה ביניהן במופגן בתחתונים וחזייה בלבד - עייפה מכדי לשדר יוקרה ומיניות מפתה. כשעה לפני כן הסניפה כמות גדולה של הרואין - כבר לא שמרה על מינון זהיר של הסם, שלא יפריע לתפקודה - ולחומר היתה השפעה רעה. היא נקלעה לסערה של בלבול וחוסר אונים.

יולי זיהתה את הנשים שעמן הגעתי באותו ערב, העובדות במרפאה הניידת של מרפאת לוינסקי, השייכת למשרד הבריאות - והחלה למרר בבכי. בלב מכון הליווי ההומה לקוחות יולי רצתה לדבר. היא החלה לספר בשטף לצוות המרפאה על הדיכאונות, על החבר שזרק אותה מהבית בחוסר כל, ועל כך שכבר חודש היא ישנה במכון הליווי.

הפקידה, שענתה לאינספור הטלפונים, לא אהבה את ההתמרדות של "העובדת" שלא עמדה ביעדים - 14 שעות עבודה ובונוס אחרי 33 "כניסות" (לקוחות). היא החלה לריב עם יולי על השימוש הגלוי בסמים, וטענה שזה מפריע ללקוחות שמשלמים הרבה כדי לזכות באשליה שהאשה שהם שוכבים אתה אינה מכורה לסמים. גם שאר הנשים התמרמרו - עומס רב הוטל עליהן בגלל התנהגותה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

נשות המרפאה, שבאו לערוך לעובדות בדיקה לגילוי מחלות מין, הסתגרו עם יולי בחדר כדי לתת לה סיוע נפשי, ואני ישבתי כשעה בחדר הקבלה. באותו ערב ראיתי עד כמה הלקוח משפיע על גלגלי תעשיית הזנות ואיך באמת נראית "הבחירה" לעבוד בזנות. אף אחד לא כפה על יולי דבר, אבל היא היתה אזוקה למקום.

כעבור כמה ימים היא נזרקה לרחוב. נשות המרפאה מצאו אותה עובדת בזנות בתחנה המרכזית הישנה והעבירו אותה לדירת חירום של סלע"ית (סיוע לנשים במעגל הזנות). אחרי תהליך גמילה היא שובצה בהוסטל לשיקום נשים הפועל במסגרת סלעי"ת. יולי השתלבה בעבודה, והיא בונה את חייה מחדש. בכך חתמה פרק של שבע שנים שבהן עבדה ב-20 מכוני ליווי ודירות בתל אביב. לזנות הגיעה בגיל 19 עם צורך דחוף לממן התמכרות לסמים ועם עבר של אלימות במשפחה ובעיות כלכליות.

האם העבודה בזנות היתה בחירה חופשית, שאלתי. "זה מתעתע", הסבירה. "לא כופים עלייך עם אקדח, זו את שבאה למכון הליווי. אבל זה דיכוי, עבדות. כולן משלמות מחיר נפשי ענק, כי הן חייבות סמים קשים, כדורים פסיכיאטריים או אלכוהול. כל אקט עם לקוח הוא אונס במודע. יש אלימות קשה, השפלות, יריקות. מכוני הליווי מספקים סמים כדי שתחזיקי מעמד במשמרות הארוכות. לנשים אין רצון חופשי - כל גבר מתייחס אלייך כמו לחפץ, כי הוא שילם ומותר לו, ואסור לך להתלונן כי הוא הלקוח. מכון הליווי מפעיל עלייך לחץ לא להתלונן".

להערכת מכון "תודעה" לחקר תופעת הזנות, 15 אלף נשים, גברים, קטינים וטרנסקסואלים עוסקים בזנות בישראל. על פי ההערכות, תעשיית הזנות בארץ מגלגלת 2.4 מיליארד שקל בשנה. ועדת חקירה פרלמנטרית שבדקה את נושא סחר הנשים ב-2004 העריכה, שמדי חודש נרשמים מיליון ביקורים של לקוחות בזירות זנות בישראל.

היום תדון ועדת שרים לענייני חקיקה בהצעת חוק המטילה עונשים על המשתמש בשירותי זנות. ח"כ אורית זוארץ מקדימה הגישה את הצעת החוק ב-2009, ולפיה ייגזרו שישה חודשי מאסר על מי שיורשע בצריכת שירותי מין. אזרח שיורשע בפעם הראשונה יהיה זכאי להמיר את המאסר בתוכנית חינוכית-שיקומית. הצעת החוק התקדימית שהמטה למאבק בסחר בנשים, פעילים חברתיים וארגונים הנלחמים בתופעת הזנות התאחדו למען קידומה - מתבססת על התפישה שזנות היא פשיעה.

בשוודיה, המדינה הראשונה שחוקקה חוק דומה ב-1999, הצטמצם מספר הנשים העובדות בזנות בשני שלישים. זאת בניגוד להולנד ולגרמניה שהלגליזציה של הזנות בהן הובילה לצמיחה מדאיגה של התופעה. המודל השוודי מיושם בהצלחה גם באיסלנד ובנורווגיה, ובאחרונה גם צרפת אישרה את החוק נגד צרכני הזנות.

בישראל, הלקוחות המרכיבים את כלל מגזרי האוכלוסייה הצליחו עד היום להתנער מהאחריות. כשמתבצעת לדוגמה פשיטה משטרתית על מכון ליווי, מי שנעצר הן רק העובדות.

המציאות הגיהנומית של תופעת הזנות בישראל מחייבת את שר המשפטים יעקב נאמן לתמוך בשינוי היחס הסובלני שמפגינה המערכת המשפטית כלפי גברים הצורכים שירותי מין. החוק עשוי לחולל מהפכה הסברתית בציבור - הקלון החברתי יוטל על הלקוח, שייקרא בביטוי ההולם "עבריין" וייחשף לסנקציות ולביקורת ציבורית, בתקווה שיחליט לפנות לשיקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ