היחס בין אמת ל"עובדה"

ירון אזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון אזרחי

הלהט שבו התנפלו כמה דוברים על החלטת בית המשפט העליון - שהפך על פיה את בתביעת הדיבה של אילנה דיין - יונק מתפישה דוגמטית אנכרוניסטית של המושגים "האמת", "עובדה" ו"מציאות". המושגים הללו עברו התפתחות מהפכנית בכל תחומי הידע והתקשורת. תפישה אנכרוניסטית זו, שהיתה "אמת לשעתה" בתקופת הנאורות ולאחריה, קרסה ב-70 השנים האחרונות, ובעקבותיה חלו שינויים מפליגים בתחומי המחקר, המשפט, הפוליטיקה והתקשורת.

עד לפני כ-70 שנה - במידה רבה בהשראת המורשת האפלטונית, שהניחה את קיומן של אידיאות נצחיות - טופחה האשליה, גם במדע המודרני במאות שעברו, שקיימות אמיתות קבועות שאינן משתנות בזמן, וישנה מציאות שאפשר לתארה באופן אובייקטיבי וודאי, מעבר לכל פרשנות. תפישה זו חילחלה לתודעה הציבורית והשפיעה, בהשראת חזון הנאורות, גם על מדעי החברה והעיתונות במאה שעברה.

יחסי הגומלין בין התפישות הללו להתפתחותן של גישות אקספרימנטליות והסתברותיות במחקר חיזקו דווקא את היסוד המהפכני במדע. שהרי ברור שתורת האור של ניוטון היתה אמת (מדעית) לשעתה, ושגם אינשטיין לא סבר שתורת היחסות שלו תעמוד לעד. ההיסטוריה של המדע מלמדת, שכל תיאוריה מדעית מקובלת היא אמת לשעתה בלבד. כך בפיסיקה, בביולוגיה, באסטרונומיה, בפסיכולוגיה, בסוציולוגיה, במדע המדינה ואולי יותר מכל בכלכלה. קריסת וול-סטריט בספטמבר 2008 חשפה את יסודותיה הרעועים של תיאוריה יוקרתית ופופולרית על שוק ההון, שאף זיכתה חלק ממנסחיה בפרסי נובל.

כשם שזמנן של תיאוריות מדעיות מוגבל, כך גם תוחלת החיים של מושגי העובדה הנגזרים מהן. על רקע ההיסטוריזציה של אמיתות מדעיות מגוחך לכפוף מצגי עובדות בעיתונות לסטנדרדים חוץ-זמניים. הפילוסוף הנודע נלסון גודמן טען בצדק, ש"עובדות הן תיאוריות קטנות", שכל הגדרה של עובדה מניחה תיאוריה מסוימת, המשלבת יסודות קוגניטיביים וערכיים. הוויכוח בין אנשי המדע אם כדור הארץ מתחמם בגללנו או בגלל תהליכים שמעבר לשליטתנו הוא דוגמה ידועה.

אין זה צריך להפתיע לכן, שמכל פרספקטיבה על התנהגות אנושית יכולות להיגזר תפישות שונות של סיבתיות ואחריות. אין, לפיכך, מצגי עובדות היכולים לבסס אמת על-זמנית מחוץ לכל פרספקטיבה פרשנית, הן מימין והן משמאל. בעוד שאין זמן קצוב לבירור עובדות מדעיות כהתנהגות החומר או תנועת הכוכבים, בתחום המשפט הדרישה לעשות דין צדק בקרב בני תמותה בעודם בחיים מקצרת את הזמן העומד לרשותנו לצורך בירור העובדות. קל וחומר כשמדובר בעיתונות החוקרת והביקורתית, שיש לה מנדט לחשוף נושאים בעלי עניין ציבורי בוער כדי להתריע על כשלי השלטון בזמן אמת.

אחד הנושאים הללו הוא השימוש שעושים חיילינו בנשק שנועד להגן עלינו. כל סטייה מהיעד הזה, המעוררת את החשש שהוא הומר ביצרים, קנאות דתית או אידיאולוגית - יש בה עניין ציבורי ממדרגה ראשונה. טוב עשה בית המשפט העליון, שפילס דרך בין הדוגמטיות של הדורשים אמיתות עובדתיות ודאיות לבין הרלטיוויזם של אלה, שאינם מאמינים בחשיבות בירור העובדות במגבלות החמורות של הזמן העיתונאי. בניגוד לאידיאולוגיות קיצוניות המקדשות אמת אבסולוטית הדמוקרטיה מכבדת את הזיקה בין החופש לאי הוודאות, המשאירה תמיד מרחב מחיה לשיפוט אנושי בתום לב.

הכותב הוא פרופ' אמריטוס בחוג למדע המדינה באוניברסיטה העברית

תגובות