ההפרטה שפגעה בילדים

סביונה רוטלוי
סביונה רוטלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סביונה רוטלוי
סביונה רוטלוי

שתי הפגנות שונות של שתי קבוצות עובדים, שהתקיימו לאחרונה, לא זכו לצערי לתשומת לב ציבורית רבה, אף שסיבתן היא הזנחה חברתית מסוכנת. באחת שבתו ויצאו לרחוב עובדים בחסות הנוער שבמשרד לשירותים חברתיים, האחראים מכוח החוק על הטיפול בנוער עבריין. בשנייה השמיעו קולן אחיות בריאות הציבור, שמחו על ביטול השירות שלהן במערכת החינוך. בזעקתם הביעו העובדים מחאה כפולה: על תנאי העסקתם במסגרת "עמותות" שנהפכו בחלק מן המקרים לכינוי מכובס לחברת כוח אדם, ועל השירות הירוד הניתן לאוכלוסיות מוחלשות.

לשני המגזרים מקבלי השירות כאב משותף, אך אין בכוחם למחות או להפגין. לנוער העובר על החוק, שבתי המשפט מרחיקים בצווים למסגרות שונות, אין פה, לא כיחידים ולא כקבוצה; כך גם מושתק קולם של תלמידי בתי הספר. אלמלא עתרו לבתי המשפט עמותות שהפסידו במכרזים, לא היה הציבור מודע להשלכות של הפרטת אותם שירותים חיוניים שהמדינה מחויבת בהם, זאת במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי לגבי תלמידים, ובמסגרת חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) - לגבי נוער העובר על החוק.

באחרונה הביע בית המשפט העליון ספק אם שירות אחיות בריאות הציבור בבתי הספר הוא בר הפרטה מטבעו. החשיבות של השירות איננה רק במתן החיסונים. תפקיד האחיות כחלק מצוות בית הספר הוא לאתר ילדים בסיכון, לקיים מעקב אחר התפתחותם, להתריע בפני הרשויות על מצוקות ולספק שירותי עזרה ראשונה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הפרטת שירותי הבריאות לתלמידים אולי הקטינה את השירות הציבורי, אך לא הקטינה את ההוצאה הציבורית, שאיננה נמדדת רק בעלויות השכר. העלויות של המכרזים היו גבוהות מהצפוי ולא סיפקו את שלל השירותים שבעבר סופקו על ידי האחיות. וכאשר הרפואה המונעת נחלשת גדלות הוצאות המדינה על טיפול בילדים בסיכון שבעיות בהתפתחותם לא אותרו במועד, כולל טיפול בעבריינות.

על פי חוק הנוער מופנים הקטינים להשגחה ולפיקוח של קציני מבחן, או למעונות של חסות הנוער, נעולים או פתוחים. אולם גם כאן מתברר שבתהליך ההפרטה הוקטן השירות הציבורי במחיר של פגיעה ברמת השירות שלו זכאים הקטינים מכוח החוק.

בשל השכר הנמוך והמשפיל יש בשירותים אלה תחלופה מתמדת של עובדים. כך נמנע קשר טיפולי רציף עם נערים ונערות הסובלים גם כך מחסך בקשר תומך ויציב עם דמויות חינוכיות ו"הוריות", ולא מתפתחת מוטיווציה להתמקצעות בעבודה עם נוער בסיכון. כל אלה פוגעים ביכולת לטפל ולשקם קטינים אלה ובזכותם להתפתחות.

כשם שהמדינה איננה יכולה להתנער מאחריותה וסמכותה בתחומים שבהם היא ריבונית, כמו ניהול בתי סוהר - כפי שנקבע בפסיקת בית המשפט העליון - כך אין המדינה יכולה להתנער מאחריותה כלפי קטינים העוברים על החוק, שבית המשפט הורה על הרחקתם מבתיהם, או מתלמידי בתי הספר, שמכוח חוק בריאות ממלכתי המדינה אחראית לספק להם שירותי רפואה מונעת.

הפרטת שירותים חיוניים לילדים לא שיפרה את השירות, אלא להיפך; ההפרטה לא הקטינה את עלויות המדינה, אלא להיפך; ההפרטה פגעה ביכולת להתמקצעות של נותני השירותים; ההפרטה הוכיחה שאין פיקוח יעיל בלי הרחבתו בעלויות נכבדות; ההפרטה פגעה בזכויות בסיסיות של ילדים ובזכויות של עובדים. למי היא הועילה? כנראה רק לצמרת הניהולית של אותן עמותות.

בנאומים פופוליסטיים אוהבים נבחרי הציבור לכנות את הילדים ה"עתיד שלנו". והיכן ההווה שלהם?

הכותבת היא שופטת בדימוס, ולשעבר יו"ר הוועדה ליישום האמנה בדבר זכויות הילד בחקיקה בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ