חיבוק כוזב

נעמה שפי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה שפי

הצעת חוק חדשה שיזמה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמורה להקל על צעירים חרדים לעקור מן העולם שגדלו בו אל העולם החילוני. מעתה, מציעה גלאון, יקבלו הפורשים סיוע בחינוך ובקליטה חברתית בדרך אל עולם חדש ולא מוכר.

הרעיון ראוי ומלמד שגם חילונים יודעים לקבל את האחר ולתמוך בזולת. אם היוזמה תתקבל, חייהם של כ-400 צעירים שפורשים מדי שנה מן העולם החרדי עומדים להיות פשוטים יותר. חילונים יפגשו אותם בחיבוק חם מחוץ למסדרונות הסחטנות הפוליטית.

אבל ההצעה הזאת גם מדגימה את נכונותם של רוב הישראלים, שתיעוב החרדים מעוור אותם, לשלם פעמיים ושלוש על אותו עניין עצמו. פעם אחת זורמים מסיהם אל החינוך בזרם הייחודי של החרדים; פעם שנייה הם מממנים את תהליך רכישת הכלים המערביים כאשר החרדים מבקשים להתפרנס ולהשפיע כמו חילונים; בפעם השלישית הם אחים רחמנים שמטים שכם לחרדים הנוטשים את העולם שממנו הגיעו ומשוועים לעזרה.

ויש עוד תשלום, שגם לו יש מחיר פיננסי, אך יותר מזה - מחיר ערכי. זהו הוויתור על דרישת היסוד לכפות על החרדים רכישת ידע בסיסי הדרוש לאזרחי המדינות המפותחות בראשית המאה ה-21. הוויתור הזה מתיר לאוכלוסייה גדלה והולכת לחיות בעולם שבו זכויות אדם מוקנות לגברים בלבד, נשים הן אמצעי למימוש מצוות פרו ורבו וילדים הם תוצר לוואי מרובה חובות וחסר זכויות.

ההסתייגות מן החרדים חוצה גבולות. לפני ימים אחדים נקלעתי לוויכוח בין חילונית לדתייה-לאומית בשאלה מי מ"המגזרים", כהגדרתה של הדתייה - זה הדתי הלאומי או זה החילוני - אחראי לגידול העצום של החברה החרדית ולהפיכתה לנטל כבד מנשוא על שאר הישראלים.

הצעת החוק של גלאון, שנדמית כהצעה מכילה, מחבקת ומקבלת, לא תקל את הנטל ולא תצמצם את הקהילה החרדית. היא רק תקבע את הסתגרותם של החרדים בדל"ת אמותיהם, מחוץ לעולם של לימודי יסוד ישראליים-לאומיים ומערביים-אוניוורסליים.

ההסכמה לקבל את החרדים לאחר שבעטו בביתם תועיל להם, אך לא תמתן את הפערים המעמיקים בין מתפללים לעמלים. היא תבנה גשר מדומה בין עולמם המאובן של החרדים לעולם שוויוני ומשגשג יותר. רק קומץ יצעד על הגשר השברירי הזה. קומץ אחר, של חילונים, יחוש אנושי יותר. אבל הוא יישאר כבול בתפישותיו, עיוור לנחשול הישראלים הזורם בכיוון ההפוך.

נראה שגלאון הבינה שהשיח על שלום עם אויבים שחוק מדי, והעתיקה אותו אל תוך החברה הישראלית. ייתכן שיוזמתה מונעת מחמלה כלפי הנוטשים את העולם החרדי. אולי יש בה כדי לתרום לצירופם של החילונים החדשים למעגל משלמי המסים. אפשר שיוזמתה מחפשת נתיבות ללבם של בוחרי מרצ שנפשם נקעה מן הכמיהה לשלום השגורה היום בפיהם של כלל חברי הכנסת. אבל כדי לשנות את מערכת היחסים בין חרדים לאחרים בישראל נחוץ משהו שהוא יותר מאשר חוק הפונה לשני מיעוטים - בוחרי מרצ והמתפקרים החדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ