בין כפר ערבי להתנחלות

קרני אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרני אלדד

בלב שדה ניצב מבנה פח, כנראה לאכסון ציוד חקלאי. כשקמה מדינת ישראל הוגדר השדה כשטח חקלאי. בתצלום אוויר משנת 1991 ניתן כבר להבחין בשלושה מבנים נוספים שצצו בפינה הצפון מזרחית של המתחם. בתצלום מ-1995 צמח לו מתחם נוסף בפינה הדרום מזרחית.

בתצלום אוויר מ-1998 נראה שינוי מהותי ומרשים בעזות המצח שבו: עבודות תשתית ופיתוח הכשירו את הקרקע, תרתי משמע, להקמת כפר. הכל, מן המסד ועד הטפחות, באופן בלתי חוקי, בלא הליך תכנוני, בלא בקרה ופיקוח, וחמור מכך: בלא שיינקטו צעדי אכיפה אפקטיביים מצד הרשויות. לכפר, החליטו נכבדי העדה, יקראו בישראל "דהמש".

בראותם כי טוב וכי אין איש מפריע, המשיכו עברייני הבנייה במקום במלאכתם והקימו יישוב שלם של קבע. את השלמת המהלך ביצעו תושבי הכפר בחסות התעלמות הרשויות בין השנים 2003 ל-2010, אז הוקמו במקום מבני ענק למגורים ולמסחר. במתחם מגרשי גרוטאות ואשפה. השפכים במקום אינם מטופלים כראוי והנזק הסביבתי הולך ומתעצם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

כיום, כעשור לאחר שהתחילו להקים את הכפר, מנסים מקימיו להופכו לעובדה מוגמרת, הופכים את היוצרות ובמסע תקשורתי דמגוגי, המתכסה באצטלה חברתית, משכתבים את ההיסטוריה, הופכים עצמם ל"טובים" בסיפור, למסכנים ולמקופחי זכויות, ומציגים את הרשויות כ"רעות", אטומות ומקפחות.

הם טוענים, למשל, שהכפר היה קיים לפני קום המדינה וכי הם גורשו ממנו. הם כנראה לא ראו את התצ"א משנת 1918, שבו רואים שהמקום שומם. אפילו הצריף עדיין לא הוקם. אולי תחקיר קצר היה יכול לעזור להם לטעון טענה משכנעת יותר.

לעזרתם של תושבי הכפר התגייסו שלל גורמים וארגונים, מרביתם מזוהים באופן מובהק עם השמאל הקיצוני, שלא לומר פרו-פלסטיני. אלה פתחו במקהלה מתוזמנת היטב ליצירת נרטיב שקרי, במטרה לתת גושפנקה להתיישבות הבלתי חוקית במקום, ולהציג את כוונתה של ועדת הגבולות לספח את מתחם הכפר לשטחה המוניציפלי של העיר לוד כאפרטהייד, לא פחות. מטרתם: הפעלת לחץ על ועדת הגבולות של העיר לוד במטרה להלבין את הכפר רטרואקטיבית.

הגדיל לעשות "הוועד הישראלי נגד הריסת בתים", שאף פנה בעניין לוועדת האו"ם לזכויות כלכליות, ומנסה באמצעות זאת להלך אימים על הוועדה ולהניא אותה מלקבל את ההחלטה המקצועית הראויה בנסיבות העניין.

הרשו לי להזכיר ולהדגיש: אין מדובר בסגירת מרפסת ולא בתוספת חדר או דירת משנה. מדובר במתחם שלם, יישוב של ממש, שדיני התכנון והבנייה פשוט אינם חלים בו. אין מדובר באזורי הנגב והגליל שכבר הפכו לחצר אחורית, מעין אקס-טריטוריה מבחינת שלטון החוק. מדובר במרכז הארץ בלב לבו של הקונסנסוס.

מי שהמאמר הזה מרגיז אותו, שינסה להחליף את המלה "ערבים" ב"נוער הגבעות", ואת הכפר הבלתי חוקי הזה במאחז השנוא עליו ביותר. האם עכשיו הטיעונים מסתדרים? האם הוא באמת בעד איפה ואיפה בנוגע להרס יישובים בארץ? בנוגע לטרנספר? בנוגע לאכיפת החוק?

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ