גבר לבן אשכנזי בטלוויזיה

ליאת אלקיים
ליאת אלקיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאת אלקיים
ליאת אלקיים

ארבעה גברים בעלי חזות מזרחית פוסעים יחדיו, צעדם קל וקצבי, הז'קטים השחורים שלהם בוהקים באור השמש ופניהם מחייכות. לרגע העין מתקשה לקבל את המראה כפשוטו. היא אינה מורגלת בשילוב הזה. ארבעה מזרחים פוסעים בסך על אותו מסך? מי אישר את החריגה הזאת מהפרוטוקול? ואז התשובה. אהה. זהו צוות השופטים של תוכנית הטלוויזיה "אייל גולן קורא לך". מפאת כבודו של גולן ושוליותו של הערוץ התאפשרה החריגה. ובכל אופן זהו היוצא מהכלל המעיד על הכלל.

והכלל שלו נעתרים כולם יכונה מעתה: התמהיל. התמהיל הוא תמהיל אנושי כמובן. כך יחולקו המושבים בכל פעם שעל המרקע נאספת לה קבוצה של בני אדם לדון בענייני היום או לשפוט בתוכנית ריאליטי: מינימום שני גברים אשכנזים מעל גיל 35, מקסימום אשה אחת, מינימום יצור אנושי טוב מראה במיוחד אחד (לרוב זו האשה, כצפוי), ועוד דמות אחת מתחלפת ממה שהטלוויזיה מאמינה בכל לבה שהוא השוליים: מזרחי/דתי/שמן/הומוסקסואל וגו'.

אי אפשר לעצור את התמהיל: מגישי תוכנית "ערב חדש", שופטי הריאליטי "בית ספר למוסיקה", שופטי התוכנית "דה וויס", צוות "עובדה", הפאנליסטים של רוגל אלפר ויאיר ניצני ברצועת "הינשופים", שופטי "כוכב נולד", מגישי "דיבור ישיר", "צחוק מהעבודה", "מאסטר שף" - כולם עומדים בציווי הנוקשה של התמהיל, במידה כזו או אחרת. קרן פלס, מיכל אנסקי, שרית חדד. אשה אחת, הרבה גברים. נכון לרגע זה רק ליאור שליין מעז להחזיק בפאנל של שלושה גברים ושתי נשים.

ב"כוכב נולד" אמנם חלקו שולחן מירי מסיקה ומרגלית צנעני, אך הנה צפויה לעלות לה העונה החדשה, עונת העשור, ועל הכיסאות יושבים צדי צרפתי וגידי גוב (האשכנזים המבוגרים), מירי מסיקה (האשה) ומשה פרץ (המזרחי).

כמו בתוכניות טלוויזיה אמריקאיות, שבהן מופיעה דמות משנה שחורה אחת (כדי שלא יגידו שיש אפליה), כך הטלוויזיה הישראלית והמעמד השולט בה מוכנים לפתוח את הדלת למי שמגיע מהשוליים, אך באופן מבוקר ומדוד בלבד. הטלוויזיה אינה מוכנה להניח לשוליים להשתלט על המרכז, והיא מצפה ממני (גם אשה וגם מזרחית, רחמנא ליצלן) ומכם שנגיד תודה ונסתפק בפינה שהוקצתה לנו. יש מי שהיה מכנה את המהלך הזה, מודע או לא מודע ככל שיהיה, מניפולטיבי. יש מי שהיה טוען שהוא רק תחנה בדרך לפלורליזם רחב הרבה יותר, אבל בכל מקרה מדהים לגלות עד כמה התפשט אותו תמהיל בתוכניות מכל הסוגים ומכל הז'אנרים.

מחד, ייתכן שעלינו לברך על ימים נאורים שכאלה, שהרי לפני עשור נשים הודרו מהפריים טיים כמעט כליל, ומזרחים או דתיים היו קוריוז לכל היותר. מאידך, אין דבר צורם יותר לעין וצורב יותר ללב מהתמהיל. האם אי אפשר להרכיב פאנל שכולו על טהרת הנשים? האם לא הגיוני הדבר שרוב המשתתפים בתוכנית ריאליטי, לפחות פעם אחת, ולא בתוכנית של אייל גולן, יהיו מזרחים?

החוקיות הכל כך קבועה, הכל כך נוקשה, אינה מצביעה רק על מקובעות מחשבתית ונטייה לחקיינות. היא מראה יותר מכל שלמעשה דבר לא השתנה: עדיין הרוב המכריע של מנהלי הטלוויזיה הם גברים לבנים אשכנזים. עדיין רוב רובם של כוכבי הטלוויזיה הם גברים לבנים אשכנזים. עדיין רוב רובם של צופי הטלוויזיה הם לא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות