לנטרל את האיום של חיזבאללה

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ארנס
משה ארנס

האם ייתכן שחסן נסראללה קורא את עיתון "הארץ"? לא את המהדורה העברית, כמובן, אולי את המהדורה האנגלית המקוונת. כך או כך, דומה שנסראללה החליט להגיב על מאמרי "צלצול בפעמון האזעקה" מתאריך 14.1.

המאמר עסק בהודעת מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בביקורו האחרון בביירות, על כך שמאגר הנשק שבידי החיזבאללה, הנמצא מחוץ לשליטת ממשלת לבנון, אינו דבר קביל. במאמרי קבעתי, כי אם מבחינת מזכ"ל האו"ם המצב אינו קביל, הרי שמבחינת ישראל זהו מצב בלתי נסבל.

זאת ועוד, הצבת הטילים יוצרת מצב שבו לבנון כולה יושבת על פצצת זמן מתקתקת. אם תיאלץ ישראל להרוס את מאגר הטילים העצום הזה, ייגזר באופן בלתי נמנע הרס רב ממדים על לבנון כולה. במלים אחרות: החיזבאללה מסכן את לבנון כולה. טילי החיזבאללה הם המגן המסוכך על שאיפות הגרעין של טהראן, והם ישוגרו אל ישראל על פי הוראת טהראן. לכן, במוקדם או במאוחר, יש לעשות מעשה ולהביא לפירוק הטילים הללו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

מעניין מה תהיה מסקנת העם הלבנוני, היושב על חבית חומר הנפץ שנסראללה בנה בשטחו, וכיצד היא תשפיע על מעמד החיזבאללה בלבנון. מבחינת החיזבאללה קיימת גם הסכנה של מהלכים בינלאומיים, שיכריחו את הארגון להתפרק מהטילים שלו בלבנון. אם מהלכים אלה ייכשלו, תיתכן אפשרות של פעולה צבאית, שתהרוס את מאגר הטילים.

ב-7 בפברואר שידר נסראללה ממקום מחבואו בביירות מסר לעם בלבנון. אכן, אמר, החיזבאללה מקבל סיוע כספי וציוד מאיראן. עם זאת הכחיש, שהארגון מקבל הוראות אופרטיוויות מאיראן. נסראללה אף הוסיף משפט חשוב: אם ישראל תתקוף את אתרי הגרעין של איראן, המנהיגות האיראנית "לא תבקש דבר מחיזבאללה". אם יקרה דבר כזה, המשיך, מנהיגות החיזבאללה "תשב, תחשוב ותחליט מה לעשות".

אפשר להאמין לו, אם רוצים: החיזבאללה, אף שהוא זוכה לסיוע כספי ולציוד מאחיו באיראן, הוא "ארגון עצמאי". החיזבאללה אינו מקבל פקודות מטהראן, והוא שיחליט אם לירות על מדינת ישראל את עשרות אלפי הטילים שהציב ברחבי לבנון, ומתי. כל זאת רק לאחר ש"יישב, יחשוב על הבעיה ויחליט מה לעשות".

לפיכך, כך אומר נסראללה, אין לעם בלבנון ולא לעם בישראל סיבה לדאגה.

אם נסראללה סבור שהוא יכול להונות את העם בלבנון ואת העם בישראל, או את הקהילה הבינלאומית - הוא טועה. קשריו לאדוניו בטהראן ידועים מדי; אדוניו בטהראן הם הקובעים. הם שמנסים לחזק את המשטר של בשאר אסד בסוריה. המשך שלטון אסד בדמשק מבטיח את קווי האספקה לחיזבאללה בלבנון.

לא פלא, שנסראללה מרגיש שהקרקע רועדת קצת מתחת לרגליו, והוא מנסה לאשש את תדמיתו הציבורית באמצעות דבריו על כך שהארגון הוא גורם עצמאי במשוואה המזרח תיכונית.

ואולם העובדות הבסיסיות עומדות על תלן. טילי החיזבאללה בלבנון הם חלק בלתי נפרד של המאמץ האיראני להשיג נשק גרעיני. ניטרול איום הטילים הללו צריך להיות חלק מהאסטרטגיה שנועדה למנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית צבאית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ