מייקל פאראדיי כן, יאיר לפיד לא

לאוניברסיטאות הזכות והחובה לאפשר לאנשים חסרי אמצעים והשכלה אך מבריקים להרים את תרומתם לאקדמיה. אך זה בפירוש לא המקרה של לפיד

אהוד גזית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד גזית

תלי תלים של מלים נכתבו על פרשת קבלת יאיר לפיד ללימודי דוקטורט שלא בדרך המקובלת. רבים הביעו את דעתם - מחתני פרס נובל ועד לסופרים ופרשנים כלכליים. ובכל זאת, עם שוך הסערה, אבקש להוסיף קול נוסף.

ב-11 השנים אחרונות הדרכתי עשרות רבות של תלמידי מחקר, מאסטרנטים ודוקטורנטים. לא פעם בחרתי, מסיבות ערכיות, לקבל למעבדתי תלמידים שצעדו בנתיבים לא שגרתיים. יש מקום לאותם מקרים ייחודיים, שבהם הרצון לעסוק במחקר ולקדם את הידע האנושי חשובים יותר מתעודות וציונים.

אחד מגדולי המדענים בכל הדורות, מייקל פאראדיי, היה חסר השכלה פורמלית לחלוטין. מי ששינה את פני הפיסיקה והכימיה עזב את לימודיו, ובגיל 14 נהפך לשוליית כורך ספרים. הספרים שקרא וההשכלה שרכש בכוחות עצמו הובילו אותו במסלול עוקף תואר לשינוי עולם הפיסיקה.

בעבודה קשה ויצירתיות אין קץ הפך את עולם הפיסיקה וגילה גילויים פורצי דרך בתחום הכימיה. אף שלא למד בצורה מסודרת, עבר דרך חתחתים עוקפת תואר מעוזר מעבדה מבריק לחוקר עצמאי, ובסופו של דבר היה לפרופסור לכימיה במכון המלכותי של בריטניה, וחבר החברה המלכותית, המשמשת כאקדמיה למדעים של בריטניה.

שילוב ההישגים של פאראדיי והמתמטיקאי ג'יימס קלרק מקסוול הוא שהוביל לניסוח חוקי האלקטרומגנטיות - השיא האינטלקטואלי של הפיסיקה הקלאסית והבסיס המוצק לפיתוח תורת היחסות על ידי אלברט איינשטיין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

יאיר לפיד לאחר הודעתו על הצטרפותו לפוליטיקה צילום: מוטי מילרוד

פאראדיי הוא הגיבור שלי, הצועד במסלול עוקף. הוא היה גם הגיבור של איינשטיין, שהחזיק את תמונתו על השידה שלו. איינשטיין הוא הנער שרכב בחלומותיו על קרן אור ונהפך במסלול עוקף ממומחה טכני מדרגה שנייה במשרד הפטנטים לגדול הפיסיקאים בתולדות המין האנושי.

תפקידנו כחוקרים ומחנכים הוא לא לתת לפאראדיי הישראלי לחמוק מידינו. הוא יכול להיות בן למשפחה קשת יום מעיירת פיתוח, או בת לעולים חדשים מחבר המדינות. הוא יכול להיות גם נער או נערה כלשהם, שמצאו את עצמם מסיבות שונות מחוץ למערכת הלימודים הממוסדת. תפקידנו הוא לזהות את אלה, ולאפשר מסלולים עוקפים לכישרונות ייחודיים כדי לקדם את הידע העולמי.

אך לא זה המקרה שעורר את הפולמוס הנוכחי. המסלולים העוקפים הכרחיים, אך לא במקרה דנן. מי שזכה למסלול העוקף אינו שוליית כורך ספרים הצמא למחקר, ולא בן למשפחה קשת יום המתעמק בנפלאות הטבע. גם אין מדובר כפי הנראה בפריצת דרך מדעית צפויה, או באדם בעל בסיס של עבודה חוץ-מוסדית משמעותית, פורצת גבולות ומבטיחה תרומה למדע ולידע.

לפיד אינו אשם. במידה רבה הוא קורבן של השיטה. לימדנו כבר התלמוד: "לאו עכברא גנב, אלא חורא גנב". על האוניברסיטאות לעשות חשבון נפש, ובסיומו להחליט על מסלולים מיוחדים לאלה שהתשוקה למדע ולדעת זורמת בעורקיהם, בעלי חזון ומעוף, גם אם לא הסתייע בידם לקבל השכלה סדורה. אבל המקרה של לפיד אינו כזה.

פרופ' גזית מופקד על הקתדרה לננו-ביולוגיה באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ