תחי הצביעות של עיני

נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר

דפני ליף ואיציק שמולי זכאים לזקוף היום את ראשם בגאווה. בלי המחאה החברתית לא היה סיכוי שעובדי הקבלן יזכו במשהו. בלי מחאת הקיץ עופר עיני לא היה מגייס את הוועדים הגדולים לשביתת תמיכה בעובדים הכי חלשים במשק.

המחאה החברתית, שזרקה את יו"ר ההסתדרות ממרכז הבמה, והשינוי בדעת הקהל שדרש יותר צדק ופחות פערים, היו המנועים החזקים שמאחורי השביתה. לכן, מי שמוסיף וטוען, שמחאת הקיץ לא השיגה כלום פשוט טועה בגדול.

יש גם כאלה שאף פעם לא יהיו מרוצים. שום הישג לא ירצה אותם, אלא אם הוא ישנה באופן מהפכני את המשטר הכלכלי לכיוון ניאו-סוציאליסטי. לכן גם התוספות המאוד נאות שקיבלו עובדי הניקיון והשמירה (בצדק) לא מרצות אותם. עובדים מסורים אלה יקבלו שכר מינימום של 4,500 שקלים, הצמדת השכר לתוספות העתידיות במגזר הציבורי, מענק למצטיינים, הפרשות לפנסיה וגם קרן השתלמות. ולא פחות חשוב: שי לחגים וארוחות צהריים מסובסדות במקומות העבודה, עם שאר העובדים. זה אמנם כסף לא גדול, אך הוא בעל משמעות גדולה: לא עוד הדרה של עובדי הניקיון והשמירה, אלא קבלה והערכה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

אלה שמתלוננים על ההסכם, אומרים שעיני נכשל במטרתו העיקרית: העברת 80 אלף עובדי השמירה ו-60 אלף עובדי ניקיון להעסקה ישירה בממשלה, ברשויות המקומיות, באוניברסיטאות, בבתי החולים, ובכל רחבי המגזר הציבורי.

נכון שהוא לא הצליח בעניין זה, אך מזל שכך. כי עיני רצה לכפות על הממשלה צורת העסקה אחת בלבד: ישירה. לא עניין אותו שאין אף מדינה מערבית אחת בעולם, לא שוודיה, לא הולנד ולא אנגליה, שאוסרת על העסקה לא ישירה של עובדים. לא היה אכפת לו שהמשק יחזור 30 שנה לאחור, והשקעות, צמיחה ותעסוקה ייפגעו. הוא רצה מודל דמוי קובה וצפון קוריאה, לא כמו מערב אירופה.

לכן מזל גדול שיובל שטייניץ ובנימין נתניהו עמדו בפרץ, ולא הסכימו להרוס את כל מה שנבנה כאן בעמל רב ב-30 השנה האחרונות.

כל אחד צריך לדעת, שרכישת שירותים מחברה חיצונית היא חלק אינטגרלי מעולם העסקים והניהול הציבורי. זה נובע מהצורך הקריטי להתמחות ולהקדיש זמן לליבת העסקים, ולא לבזבז שעות ניהול יקרות על תחומים שוליים. כל מערכת, ולא חשוב אם היא פרטית או ציבורית, צריכה להשתדל להיות הכי טובה בתחומי הליבה שלה, ולכן זה נכון לרכוש שירותי ניקיון, שמירה, מיחשוב, או חישובי שכר, מחברות חיצוניות. זה נכון וזה יעיל - כל עוד מקפידים על הענקת שכר הוגן ותנאים מכובדים לאותם עובדים חיצוניים.

כאן ראוי לציין, שההישג של שטייניץ ונתניהו חלקי מאוד. כי ההסתדרות לא חתמה על "שקט תעשייתי" בכל הנוגע להעסקה ישירה. לכן היא יכולה להכריז מחר על סכסוכים מקומיים, בבית חולים זה או ברשות מקומית זו, בתביעה להעסקה ישירה של עובדי הקבלן באותם מקומות.

רבים טוענים שבאירופה אמנם מעסיקים עובדי קבלן, אבל מספרם אצלנו גדול יותר. הם שוכחים לומר, שהסיבה לכך היא ההסתדרות ועופר עיני בכבודו ובעצמו.

כאשר עיני נכנס לתפקידו, לפני כשש שנים, הוא נפגש (בפברואר 2006) עם ראשי איגוד לשכות המסחר ואמר: "ההסתדרות טעתה כשלא הסכימה שלמעסיקים במגזר הציבורי תהיה גמישות ניהולית, שתתבטא גם ביכולת לפטר עובדים". משום שלא היתה גמישות כזאת, הוסיף עיני, "המעסיקים עקפו את ההסתדרות ובמקום לקלוט עובדים במסגרת ההסכם הקיבוצי הם קלטו עובדים בחוזים אישיים", שזו בעצם המקבילה של אז לעובדי הקבלן היום.

אבל למרות הדברים היפים הללו סירב עיני לכל אורך שנות כהונתו, לאפשר "גמישות ניהולית" למגזר הציבורי. הוא הוליך קו מיליטנטי של התנגדות לכל שינוי, כל ניוד, וכל אפשרות להזיז עובד מפינה אחת של המשרד לשנייה - ועכשיו הוא בוכה, בדמעות תנין, על ריבוי עובדי הקבלן. אוי, צביעות נהדרת שכזאת.

Read this article in English: A source of hypocrisy

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ