מרב זונשיין

בשבועות האחרונים מתחולל בבלוגוספירה האמריקאית פולמוס, שבמרכזו עומדת ישראל. שני ארגוני שמאל דמוקרטיים - המרכז האמריקאי לקידמה, מכון מחקר מוביל, וארגון תקשורת בשם "מדיה מטרס" - ספגו ביקורת חריפה על האופן שבו יצאו נגד אמריקאים התומכים בסדר היום הימני של ישראל - המפלגה הרפובליקאית ושדולת אייפא"ק.

בלוגרים מסוימים, הקשורים לארגוני השמאל הללו, כינו את המגינים על מדיניות ממשלת ישראל הנוכחית - קרי, המשך הבנייה בהתנחלויות ותקיפה אפשרית באיראן - "Israel firsters": כלומר, מציבים את ישראל בראש ומעדיפים אותה על פני התחשבות באינטרסים האמריקאיים באזור. אישים ומוסדות שמרניים כמו דובר אייפא"ק לשעבר ג'וש בלוק ומרכז שמעון ויזנטל טענו, שמדובר ברטוריקה אנטישמית, במיוחד משום שבעבר השתמשו במונח הזה ארגוני ימין גזעניים.

ההאשמה באנטישמיות איננה משכנעת. העובדה שארגוני ימין גזעניים השתמשו במונח מסוים אינה הופכת כל אדם המשתמש בו לאנטישמי. זאת ועוד, ההאשמה באנטישמיות מתעלמת בבוטות מהתפקיד המקטב שממלאת ישראל בפוליטיקה האמריקאית: ארגונים יהודיים בארה"ב נאבקים ללא הרף סביב השאלה מי ראוי להיחשב ל"פרו-ישראלי", כאשר את הטון נותן הלובי הישראלי אייפא"ק, הנוטה לתמוך בישראל בכל מחיר.

לכן, למרות שהמונח אמנם גס במכוון, יש להבין אותו בהקשר של עשרות שנות רטוריקה יהודית אמריקאית ימנית, אשר במידה רבה השתיקה חילוקי דעות בנוגע למדיניות ישראל באמצעות השמצת מי שמעז למתוח עליה ביקורת. רבים מאלה המשתמשים במונח Israel firster - חלקם יהודים בעצמם - חשים דאגה עמוקה לעתידה של ישראל וליציבות האזור. בכך הם אינם שונים מאנשי מחנה השלום בארץ, המבקרים את מדיניות הממשלה.

הפולמוס הזה חילחל לפוליטיקה המפלגתית בארה"ב, שבה לישראל מעמד מרכזי. המונח "פרו-ישראלי" נהפך למטבע פוליטי במרוץ לנשיאות, על אף הקונוטציות השונות שלו. בעבור ניוט גינגריץ' משמעות המושג היא שלילת קיומו של עם פלסטיני; בעבור מיט רומני - מחויבות לביטחון בכל מחיר; בעבור ברק אובמה, המשמעות היא מדינת לאום יהודית בטוחה על בסיס גבולות 67' לצד מדינה פלסטינית בת-קיימא.

אף שהעקרונות שבהם תומך אובמה הם חלק ממדיניות החוץ האמריקאית זה שנים רבות, מועמדים רפובליקאים ואנשי אייפא"ק - בתמיכת הממשלה הימנית ביותר שידעה ישראל - מאשימים אותו בכך שאינו די "פרו-ישראלי", וזאת רק משום שגינה את הבנייה בהתנחלויות. אובמה אכן התקפל בתגובה, ושב והצהיר על מחויבותו ה"פרו-ישראלית", זאת מתוך חשש לאבד את התמיכה הנחוצה לו כדי לזכות בבחירות נוספות. אין זה סוד שכסף "פרו-ישראלי" (אמנם לא כולו מיהודים) מהווה אחוז נכבד מסך התרומות למפלגות בארה"ב. לפיכך, הדיון בכסף "יהודי" - או "פרו-ישראלי" - בפוליטיקה האמריקאית, אינו בהכרח אנטישמי; זוהי עובדה קיימת, והניסיון להשתיק את הדיון הזה הוא בעייתי כשלעצמו.

כאשר גופים פרוגרסיביים כמו המרכז האמריקאי לקידמה משתמשים במונח "Israel firster" הם עושים זאת כדי לקרוא תיגר על הטענה, שלפיה פרו-ישראליות משמעותה תמיכה עיוורת במדיניות ישראל - גם כאשר זו סותרת ישירות את העמדות המוצהרות של הממשל האמריקאי, ואת תפקידו כמתווך בסכסוך הישראלי-הפלסטיני. הם מנסים לערער על התפישה, שלפיה התנגדות למדיניות חסרת האחריות של ממשלת ישראל פירושה "אנטי ישראליות". הם מצביעים במונח הזה על אותם אנשים שלדעתם מכשילים את ניסיונותיהם של נשיאי ארה"ב להשיג שלום. לא את ישראל מציבים אותם אנשים בראש מעייניהם, אפילו במחיר פגיעה באינטרס האמריקאי - אלא את האג'נדה של הימין הישראלי.

לפיכך, אלה הטוענים ששימוש במונח מחדיר שפה ימנית קיצונית ואנטישמית אל דיוני השמאל, הפכו את היוצרות. המדיניות הימנית הקיצונית של ישראל היא שמתנגשת במידה הולכת וגדלה עם ערכים אמריקאיים ליברליים ודמוקרטיים. החשש של אנשי אקדמיה ומתווי מדיניות שתמיכה אמריקאית בלתי מרוסנת בישראל - בהשפעת הכוח הדורסני שאייפא"ק מפעילה על הקונגרס - עלולה לגרום להשלכות שליליות עלה לראשונה בעקבות מלחמת לבנון הראשונה. אז החלו אמריקאים רבים לתהות אם הערכים הישראליים תואמים לאלה האמריקאיים.

הנושא עולה שוב באחרונה, בהקשר של תקיפה אפשרית באיראן ומפעל ההתנחלות - שלא רק מערער את הגדרתה של ישראל כמדינה דמוקרטית, אלא גם פוגע בתדמיתה של ארה"ב כמתווך הוגן לפי מתווה שתי המדינות. כל אלה מקשים לאין שיעור על הפרוגרסיביים בארה"ב, יהודים ולא יהודים כאחד, להצטרף למקהלת התמיכה בישראל - כלומר, להיות "פרו-ישראלים".

הכותבת היא עיתונאית ומתרגמת עצמאית, וכתבת ועורכת במגזין המקוון 972mag.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ