לפני גיוס החרדים

נעמי דרום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי דרום

הזעם על חוק טל עשוי להגיע, בתקופה הקרובה, לנקודה שבה יתחיל לשאת פרי - החוק לא יוארך ותיסלל הדרך לגיוס חרדים לצבא. הזעם מוצדק. בצדק יצא הקצף על היתר הניתן לציבור שלם, ומאפשר לו לא למלא את חובותיו. בעולם מושלם, כל חרדי בן 18 היה אמור להתגייס לצה"ל ממש כמו בני גילו החילונים ולשרת שירות חובה ומילואים, על כל הטרטור והסיכון הכרוכים בדבר.

אבל למרבה הצער, אנחנו לא חיים בעולם מושלם.

לפני שנחפזים לגייס חרדים, צריך לחשוב על ההשלכות. למשל על ציבור אחר, שמשרת כמו הגברים אבל נראה כי גיוס המוני של חרדים ישפיע עליו הרבה יותר: הנשים. קל לשכוח כי הגל הנוכחי של הדרת הנשים החל דווקא בצבא. תחילה כשצוערים החליטו לנטוש טקס צבאי, מנימוקים דתיים, ולאחר מכן כשחיילות התבקשו לסור למתחם מגודר בעת ריקודי שמחת תורה. עד אנה תגיע ההדרה כשבצבא ישרתו עשרות אלפי חרדים?

את התשובה קל לנחש כשבוחנים את הפתרונות שאיפשרו לצבא לגייס חרדים עד כה: יחידות מיוחדות שאליהן לא מגייסים נשים. כמה מתחמים סגורים כאלה ייווצרו כדי לשכן את המתגייסים החדשים? מאילו יחידות, מעגלי ריקודים או טקסים ידירו את החיילות? כיצד תוכלנה לשמור על הכמעט-שוויון שהושג בעמל של שנים רבות?

הצבא אינו יכול לדרוש מחרדים לשרת עם נשים, להקשיב לשירתן או אפילו ללחוץ את ידן. אולם הוא גם אינו יכול להסכין עם אפליית נשים. למעשה, בעת גיוס המוני של חרדים הצבא ייאלץ להפלות או את החרדים, או את הנשים: ולכן הוא אינו יכול ליישם שירות חובה לחרדים. שירות כזה יערער את היסודות החילוניים שעליהם הוא בנוי, יחזק את שליטת הרבנים בו ויהפוך את הנשים למיעוט מוקצה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

בעולם מושלם, גיוס חרדים לא היה אמור להיות משחק סכום אפס, ונשים לא היו אמורות להיות מושפעות ממנו כלל. אבל כולנו מכירים כבר את חוקי המשחק: שירות המוני של חרדים ושירות נשים לא יוכלו לדור בכפיפה אחת.

חוסר השוויון בנטל השירות הצבאי אכן מקומם, אך גרוע ממנו הוא חוסר השוויון בנשיאת הנטל האזרחי. יותר משירות צבאי לחרדים, צריכים המילואימניקים להיאבק למען ביטול זכות הבחירה הניתנת לחרדים במסגרת חוק טל, בין שירות לבין המשך לימודים מסובסד - זכות שאינה ניתנת לחילונים בני גילם. מוטב לחייב את בני ה-18 החרדים להתגייס לשירות לאומי, ולבטל את ההקצבות המפליגות לישיבות ואת הטבות הדיור מיטיבות-החרדים שהתקבלו באחרונה.

כשנער חרדי, לאחר שלוש שנים של שירות לאומי, יצטרך לבחור, ממש כמו בן גילו החילוני, בין לימודים על חשבונו, עבודה, או שילוב של שניהם; כשסיוע בדיור יינתן לחילונים בני 30 בדיוק כמו לבני גילם החרדים; כשהמגזר החרדי יתחיל לשלם מסים בהתאם לשיעורו באוכלוסייה - או אז יושג השוויון האמיתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ