השלום החדש

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

הנחת היסוד הראשונה של השלום החדש היא, שבשנים הקרובות לא ייחתם הסכם שלום ישראלי-פלסטיני. תמיד צריך לנסות. לתחזק איזה צוות מדיני סודי שינהל משא ומתן סודי שיבדוק הקלו המים. אבל הנחת העבודה המעשית היא, שבאקלים האסטרטגי הנוכחי אין סיכוי לפתור את בעיית ירושלים, בעיית הפליטים ובעיית החמאס. השלום האמיתי בוא יבוא - אך לא בעשור הזה.

הנחת היסוד השנייה של השלום החדש היא, שאיום הכיבוש מאיים על ישראל לא פחות מכל איום אחר. הכיבוש מסכן את ישראל מוסרית, דמוגרפית, מדינית וזהותית. המשך הכיבוש משחית את המדינה היהודית-הדמוקרטית, משנה בהדרגה את זהותה ומסכן את עצם קיומה. הסטטוס-קוו מסרטן אותנו גם כשאיננו חשים בכך - אם לא נסיים אותו, הוא יגמור אותנו.

הנחת היסוד השלישית של השלום החדש היא, שנסיגה ישראלית חד צדדית מהגדה אינה יכולה להיות מיידית, חד ממדית ומרחיקת לכת. לא ברור עדיין כיצד נעמוד אל מול בסיסי הטילים האיראניים בצפון ובדרום, שהוקמו בעקבות הנסיגות החד צדדיות הקודמות. ואולם ברור, שלא נוכל לעמוד אל מול בסיס טילים איראני שלישי במרכז הארץ. נסיגה אל הקו הירוק שלא תיתן מענה של ממש לסכנת הטילים תהיה מהלך מערער, שיסכן את הביטחון הלאומי.

הנחת היסוד הרביעית של השלום החדש היא, שבשעה שהעולם הערבי המוסלמי החדש אינו מאפשר חתימה על הסכמי שלום מהסוג הישן, הוא פותח פתח להזדמנויות, בריתות והבנות מסוג חדש. אבד הסיכוי להסכמים של מעל לשולחן עם עריצים ערבים חילונים ומושחתים, אבל נוצר סיכוי לגבש שותפויות-אינטרסים מרתקות בין ישראל לבין אחדים משכניה. במקביל, נוצר פתח להבנה מעמיקה בין ישראל לבין מעצמות המערב שבעבר מיאנו להבין אותנו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הנחת היסוד החמישית של השלום החדש היא, שחובה לפעול. אם דוד בן גוריון היה חי היום, הוא היה מסתער על המצב האזורי החדש כמוצא שלל רב. הוא היה מחפש בעלי ברית חדשים והסדרים אסטרטגיים חדשים ותובנות מדיניות חדשות. בן גוריון איננו, אבל ציווי הפעולה שלו תקף מאי פעם. אל מול הסערה האזורית, ישראל מוכרחה לנקוט יוזמה.

חמש הנחות היסוד מובילות למסקנה אחת: נדרשת פרדיגמה מדינית חדשה. הסכם אוסלו איננו רלוונטי עוד. מתווה קמפ דייוויד ומתווה אנאפוליס - פג תוקפם. גם השלום עם סוריה איננו עומד עוד על הפרק. את המושגים המאובנים שאבד עליהם כלח צריך להחליף ברעיונות היצירתיים של השלום החדש.

השלום החדש אומר כך: ישראל מוכנה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות שמעבר לקו ההפרדה; ישראל מוכנה להפעיל תוכנית פינוי-פיצוי בהתנחלויות שמעבר לקו ההפרדה; ישראל מוכנה לפנות כ-20 התנחלויות בגדה, אשר פינוין יעניק לפלסטינים מרחב טריטוריאלי רציף ומשמעותי.

בתמורה, ישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית להכיר בכך, שהשלום העתידי יהיה שלום בין המדינה היהודית הדמוקרטית לבין המדינה הפלסטינית המפורזת. ישראל דורשת מהקהילה להכיר בכך, שקו ההפרדה הוא קו ההגנה הלגיטימי שלה עד ייכון שלום. ישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית להכיר בכך, שבקעת הירדן היא אזור ביטחון חיוני שיונהגו בו הסדרי ביטחון ייחודיים, גם לעת שלום. ישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית לכרות אתה בריתות ולהעניק לה רשת ביטחון ולערוב לכך, שכל שטח שתיסוג ממנו יישאר מפורז לחלוטין. ישראל מציעה לקהילה הבינלאומית להיכנס אתה לשותפות של אמת כדי לקדם יחדיו תוכנית מבוקרת וזהירה של חלוקת הארץ.

הגיע הזמן שכולנו נרים את הראש ונפקח את העיניים ונראה היכן אנחנו חיים. השלום לא יהיה שלום של עוד טקס נוצץ על מדשאות הבית הלבן. השלום יהיה התוצאה הסופית והמאוחרת של התהליך הארוך והמפרך של סיום הכיבוש. התהליך הזה מוכרח להיות הדרגתי, יצירתי ואמיתי. אבל התהליך הזה מוכרח להתחיל עכשיו. שלום חדש עכשיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ