לבחור ילד מקטלוג

אילת מריה מיטש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילת מריה מיטש

בשבוע שעבר דווח ב"הארץ", כי בנק הזרע של אסותא מקבל תרומות זרע רק מגברים ששירתו בצה"ל (דן אבן, 9.2). באסותא נטען שזהו מדד נוסף לבריאות התורם. ואני אומרת: זהו מידע קריטי בשבילי, אשה שבחרה להרות מתרומת זרע. כך אני יכולה לדעת יותר על אבי הילד.

יותר ויותר נשים מחליטות להרות מתרומת זרע, ובוחרות לילדיהן אב מקטלוג. אולם למרות שהמגמה מתרחבת, היא עדיין שנויה במחלוקת משום שמדובר ב"ברירה טבעית" מחושבת והאב נוכח-נפקד. לטעמי, העדפה זאת לגיטימית מבחינה חברתית, משום שהבחירה הזאת היא צעד טבעי וזכות יסוד המוקנית לאדם.

מרגע בריאתם, כל מעשה ההשתדכות של בני האנוש הוא אקט אבולוציוני לעילא ולעילא, שמטרתו הולדת צאצאים בריאים ומושבחי תכונות. מאז ומתמיד האדם בוחר עם מי להזדווג ולהקים משפחה לפי סולם ערכים ואמות מידה שבנה לו. מדובר בזכות מובנת מאליה, המאפשרת לו להשפיע על מרקם האנושות. לא אנחנו קבענו כיצד ניראה ונתנהג, אלא הורינו והוריהם. הם שקבעו כי תכונות מסוימות אטרקטיביות דיין בעיניהם כדי להותירן כחותם גנטי, ואין איש רשאי לבוא אתם חשבון על בחירתם.

אבל ממני, אשה שבחרה שלא להיקשר לבן זוג אך אינה מוכנה לוותר על אמהות, מצפים לקבל כל תורם זרע שעבר את הבדיקות הנדרשות כחוק, גנטיות בעיקר. ומה אם אני רוצה לדעת עליו יותר מצבע עיניים, שיעור קומתו ומוצאו העדתי? אני לא רוצה לדעת אם היה חייל קרבי מצטיין ומהי נטייתו המינית, ולא אכפת לי אם שירת שירות לאומי. אני רוצה לדעת שמדובר בצעיר פרגמטי שניהל חיים נורמטיביים בחברה שבה גדל, והצליח להסתגל למסגרת תובענית שמחייבת אותו לא רק למאמץ פיסי אלא גם ללחץ רגשי ומנטלי לאורך זמן.

הרי גם אופי עובר בגנים. אני רוצה להגדיל את סיכוייו של ילדי להסתגל לקהילה שבה יחיה, שלא רק ישרוד אלא גם יחיה ויפעל במציאות מורכבת ומשתנה תדירות. הואיל וכבר נגזר עליו שתהיה לו אם נון-קונפורמיסטית, אבחר לו אב שהתערה חברתית, למתן את הרכב הגנים שלו, וגם זאת זכותי.

בנק הזרע הוא המוסד המרכז בעבורי את מגוון הגברים שאולי הייתי נוטה לבחור בהם כבני זוג מבחינה אבולוציונית, למעט הזוגיות. אולם גם כשבאהבה עסקינן, מעטים יודו שהם מחליטים לפי קטלוג תכונות מודע ומובהק.

גם אם יהיו להם מניעים נסתרים לבחור דווקא בזאת שסיימה תואר ראשון לפחות, או בבעל חשבון הבנק המרשים, ישתדלו להוסיף: אבל התאהבתי בבן אדם, לא ברשימת מכולת. לעומתם, כשאני נדרשת לומר מה בדיוק אני רוצה שיהיה בו, מתחילה בחירתי להיחשב ל"פשע שנאה", כי בחרתי מקטלוג ולא כמוהם, בשר ודם.

האמנם? אני נאחזת בניסיון חיי, שיכול להאיר מעט את האב העלום, כדי לנסות ולהבין מה ממעשיו מעיד על תכונות האופי שיסייעו לילדי לחיות את החיים הטובים שאני רוצה להעניק לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ