רק לפטריוטים מותר לדבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנשי "אם תרצו" וגורמים נוספים המזוהים עם הימין הקיצוני מתנגדים להעלאת ההצגה "בית ברנרדה אלבה" ב"צוותא" עקב פסילה אישית של מוחמד בכרי. לבכרי, שחקן מחונן, אסור לטעמם לעבוד יותר בשום מקום בארץ, כי בסרטו "ג'נין, ג'נין" פגע בצה"ל ובהורים שכולים, ולכן הוא עוכר ישראל, ולכן אסור לתת במה לו או לכל קבוצת תיאטרון שהוא משתתף בה.

רונן שובל, מראשי "אם תרצו" שאירגן הפגנה מול "צוותא", הוזמן לתוכנית "מה אתם אומרים" המוגשת על ידי גל אוחובסקי ואלירז שדה, כדי לבטא את עמדתו. הוא עשה זאת תוך כדי שימוש מניפולטיבי בציטוטים מהכרעת בג"ץ, שאמנם נקבע בה, כטענתו, שהסרט פוגע ברגשות החיילים וההורים השכולים ורצוף אי דיוקים, אבל גם נאמר בה, כפי ששכח להגיד - מתוך בורות או מאמץ הטעיה מכוון - שהניסיון לפגוע בחופש הביטוי מסוכן יותר לביטחון ישראל מאשר הקרנת הסרט. זאת גם הסיבה לכך שבג"ץ התיר את ההקרנה.

מתוך זעם או בורות שכח אוחובסקי להעמיד את שובל על טעותו, וכך, בדיוק כמו בתוכניות הריאליטי - ששני המנחים נטלו בהן חלק בעבר ושלשם קידומן נוצרה התוכנית הזאת - העדיף לגדף קצת וגם לסובב את הגב ולהוציא לשון. מבחינה טלוויזיונית זה היה אירוע שכמעט התחרה בעימות הידוע בבית האח הגדול בין סער הביטחוניסט השרוף ("אתה כזה קטן, כזה קטן") לאלירז שדה ("מה אתה אומר?"); עימות שהסתיים בניצחון המוחץ של אלירז, שמאוחר יותר גרף את הפרס הגדול.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

מאחורי ההתנהגות של אוחובסקי עמד הזעם שמעוררת ברבים ההשקפה, שלפיה רק למי שנחשבים בעיני אנשי "אם תרצו" לפטריוטים מותר להתבטא, ושפטריוטיות פירושה להיות ציוני נלהב (גם אם אתה ערבי, כמו בכרי), להצדיק את כל מה שעושה מדינת ישראל בנימוקים ביטחוניים, להימנע מכל ביקורת על התנהגות של חיילים ולראות בכל אדם אחר אויב. אוחובסקי נאלץ להתנצל - על התנהגותו ולא על דעותיו - אבל ההתנצלות הזאת פתחה פתח ליחסי ציבור נוספים ל"אם תרצו", כששובל משתמש באוחובסקי להוכחת קיומה של כת "מסוכנת יותר מהסיקריקים" וגם יותר מבכרי (ש"הוא בסך הכל אויב מתוחכם", כפי שכתב שובל שלשום בעיתון זה במאמרו "מגיניו של בכרי"), כת פונדמנטליסטית של "פסוודו-ליברלים", שאינם מהססים לנהוג "בחוסר סובלנות משווע", כפי שנהג בו אוחובסקי.

כלומר, לטעמו של שובל, מה שהופך את אוחובסקי, ואת הכת הדמיונית שהוא מנהיג בלא ידיעתו, מליברלים אמיתיים ל"פסוודו-ליברלים", זאת העובדה שהוא מסרב לגלות גישה ליברלית כלפי גזענות וניסיונות לפגוע בחופש הדיבור. מכאן שגם את שופטי בית המשפט העליון (כולל השופט אשר גרוניס, שהיה שותף לדעתן של השופטות אילה פרוקצ'יה ודליה דורנר בעניין "ג'נין, ג'נין") אפשר לצרף לכת הזאת. אבל שובל אינו הבעיה. הוא רק מייצג סימפטום של חלקים בחברה, בכנסת ובממשלה, שלא ברור אם אינם מבינים מהי דמוקרטיה ומהם ליברליזם וחופש הביטוי, או פשוט אינם מעוניינים יותר בחברה שאלה הם ערכיה. הפחד הגדול הוא שהאפשרות השנייה היא הנכונה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ