הרופא שלא בדק את ג'מאל א-דורה

רפי ולדן
רפי ולדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי ולדן
רפי ולדן

הידיעה הופיעה בהבלטה בראש מהדורות החדשות של קול ישראל: ראש הממשלה טילפן אישית אל ד"ר יהודה דוד ובירך אותו על זיכויו בבית המשפט העליון בצרפת מאשמת הוצאת דיבה נגד ג'מאל א-דורה. בנימין נתניהו חלק לד"ר דוד שבחים על ש"הוציא את צדקתה של ישראל לאור" והבטיח, כי הממשלה תדון בישיבתה הקרובה בהענקת פיצוי לד"ר דוד על הוצאות המשפט.

בספטמבר 2000 רעש העולם, כאשר בטלוויזיה הצרפתית הוצגו תמונותיו של הילד העזתי מוחמד א-דורה, שנהרג בתקרית אש, ושל אביו, ג'מאל, שנפצע כשניסה לגונן עליו. בשנים שלאחר מכן נוהל מסע הסברה נרחב, שמוביליו טענו כי האירוע היה מבוים, הילד חי וקיים, ואילו אביו כלל לא נפצע באותה תקרית, אלא כפי שהצהיר ד"ר דוד - בקטטה שבה היה מעורב ב-1992 ובה נפגע ממכות גרזן וסכין, פגיעות שנותחו על ידו במרכז הרפואי שיבא. המדובר בחתכים עמוקים בכף יד ימין ובפגיעה בגידים, שטופלו על ידי העברת גיד מהשוק השמאלית לכף היד.

אין לי כל יומרה להביע דעה בשאלה אם אותה תקרית אש היתה או לא היתה, ואם היתה - אני מקווה בכל לבי שלא חיילי צה"ל אשמים בה. אני מעוניין להתייחס אך ורק לעדותו של ד"ר דוד, שעליה זכה לשבחים מראש הממשלה כמי שפעל ביושר ובנחרצות כדי להגן על שמה הטוב של מדינת ישראל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

העובדות שונות לחלוטין. לאחר התקרית טופל ג'מאל א-דורה בעזה ולמחרת פונה לבית החולים על שם המלך חוסיין בעמאן. הועמדו לרשותי צילום התיק הרפואי השלם שלו, בן כ-50 עמודים, וכן צילומי הפציעות וצילומי רנטגן. ד"ר דוד טען, כי ללא צל של ספק פציעות אלה הן אותן פציעות שבהן טיפל שמונה שנים קודם. דא עקא, שבתיעוד הרפואי המפורט מעמאן מופיעות פציעות שונות לחלוטין: פצע ירי פתוח במרפק ימין עם שבר מרוסק של עצם הזרוע, רסיסים מרובים בכף היד, פצעי ירי בירך ובשוק הימנית, שבר באגן, פצע יציאה בעכוז, קרע בעצב הראשי של ירך ימין ובעצב נוסף בשוק, קרעים בעורק ובווריד הראשיים במפשעה (אשר תוקנו בעזה) ושני פצעי ירי בשוק השמאלית. האבחנות מתעדות בפירוט גם את אותה פציעה מ-1992, כולל שיתוק העצב ביד ימין - זו שאכן טופלה בידי ד"ר דוד.

התמונות, צילומי הרנטגן, דו"חות הניתוח, התייעצויות המומחים ויתר הנתונים המופיעים בתיק הרפואי מאשרים את האבחנות הללו. עלי לציין בצער שהקביעות של עמיתי, שהוצגו כאילו אין מאחוריהן "כל צל של ספק" - אינן מבוססות כלל. דוד, כמובן, לא בדק את האיש, והתעלם מהנתונים מבית החולים בעמאן. הדבר תמוה, שכן התיק הרפואי עמד לרשות הצדדים כבר לפני שנים רבות.

אני מבקש גם להבהיר את מהות הפסיקה של בית המשפט הצרפתי. היא לא קבעה כלל, כי הוכח שדברי דוד הם אמת, אלא רק שבית המשפט התרשם כי הם נכתבו בתום לב - על סמך הנתונים שהיו בידיו, וכי הם נכללים במסגרת חופש הביטוי. לעומת זאת, הכתב שפירסם את הכתבה המשמיצה את ג'מאל א-דורה נדרש לפצותו בסכום של 6,000 יורו.

נראה לי ששמה הטוב של מדינת ישראל זכאי להגנה יותר רצינית מהצהרה בלתי מבוססת, וודאי שהצהרה כזאת אינה ראויה לשבחים מראש הממשלה.

פרופ' ולדן הוא סגן מנהל המרכז הרפואי שיבא, סא"ל במילואים וחבר הנהלת עמותת רופאים לזכויות אדם