מצבא העם לצבא הגז

רועי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מי אמר שישראל לא משפרת יחסים עם שכנותיה? נתניהו הוא ראש ממשלת ישראל הראשון שמבקר בקפריסין, לאחר ביקור היסטורי בארץ של נשיא קפריסין, דמיטריס כריסטופיאס, ולאחר ששר ההגנה הקפריסאי חתם על הסכמי שיתוף פעולה וסיוע הדדי עם אהוד ברק. הרומן הזה, של הקומוניסט מקפריסין והניאו-ליברל מקיסריה, הוא חלק מברית מפתיעה, ציר צבאי-כלכלי בין ישראל לקפריסין.

הסיבה לאהבה הפתאומית היא עשרות מיליארדים שקלים בתצורתם כגז טבעי, הממתינים בעומק הים בשטח בין ישראל, קפריסין ולבנון. הנדוניה השמנה והשמנונית הזאת היא הסיבה לירח הדבש בין ישראל וקפריסין, ששנים תמכה בפלסטינים, אבל כלכלתה המדשדשת זקוקה לכסף הגז.

זיכיונות חיפושי הגז בציר ישראל-קפריסין נפרשים על שטח אדיר, הגדול מישראל היבשתית. מדובר בשטח חדש שיש להגן עליו, גם מחיזבאללה והלבנונים, שטוענים שהגבול הימי לא מסומן נכון, וגם מהטורקים, שלא מתלהבים מהקידוחים בקפריסין המפוצלת ומאיימים לשלוח משחתות. מולם עומד כוח שלא מהסס ללכלך את ידיו: קודחי הגז בקפריסין, יצחק תשובה ו"נובל אנרג'י" האמריקאית, נקשרו בזמנו למאבק בוועדת ששינסקי (לבחינת נטל המס הראוי על הפקת נפט וגז טבעי), שיו"ר הוועדה איתן ששינסקי הגדיר כ"טרור של ההון".

באחרונה הטיח תת אלוף אהרון חליווה בחיילי מילואים, כי בשל השתתפותם במחאה החברתית בקיץ אין כסף לטילים באימונים. כדאי לחשוב על ההשקעה העצומה החדשה של צה"ל. צה"ל עומד כנראה להקים גוף צבאי חדש: משמר גבול ימי. ביטאוני הביטחון מדברים על רכישת צוללות וסטי"לים ותחנה אווירית ישראלית, שתוקם בקפריסין, להגנת האסדות. ההוצאה האדירה מוטלת על תקציב צה"ל, שהופך גם לצהל"ג - צבא הגנה לגז. הרמטכ"לים הופכים לגורם שיש להתחשב בו בהפקת הגז, מנהלי חברת אבטחה של טייקוני הגז.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

הפיכת צה"ל מצבא העם לצבא הגז נראית בעייתית, אבל יש מי שנהנים ממנה. בגלל חוק הצינון, הרמטכ"לים לא יכולים להיכנס מיד לפוליטיקה. גבי אשכנזי, הרמטכ"ל הפופולרי והמצונן, משלשל לכיסו כיום 100,000 שקל בחודש פלוס 3% מהמניות כיו"ר "שמן".

אשכנזי יתחרה באסדות של מתחרהו הוותיק יואב גלנט, שקודח עם בני שטיינמץ ממערב ל"תמר", לא רחוק מהשטח הלבנוני והקפריסאי. עוד בקודחים, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, ומפקדי המשטרה לשעבר משה קראדי ודודי כהן. מדוע החברות כל כך רוצות את הגנרלים, אף שהם חסרי ניסיון בלוחות קרקע וירוקים בעסקים, ומעניקות להם שכר עצום?

ובכן, זה לא שכר כה עצום, אלא קריצה לרמטכ"לים הבאים ולשרי הביטחון הפורשים שהעתיד שלהם מסודר, אם לא יעשו בעיות ולא ידרשו השתתפות של הטייקונים באבטחתם, כלקוח המעניק טיפ נדיב למלצר שמביא לו מנות על חשבון הבית.

בראיון ל-TheMarker אמר אשכנזי שלא רצה לפנות לסחר בנשק כי זה "טריוויאלי ומשעמם". גיורא איילנד (יועץ לחברת "גבעות עולם" העוסקת בחיפושי נפט) הודה שמדובר בעבודה מול הרגולציה, והוסיף: "אני יודע למי לפנות".

כשהמדינה נאבקת על כסף קטן נגד האחיות, העובדות הסוציאליות ועובדי הקבלן, כדאי לדעת שסכומי עתק יוצאים לחברים הטובים בשקט, און-דה-האוס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ