ומי יגן על הנשים מהשוטרים

אם לא תלווה בשינוי באכיפה, הצעת החוק להפללת לקוחות עלולה להזיק לנשים בזנות. השוטרים, שיידרשו להראות תוצאות, יחקרו את הנשים וישפילו אותן, כדי להגיע אל הלקוחות

נעמי לבנקרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי לבנקרון

בלוריה אוחיון ז"ל היתה זונת רחוב נרקומנית. כמו רבות אחרות כמותה, היא חיה חיים שאינם חיים, אלמונית ונשכחת מלב, עד שמותה הפקיע אותה מאלמוניותה. ביום 11.10.89 פגשה בקבוצת שוטרים, שהיו נחושים בדעתם למלא את משימתם: איתור מנת סם שהיתה בחזקתה. שוטר אחד תפס את פיה וניסה לפתוח אותו בכוח; השני אחז בגרונה; ושלושה נוספים הצטרפו אליהם.

לפי פסק הדין במשפטם, "במשך כעשר דקות רצופות לחצו על גרונה, לסתותיה ולחייה של המנוחה, עד אשר הנתבע 3 הבחין כי הדופק של המנוחה נחלש והודיע על כך לנתבע 1. למרות ההודעה, המשיך הנתבע 1 לאחוז בלסתותיה של המנוחה. כאשר הבחינו הנתבעים בסימני רפיון ודופק חלש בצורה בולטת, הזמינו אמבולנס". כבר לא היה בכך טעם - בלוריה אוחיון הלכה לעולמה.

הצעת החוק שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית, האוסרת על צריכת זנות, נוסחה על ידי לפני שנים מספר. עם זאת, במהלך השנים הללו התחוללו שינויים לא מבוטלים בתעשיית המין הישראלית. המרכזי שבהם היה תגובה אלימה ופראית של משטרת ישראל (כמו גם משטרות אחרות בעולם) נגד תעשיית המין בכללותה. כיום המשטרה פועלת בנחישות ובתקיפות נגד הנשים העוסקות בזנות, מבלי לדעת כי המחוקק הישראלי סבר, לאורך השנים, שיש להגן עליהן דווקא.

מכון ליווי בתל אביב. בהעדר אכיפה מתאימה, הנשים הן שישלמו את מחיר ההצלחה של החוק צילום: ניר כפרי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

במצב הדברים כיום, סביר יותר להניח כי הצעת החוק רק תזיק לנשים: השוטרים, שידרשו להציג מכסה מסוימת של מעצרי לקוחות, יגיעו בראש ובראשונה לחוליה החלשה של תעשיית המין - לנשים. אלה ייעצרו, יובהלו אל חדרי החקירות, ייחקרו ויושפלו - על מנת שניתן יהיה להגן על זכויותיהן כ"קורבנות".

הצעת החוק עודנה משמשת מענה הולם למתרחש בעולם הזנות; אך אינני סבורה שיש לקדמה בכל מחיר. אם לא ייערך במשטרה שינוי של ממש, היא תחולל יותר נזק מתועלת. גם בשוודיה, הנתפשת כמודל הצלחה מובהק של החוק, לא ברור אם הוא השיג את יעדיו. שם החוק נחקק ביוזמתם של ארגוני נשים וחברות פרלמנט, למרות התנגדות מצד נשים העוסקות בזנות. תעשיית המין והביקוש לה עודם קיימים בשוודיה. גורמי ממשל בכירים שם הועמדו לדין בשנים האחרונות (בהם שלושה שופטים ושר אחד), אך הם שוחררו בעונשי קנס קלים ולרוב שמרו על משרתם.

עתה, לאחר שהחוק עבר כאן בקריאה טרומית, על חברות הכנסת לשנס את מותניהן ולגשת לעבודה הקשה באמת: התמודדות עם הגוף שיאכוף את החוק, שאת זהותו יש לקבוע במדויק בתקנות.

בכמה מדינות בעולם כבר פועל מודל של יחידת משטרה קטנה וממוקדת בנושא הזנות, העוסקת אך ורק בתחום זה. יחידות אלה מכירות היטב את השחקנים השונים, זוכות לאמונן של הנשים, ומצליחות לשמור על זכויותיהן יותר מכפי שמצליחה לעשות זאת המשטרה במדינות שבהן הסתפקו הרשויות בהפללת לקוחות. יש חשיבות לכך שנשים שעסקו בעבר בזנות, ועובדות כיום כמנטוריות בארגונים שונים, יקחו חלק בפעילותה של יחידה כזו.

בהעדר אכיפה משטרתית מתאימה, כזו שתספק הגנה ראויה לנשים מפני החוק המפליל לקוחות, ארגוני הנשים וחברות הכנסת ינוחו על זרי הדפנה של חקיקתן, תוך התעלמות מן העובדה הפשוטה כי את מחיר תהילתן משלמות הנשים שעליהן ביקשו כביכול להגן, הנרדפות על ידי המשטרה בחצרה האחורית של החברה הישראלית.

כל עוד אין דרך להבטיח כי גורלן של נשים נוספות לא יהיה כגורלה של בלוריה אוחיון, מן הראוי לגנוז את הצעת החוק.

עו"ד לבנקרון היא חוקרת ומרצה בנושא זנות וסחר בנשים בבית הספר למשפטים ע"ש שטריקס, המסלול האקדמי המכללה למינהל

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ