ככה לא מכינים מלחמה

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

אהוד ברק הציב ב"ניו יורק טיימס" שלושה תנאים ליציאה למלחמה, כמבחן משולש: עיכוב ארוך לאיראן; פגיעה נמוכה בעורף; ותמיכה בינלאומית ואמריקאית עמוקה. כראש ממשלה הציב ברק את חרב מבחן התוצאה - ונפל עליה אחרי חודשים. וחוזר הניגון. במבחן-ברק החדש תקבל הממשלה מקסימום שליש - ציון 3. "נכשל". ועדת החקירה חייבת להתחיל לעבוד. מחדל יום כיפור עומד להפוך לזניח.

מחדל אי-הגנת העורף ונטישתו לדמם בידי הנהגה שתתבצר עם משפחותיה ומקורביה במקלט אטומי, או הנמלטת מאחריותה לסין, בלתי נתפס בממדיו. זו משמעות דו"ח הפקרת הכרמל. ההר שב-1942 יועד להיות מצדה.

במלחמת לבנון השנייה בערה הארץ. טילים גורמים לשריפות ולבתים הרוסים. ממתקפה על איראן תבער הארץ שבעתיים. דו"חות לבנון התמקדו בהעדר הגנה-אזרחית וכיבוי אש מינימלי. לממשלת נתניהו היו 20 חודשים להקים מערך כיבוי מעולה לקראת המלחמה המתוכננת, מלחמה שאליה הובילו כל מהלכי הברית נתניהו-ברק עוד מ-2008 - וכלום.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

יובל שטייניץ ואלי ישי זניחים. הסיפור הוא בנימין נתניהו. המכין מלחמת עורף ו"שוכח" שלישראל אין מערך כיבוי ראוי לשמו, אינו יכול לכהן. ראש ממשלה שזכר ולא פעל בוודאי חייב לעוף. אי-הכנת מערך כיבוי אש לשריפות ולחילוצי מלחמת העורף הגדולה לא שונה משליחת מטוסים לאיראן בלא חימוש. גם אחרי הכרמל, הכלום-לעורף נמשך. ועדיין, מחדל נטישת העורף טפל למחדל העיקרי. גם ב"מבחן-ברק למלחמה יזומה", העורף נשען על ברית עם המערב.

יסוד עיקרי הנחיל בן גוריון לישראל: ברית עם לפחות מעצמה אחת היא תנאי לכל יוזמה צבאית. בשבילה עושים ה-כ-ל. לכן עמד על טייסת צרפתית להגנת העורף כתנאי למלחמת 56'; זה יסוד ההמתנה ב-67'; זו מהות השלום עם מצרים לפני הפצצת הכור בעיראק; אוסלו והיציאה מעזה לפני הצוללות האסטרטגיות מגרמניה, הכור הסורי ועופרת יצוקה.

אי אפשר להפריז בחשיבות הברית עם המערב וארה"ב לקראת העימות הראשון עם מעצמה אזורית. זה לא "רק" המטוסים, החימוש והתדלוק האמריקאים. זה לא "רק" נתוני מכ"ם נאט"ו שבטורקיה; הפסקת המלחמה, לבל תימשך - כאזהרת ראשי מוסד - מעל ל-8 שנות מלחמת איראן-עיראק; הגיבוי לגרעין הישראלי, והשלמת עצירת הגרעין האיראני, שמעל לכוחנו העצמאי. כל דימוי ההרתעה הישראלי - שמונע מ-200,000 טילים המכוונים לישראל מליפול - נובע מהברית עם ארה"ב. כשישראל נתפשת באזור לא כחלק מהעולם האמריקאי, אלא כיריבתו - מנותצת ההרתעה

נתניהו קרוב לדעותיו של דב ליאור יותר מלדעותי. ואולם אדם סביר - כשהוא מכין עימות אפוקליפטי כזה - היה עושה הכל כדי לפחות להיראות מתון, ולשכון בחיק המערב. לומר "הסכם על בסיס גבולות 67'" זה פחות ממינימום ההכנה ההכרחית לעימות; כך גם הקמת ממשלת מרכז. דווקא אם ברק אובמה - לפי נתניהו - עוין, סינדולו לתמיכה אמור היה להתרחש ביד ישראל דמוקרטית ושוחרת שלום - במקום ניתוץ הביטחון האסטרטגי ביד ישראל רומסת דמוקרטיה ושוחרת הכפלת מגרון. במקום תיאום יש שתי שיחות טלפון עם אובמה בשנה. במקום ברית אינטימית, ישראל נתפשת בממשל כמחפשת עיתוי למלחמה שיביא להפלת שלטון הדמוקרטים בארה"ב.

וכך, בסקר אחרון 51% מהאמריקאים צידדו בישיבה על הגדר במלחמת ישראל-איראן; רק 39% תמכו בהתייצבות לצדה. במונחי נתניהו מדובר בשואה אסטרטגית. במונחינו מדובר ב"המחדל".

מול המחדל חייבת הקצונה הישראלית להיהפך לאלי גבע. ההוראה לטוס מממשלה מפקירה שבגדה בחובותיה הבסיסיות היא בלתי-חוקית בעליל. לבצעה אפשר - אולי - רק כטוראים. את הדרגות יש להניח על השולחן. כשעוקד נתניהו את תל אביב - תוך ניתוץ הברית האסטרטגית עם ארה"ב - ייתכן שהוא רואה את אלטלנה ולא את בנו. רק ששום יד משמים לא תעצור את השיגעון. יד ישראלית היא שחייבת לסרב ולעצור.

Read this article in English: Apocalypse how?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ