חולשת ההומניזם

אורי מילשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי מילשטיין

מאז שחר הציוויליזציה, לפני כ-10,000 שנה, ועד אמצע המאה ה-20, התבססה הפוליטיקה על האידיאולוגיה שלפיה כל האמצעים כשרים כדי לנטרל איומים, פנימיים וחיצוניים על השלטון. כך נהגו היהודים בימי בית ראשון, כך נהגו הספרדים באמריקה וכך נהגה ברית המועצות.

אחרי מלחמת העולם השנייה התפתחה בפוליטיקה המערבית אידיאולוגיה חדשה, הומניסטית, הפועלת להשליט נורמה של קדושת חיי אדם, לא רק על המדינה, אלא על העולם כולו.

אידיאולוגיה זו הגיעה לשיא כוחה בעשור האחרון של המאה ה-20, כשברית המועצות הפשיסטית קרסה ללא שפיכות דמים. הכלכלה המערבית דימתה בנפשה כי דבר לא יוכל להפילה. ביטוי לכך נתן הפרופסור האמריקאי ממוצא יפאני פרנסיס פוקויאמה, במאמרו מ-1989 "קץ ההיסטוריה".

ואולם, בלהיטותו להנציח את ההווה לא הבחין פוקויאמה באיומים על גן העדן המערבי, שהתפתחו בפריפריה: מבצעי טרור סוריים, איראניים ופלסטיניים שמו לאל את ניסיונה של ישראל להשליט את העדה המרונית-הנוצרית על לבנון במלחמת לבנון הראשונה, וסילקו ממנה לא רק את צה"ל אלא גם את יחידות המארינס האמריקאי והקומנדו הצרפתי.

סילוק צבאות מערביים חזקים מלבנון היה אירוע אסטרטגי וגלובלי מכונן: הוא לימד את הפשיסטים המוסלמים כי יש ביכולתם להפחיד את ההומניסטים המערביים ולהבריח אותם, והוא ונטע בהם תקווה כי בסופו של דבר יוכלו גם להשמידם. אמנם אין ביכולתם להשמיד את הצבאות ההומניסטיים המתוחכמים, אך יש ביכולתם למנוע מן ההומניסטים להפעיל את צבאותיהם כדי להשמיד את הפשיסטים. הטרוריסטים מאמינים שנטרול הצבאות יביא בסופו של דבר לקריסת המדינות.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

בפיגועי ה-11 בספטמבר 2001 משך רב הטרוריסטים המוסלמי אוסמה בן לאדן את ארצות הברית לשתי מלחמות יקרות וממושכות: באפגניסטאן ובעיראק. צבא ארה"ב הובס בשתי מלחמות אלה במערכות הבלתי סימטריות מול הטרור המוסלמי, נאלץ להימלט משם בלחץ דעת הקהל ההומניסטית ואף גרם למשבר כלכלי שהתיש את מעצמת העל והניע בה תהליכי קריסה מערכתיים.

חוויה דומה עברה על ישראל ב-15 שנות מלחמותיה בחיזבאללה ברצועת הביטחון בדרום לבנון, עד שצה"ל ברח משם במאי 2000, תוך בגידה בבעל בריתו, צד"ל. חוויה זאת נשנתה במלחמת לבנון השנייה ב-2006, כי ההתשה היתה לא רק לאומית-חברתית אלא גם צבאית: מנהיגי הטרור בלבנון מצאו דרכים לנטרל את צה"ל במלחמה גלויה, ואילו צה"ל לא השכיל לפתח תורת לחימה שתנטרל את הטרור, למרות שהפעיל את מלוא עוצמתו.

בפיתוח נשק גרעיני עולה איראן שלב באסטרטגיה של הטרור הפשיסטי. לבד מהשלב הראשון של עידן הנשק הגרעיני, שבו הטילה ארה"ב שתי פצצות גרעין על יפאן, שימש נשק זה להרתעה: ארצות הברית וברית המועצות שמרו על מאזן אימה, ודוד בן גוריון, כך על פי פרסומים זרים, יזם פיתוח נשק גרעיני בישראל כדי להרתיע את מדינות ערב מכל ניסיון להשמידה. יש טוענים שבמלחמת יום הכיפורים הצבא הסורי לא המשיך לעמק הירדן ולעמק החולה אחרי שמוטט את צה"ל בדרום הרמה ובמרכזה, מפני שפחד מגמול גרעיני.

גם האייתוללות באיראן מעוניינים להרתיע את אויבי משטרם, אך יש חשש שכאשר יהיה בידיהם נשק גרעיני לא יסתפקו בכך, ויאיימו להשתמש בו אם לא ייענו דרישותיהם. סביר להניח שהאיומים הללו יופנו בעיקר למערב ההומניסטי, לרבות בישראל.

נטען שבאמצעות לוחמת סייבר יכולות ישראל וארה"ב לפגוע כה קשה בתשתיות האיראניות, עד שהיא לא תהיה מסוגלת להמשיך בפרויקט הגרעין. אבל לוחמה כזאת תפגע גם באזרחים, והמערב ההומניסטי אינו מסוגל לכך. מנהיגי ישראל דחו כבר בעבר אופציה של פגיעה בתשתיות בחזית המצרית (עצירת מי הנילוס לדוגמה), בחזית מול אש"ף והחיזבאללה בלבנון, ובחזית מול החמאס בעזה, וסביר להניח שידחו אותה גם בחזית האיראנית. אז לא תהיה ברירה אלא לתקוף את הכורים עצמם, כפי שנהגנו בכור בעיראקי ובכור הסורי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ