הקיצוץ בביטחון שלא היה

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

זה התחיל בקטן. צה"ל הודיע שבשל קיצוץ בתקציבו הוא מפסיק את פעילות הגדנ"ע. כאשר זה לא הועיל, נפתח הסכר והחל השיטפון. בתוך פחות משבוע הבהיר צה"ל כי בשל מצוקה תקציבית הוא לא ירכוש סוללות "כיפת ברזל" נוספות, יפסיק את ייצור טנק המרכבה ונגמ"ש הנמ"ר, יקצץ מיליארד שקלים מתקציב זרוע היבשה, יבטל עשרות תרגילים של גדודי חי"ר, יפגע קשות במערך האימונים של אנשי המילואים, יקפיא את ההצטיידות ב"שרביט קסמים" וב"חץ 3" וקרוב לוודאי שייפגע גם תחום הלוויינים הצבאיים. בנוסף, הרמטכ"ל הודיע שהחליט לקצץ את פעילות הצבא בכ-10%. בצמרת צה"ל כנראה לא מבינים שגם כאשר רוצים להפחיד את קובעי המדיניות, כדאי לא להגזים ולהפוך את ההפחדה לפארסה מגוחכת.

מה שחמור לא פחות הוא, שהתקשורת והפוליטיקאים מאמצים את הנרטיב של צה"ל, שלפיו תקציב הביטחון קוצץ באכזריות. האמת הפוכה, כמובן. תקציב הביטחון לשנת 2012, שאושר על ידי הכנסת, גדול בכמיליארד שקלים וחצי מהתקציב שאושר בשנת 2011 ובכארבעה מיליארד שקל מזה של 2010. אגב, הממשלה החליטה זה לא כבר להוסיף שלושה מיליארד שקלים לתקציב של 2012.

לפני כמה שנים, בעיצומו של אחד הוויכוחים השגרתיים בין האוצר לצה"ל על גודל תקציב הביטחון, הגעתי למשרדו של היועץ הכספי לרמטכ"ל ובידי גרף התפתחות תקציב הביטחון שמפרסם האוצר. הגרף מראה בבירור כיצד תקציב הביטחון גדל מדי שנה. האם הנתונים בגרף הזה מקובלים עליכם בצה"ל, שאלתי את היועץ. כן, בוודאי, השיב. אם כך, כיצד אתם טוענים שמקצצים בתקציב בשעה שהנתונים מראים שהוא גדל כל הזמן? אתה לא מבין, גער בי היועץ, אנחנו דורשים מדי שנה סכום מסוים בעבור תקציב הביטחון וכאשר לא מאשרים את הסכום שביקשנו, מבחינתנו פירוש הדבר הוא קיצוץ בתקציב. כך בכל שנה וכך גם הפעם. צה"ל מבקש תוספת של כארבעה מיליארד שקלים לתקציב, ואם הוא לא מקבל אותה זהו קיצוץ אכזרי בתקציב.

במציאות העגומה אצלנו, ההפחדה מצליחה תמיד וראשי הממשלה מגדילים את תקציב הביטחון בסכומי עתק. ב-2011 נוספו בדרך זו לתקציב הביטחון כ-5 מיליארד שקלים. על כך כתב מבקר המדינה כבר לפני שבע שנים: "למעשה התקיימו שני מסלולים מקבילים בנוגע לקביעת מסגרת תקציב הביטחון: הראשון התייחס לסכום שיוצג לכנסת... והשני הוא הסכום שנקבע בסופו של דבר... לאחר שראש הממשלה אישר מתן תוספות תקציב נכבדות במהלך שנת הכספים".

שאלת המפתח היא, כמובן, מה צריך להיות גודלו של תקציב הביטחון. כמה כסף באמת עלינו להשקיע בביטחון כדי להתמודד עם האתגרים הניצבים בפנינו. רק לפני חצי שנה טען שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, כי "אפשר לקצץ 4 מיליארד שקל בשנה מתקציב הביטחון מבלי שזה יבוא על חשבון המוכנות של צה"ל".

קיימות שתי אפשרויות. או שמופז מדבר שטויות, ואז כדאי להעבירו במהירות מתפקיד יו"ר ועדת חוץ וביטחון, או שיש משהו בדבריו. הרי הוא אמור להבין דבר או שניים בביטחון. אם האפשרות השנייה נכונה, כדאי לבחון כיצד והיכן לקצץ בתקציב. זה לא יקרה, כמובן. הצבא יפחיד והפוליטיקאים שוב יגדילו את תקציבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ